DESIGN home & garden

Podkrovní byt v historickém srdci Kyjeva

Svůj první projekt přestavby půdního prostoru na byt dokončil ukrajinský architekt Alex Bykov na jedničku. Návrh podkrovního bytu pro mladý kreativní pár, který se rozhodl realizovat svůj domov v srdci historické části Kyjeva, se povedl. Už z fotek je patrné, že prostor působí docela působivě.

Bykov pojal celý koncept heslem „neustále v pohybu“. To se v omezeném prostoru, pod střechou starého domu provádí dosti obtížně. Důležitým momentem bylo rozvržení čtvercové místnosti na praktické a hlavně funkční místa bytu. Do omezeného prostoru se podařilo ukrajinskému architektovi vtěsnat ložnici, obývací pokoj, knihovnu, koupelnu a kuchyni, která je srdcem celého bytu.

Knihovnu se Bykov rozhodl umístit na zvýšenou podlahu. Celý prostor tím nabral na zajímavosti a originalitě. Variace více výškových úrovní podlahy je však volena hlavně pro praktické důvody. V podestě pod knihovnou je totiž tolik potřebný úložný prostor. Flexibilní řešení umožnuje použití modulárních polic knihovny, které se přizpůsobí aktuálním požadavkům majitelů bytu.

Okna, která jsou situovaná na jihovýchod, zaplavují obývací pokoj denním světlem hlavně v dopoledních hodinách. V ložnici byli na vnitřní příčku, v horní části, instalovány skleněné panely, které přispívají průniku denního světla do celého prostoru za ložnicí, tedy kuchyně. I přesto, že celý interiér je zařízen relativně moderně, díky materiálu použitého na obvodových stěnách působí útulně a příjemně.

Všechny místnosti bytu jsou průchozí, a plní tak prvotní myšlenku architekta „neustále v pohybu“.

Pro nástěnné osvětlení byly zvoleny designové lampy od kolegů architekta Anny Poppvychové a Vaylije Butenka a na strop pak světla od Artemide. Podlahová krytina je zhotovena z dřevěných palubek, zatímco pódium a konstrukce knihovny je zhotoveno z robustních dřevotřískových desek. Veškerý další nábytek je navržen a postaven architektem.

Obvykle se říká, že zdařilý interiér je kombinací ekologicky šetrných moderních dekorativních materiálů, designového nábytku, sanitárních zařízení a domácích spotřebičů. Nicméně, interiér tohoto bytu má mnohem cennější poklad – nápad.   

(Zdroj: Alex Bykov)

————————————————————————————————————

Další články