DESIGN home & garden

Hausbót – nový styl bydlení

Houseboat, hauseboot či hezky česky hausbót. Jednoduše řečeno to, co není pro člověka s žaludkem jako na vodě. A že hausbót na vodě opravdu je.

Řeč je o lodi, ve většině případů bez vlastního pohonu, která byla zkonstruována, případně upravena a designově přetvořena na plovoucí obydlí. Vlastnictví hausbótu se stalo populárním během posledních let a tento trend prorůstá světem rychlostí blesku. V Evropě je pro jejich velkou koncentraci známý především Amsterdam. Nicméně, můžeme je najít i daleko od Nizozemska, například na Novém Zélandu, v Austrálii či ve Spojených státech.

Hausbót není finančním řešením, je to životní styl, který k vám musí patřit. Jak řekl Ian Morton, žijící na hausbótu více jak 10 let: „ Děláme to, protože milujeme plavby na lodi, nádherné scenérie a tiché a úžasné západy slunce.“ Pokud jste se sami sebe ptali, čím si hausbóty své milovníky získávají, odpověď již máte. Je to jejich odlišnost, originalita a atraktivnost.

Přestože se mnohým může zdát, že bydlení na vodě patří mezi lukrativnější a dražší záležitosti, není tomu tak ve všech případech. Hausbóty se stejně jako klasické byty liší svou velikostí, vybaveností, stářím a samozřejmě cenovou kategorií. V případě starších a menších hausbótů bývá cena opravdu rozumná. V opačných případech se cena může vyšplhat až do řádů desítek milionů korun. Proto je rozhodnutí o koupi hausbótu nelehkým a mnohdy opravdu závažným životním krokem.

Zklamáním pro mnohé „hausbótáře“ může být fakt, že provoz bydlení na vodě není zrovna levnou záležitostí. Přestože se člověk vyhne placení daní z nemovitostí, výdajů za údržbu pozemku a poplatkům za odpad a recyklaci, musí počítat s náklady na údržbu lodi, především tehdy, pokud je hausbót zakotven ve slaných vodách. Sůl je žíravá a lodě proti ní málo odolné, takže potřebují vesměs neustálou údržbu, která je poměrně nákladná.

Právě pro rostoucí oblíbenost stěhování se do hausbótů se rozhodla mnohá města zavést opatření, díky kterým se bydlení na vodě snaží omezit. Jedná se zejména o různé jurisdikční vyhlášky a nařízení, mnohdy dokonce o celkový zákaz hausbótového způsobu života, jelikož obyvatelé poté neplatí například majetkové daně a přispívají k znečištění vodních cest.

Úskalím mohou být také půjčky a hypotéky. Přestože banky nabízí pro koupi hausbótů podobné produkty jako při hypotékách na nemovitosti, v několika zásadních bodech se nabídky liší. Jedná se především o dobu splácení, která bývá omezena na 10-15 let a úroková sazba se může vyšplhat až na více jak 7%. Pokud se člověk rozhodne pořídit si hausbót, neměl by také zapomínat na důležitá pojištění a připojištění, jako je například odpovědnost za škodu v případě, že na lodi přestane těsnit nádrž. Po takové nehodě mívají majitelé nepříjemné rozepře s ochránci životního prostředí.

Využívání hausbótů má v Čechách stále velké mezery, pokud jde o alternativu klasického bydlení. Poměrně úspěšnější je jejich pronájem na krátkodobé výlety a dovolené. Je to také dobrý způsob, jak zjistit, zda máte námořnictví v krvi a zda by vám tento způsob života vyhovoval.

TEXT: Hana Treutlerová, redakce Own Home
FOTO: DesignApplause.com