Napište, co hledáte

Interiér ve stylu SHABBY CHIC

Share

01Interiéry tzv. „Ošuntělé elegance“ jsou srdcovou záležitostí pro většinu něžných duší, s nádechem romantiky a milovníků historie. A musím se přiznat, že jsem vám právě popsala trošku své povahy. Možná i leckteré Lolitky by si daly říct, aby jejich interiér vypadal přesně takto…

Shabby Chic kombinuje stáří s novotou. Využívá opotřebovaných předmětů, které původnímu účelu již dosloužily, a dává jim možnost pokračovat – řekněme, dožít v klidném a užitečném stáří. Tento interiér má historické kouzlo s nádechem čehosi fantaskního, jakoby smyšleného. To je to omamné kouzlo.
Místnosti vynikají neobyčejnou krásou, originalitou a historičností. Ta „nedokonalost“ a starožitnost… Úžasná práce s prostorem, spojená s kombinací nejrůznějších detailů. Staré moderní bydlení s nádechem anglického venkovského stylu. (viz. http://ownhome.cz/novinky/interier/919-britsky-kolonialni-styl)

HISTORIE

Shabby chic – jako značka byla založena v Anglii, designérkou Rachel Ashwell (na fotografii) v roce 1989. Staví na filozofii krásy, pohodlí a funkce. Když Rachel hledala inspiraci, narazila na „ošuntělé“ interiéry anglických venkovských statků. Napadlo ji vzít starý nábytek, předměty a zařízení, květinové tapety, blyštivé lustry a to vše skombinovala s moderními prvky. Od té doby má celosvětový úspěch, s miliony fanoušků a „vyznavačů“ tohoto šik stylu, které si získal svým nadčasovým designem a navozením vintage.

02

 

BARVY

Barevná paleta obsahuje převážně barvy vybledlé, pastelové a neutrální.

03

MATERIÁLY

Převažují materiály přírodní – dřevo, kůže, kov… jejichž hlavním znakem je opět opotřebovanost. Barvy a laky, které jsou poznamenány historií, tím myslím ty, které popraskaly. Takové umožňují vyniknout materiálu základnímu a efekt můžeme i uměle napodobit. Nazývá se to „faux painting“, doslova umělé malování, a to glazurou nebo broušením povrchové barvy tak, aby vznikla patina opotřebovanosti.

TEXTIL – Textilie, opět přírodní materiály a to vše použito nejrůznějším způsobem. Přehozy, ložní prádlo, závěsy i ručníky. Aby vznikl vzhled staré látky, často se látky obarvují v čaji. Nejčastější bývají bavlna a len, ale můžeme vidět i samet a hedvábí. Dále kůži.

VZORY
Pohybujeme se ve vzorech romantické a jemné povahy. Květy – především růže, ptáci, krajka, kostičky, proužky, historické vzory, ale i Union jack…

0405060708

NÁBYTEK

Shabby interiér využívá originálních kusů, které obvykle navíc procházejí opravou a restaurováním, kvůli stabilitě a použitelnosti jednotlivých částí.
Kde jej sehnat? Je spousta (nejen) internetových obchodů a jejich kvantita narůstá. Pokud máte rádi dobrodružství, zajeďte si na bleší trhy, antique nebo bazary a nakupujte. Jen pozor na červotoče a šváby!

Výhodou tohoto stylu je také všestranné využití nejrůznějších věcí, které již vlastníte. Chcete jiný nábytek, ale nechcete vyhodit ten stávající? Natřete ho a vyměňte úchyty – nikdo to nepozná! Mám pro vás malý návod – nikdy jsem jej ale nevyzkoušela, takže výsledek vám zaručit rozhodně nemohu. Pokud se rozhodnete mu vdechnout starý nádech – čili měl patinu – nejdříve zkuste povrch komody zdrsnit brusným papírem, potom jej pořádně oprašte… Jako podkladovou barvu zvolte odstíny tmavě šedé, nejlepší by bylo, aby podkladová barva byla akrylová, matná. Nechte zaschnout a pak komodu přetřete bílou akrylovou barvou. Až zaschne i tahle vrstva, znovu předmět obrušte, tak aby se objevila tmavě šedá. Osobně bych více přitlačila na hranách, aby nábytek vypadal používaně i v této podobě. (To jen takový soukromý trik…) No, každopádně byste měli tímto způsobem docílit správného efektu.

101112

OBÝVACÍ POKOJ

Obývací pokoj je místnost, která v zásadě patří krom nábytku například i sloupům, patina nebývá potřeba. Ale hlavně, obývací pokoj ve stylu Shabby chic, musí být – POHODLNÝ, ÚTULNÝ a je zde pro tyto účely povoleno téměř vše. Bývají velmi prosvětlené díky mnoha velkým oknům. Skla bývají jen jemně zakryta. Stačí konferenční stolek a jedna komoda pro televizi, v které ji můžete mít hezky schovanou – není potřeba, aby se na ni prášilo… Nepravidelné tvary můžete rozdělit nejen knihovnami, ale právě sedacími soupravami. V tu chvíli máte v pokoji 2 zóny, kde se můžete vyřádit, jak libo. Toto všechno je možné…
Božský efekt má také to, že si nějaké kusy nábytku necháte čisté, bez patiny, a třeba i bez barevného nátěru, pouze nalakované.

131415

SEDACÍ SOUPRAVY
Není určeno, že starobylost je ideálním řešením. I moderní obchody nabízejí pro nás použitelné kusy, prostě nadýchanost nade vše. Stejně tak není potřeba romantický motiv, pokud si zvolíte čistší verzi. Velké polštáře nebo knihy pod hlavou a je to. Sedačky bývají laděny do barev světlých – bílá, krémová, šedá, bílá, ale tmavší varianty těchto barev jsou také časté. Záleží jen na vkusu a charakteru jedince i místnosti. Potah by měl být sundavací, abychom jej mohli vyprat… přeci jen světlé barvy jsou světlé barvy.

Na pohovku patří třeba i velké, či nařasené volány s polštáři nejrůznějších tvarů a velikostí.

171819

KUCHYNĚ
Základem Shabby chic kuchyně není pouze bílá kuchyňská linka, ale nejvíce se líbí. Základem je nápaditost a originalita. Ano, a pro tuto místnost platí dvojnásob – i PRAKTIČNOST. Není doporučeno používat více jak 3 odstíny.

Skříňky po celé zdi, jednoduché police ve dvou řadách – nejlépe pouze na sklenice s těstovinami a podobně, konvičku a jiné praktické věci.
Lustr je pro kuchyni ideální nějaký originální, kde ho seženete je na vás a pokud se vám křišťálový zdá do kuchyně nepraktický – což připadá i mě – kupte si kovový, který se také často používá.

Je jasné, že všechny pokoje, včetně kuchyní, si každý člověk nevybaví najednou, ale postupem času – to každý pochopí, co potřebuje. Jako další trik funguje skvěle i to, že do prosklených dveří zvolíte látku, ta dodá prostoru romantický nádech a zjemní jej.

202122

JÍDELNA
Jídelny jsou místností blahodárnou a plnou klidu. Opět je jen na vás, jestli si zvolíte jednoduché či složité objekty. Nejsou zde prakticky žádná pravidla, pokud seženete stůl čtvercový, obdélníkový, kulatý a k tomu židle z let 30. let či až z 19. století – je to jedno! Důležité je to všechno skloubit! Časté bývají i jídelní stoly umístěné přímo v kuchyni. Dům se bez této místnosti obejde prakticky vždy…

23242526

LOŽNICE
Dominantou každé ložnice je postel! A ani tady tomu není jinak. Pohodlná a ležérní. Příjemná a přitom komfortní. Obvyklá paleta barev je bílá, světle modrá, béžová a růžová. Obecně světlé tóny. Pro odvážné a dynamické povahy existují i ložnice v sytých odstínech – upozorňuji jen, že poté si člověk neřekne: „Ano, tohle je klasický Shabby chic!“ Ale já třeba si originality cením.

28293031

image0323233

34

MILUJEME NEBESA
Postel s nebesy – sen každé malinké holčičky. Pokud tato holčička ve vás stále žije – dlužíte jí nebesa. Když ne podél celé postele, minimálně nad hlavou. A pokud neseženete anebo nechcete chytat prach v přímém okolí svého těla – když teď vynecháme peřiny – skvěle vypadá i obyčejný závěs, jakkoli naaranžovaný…

35373839

KOUPELNA
Když známe obecné znaky a všeobecná pravidla – kuchyni, obývák a ložnici si představit umíme snadno, ale jak vypadá koupelna? Stačí pár doplňků… bezpochyby i kytice květin… Patina stále platí, jako všude, pro ideální navození atmosféry je nejlepší zvolit historizující kohoutky, sprchové hlavice i úchytky od šuplíčků a skříněk…

41424344

 

„DOPLŇKY“ A DEKORACE

Každý interiér stojí nejen na nábytku, ale doplňky jsou posledním, leč nezbytným a dalo by se říci nejdůležitějším kouskem skládačky… A u stylu Shabby chic je tomu snad dvojnásob. Připravte své oči na pěknou řádku písmenek! Doplňkem je totiž skoro vše.

LUSTRY A SVÍTIDLA
Krajkové, látkové, kovové, křišťálové či skleněné, proutěné, s dekorem i bez… Nejrůznější druhy. Lustry by měly být kvalitní – pozor na laciné imitace! Nebojte se, i moderní nábytek je možno použít – jen s citem!

4647485052

POLŠTÁŘE

Polštáře patří kamkoli. Na pohovku, postel, skříň, komodu, na zem … Různé velikosti, různé motivy a textury. Ani motiv union Jack není špatná volba – nejlépe v jiných barvách, či přímo vzorovaná… Navíc je tu malý typ – v malé míře se nevyhýbejte moderním motivům, jako je například lebka.

5556575854

ZÁVĚSY VŽDY, VŠUDE A KAMKOLI

Závěsy na oknech, na skříních, nad postelí, u postele… Kamkoli chcete hodit nařasený kus hadru, prakticky nikdy to nebude špatná volba. Nejlepší délka, pokud to jde, bývá až na zem. Aspoň není vidět pod nábytek na ty chuchvalce prachu. Perfektní – pokud jde o závěsy u oken, bývá nepoužívat v jedné místnosti pouze jeden typ a vzor. Na jednu stranu použijte látky se vzory jemnými a na další jen krajkové záclony, které vám propustí mnohem více světla. A úžasná atmosféra je na světě…

596061

STARÉ RÁMY
Jak na zrcadlech, tak u obrazů, či absolutně samostatně. Dovnitř můžete dát tapetu, kresbu, anebo nechat pouze zeď. Vše vypadá skvěle…

626364

STYLOVÉ DEKY A PŘEHOPOZY
Krajkové, vzorované, lehké, těžké, čisté, s volánky, odrbané, vyšívané …

65666768

PREPAROVANÉ TROFEJE
Budete se divit, ale jemný Shabby interiér se malé morbiditě nebrání. Pro myslivce to není problém sehnat, i když uznávám, že ti asi s největší pravděpodobností tento interiér nezvolí. Hlavy jelenů, srnců, muflonů, samotné parohy, lebky…

697071

KRAJKOVÉ DEČKY
Krajkové dečky dodávají vašemu interiéru vzdušnost, snad za to může jejich průhlednost, tvořena především otvory v textilním materiálu.

7273

V Evropě se všeobecně pokládá za zemi původu krajky Itálie. Z tohoto slunného státu se poté rozšiřovala výroba do dalších regionů. Ovšem nejstarší nálezy byly nalezeny na Krétě, kde archeologové našli nástroje k paličkování dokonce ze 4. století našeho letopočtu. Nejstarší nálezy na území Českém pochází přibližně z 12. století a byly nalezeny na Českomoravské vrchovině. Krajka tedy skutečně není věcí pouze moderní, a možná proto se do trochu historizujícího interiéru vnese vznešenost starých časů.

KUCHYŇSKÉ POTŘEBY
Pokud jde o kuchyni, její kouzlo dotvářejí právě doplňky. A v tomto případě máme neuvěřitelnou svobodu a do stylu Shabby můžeme stylizovat naprosto všechno – od chňapek před naběračky, sklenice, talíře, utěrky po džbány, lahve na mléko, cukřenky a pečící formy. Najdeme je v různých variantách, v kombinovaných formách. Materiál se používají kov, sklo, porcelán, textil, smaltované nádobí. A nebojte se, v tomto případě se neošuntělost naprosto toleruje – ačkoli pokud je neumyjete hned, může se to hodit…

75767778

KVĚTINY
Mluvím-li o květinách, myslím tím především růže. Růže jsou jednou z nejoblíbenějších květin všech žen (no – možná i mužů…).

Růže se v Shabby interiéru objevují nejen jako vzor textilií, ale i ve vázách (kovových, porcelánových, skleněných, moderních, barokních), ve formě výšivek, růže látkové (z tylů, tkanin…), v podobě zrcadel, na sponách do vlasů, malované na porcelánu, marcipánové na dortech, intarsie (vykládání plochy různými typy dřeva), skleněné, jako zdobení váz – řekněme basreliéf (velmi vystupující reliéf, téměř se oddělující od „stěny“), myslím tím ozdobu ze stejného materiálu, uměleckou imitaci obrůstání rostlinou růže.

7980

dreamy-cottage-shabby-chic-roses-white-basket-kathy-fornalDSC 0104

Růže je rod keřovitých rostlin s více než 100 druhy. Vyskytují se v přírodě – především v zemích severní polokoule, a to hlavně v mírném pásu. Rostou v podobě keřů, nebo jako popínavé rostliny, v menší míře plazivé. Pěstují se ve velkém počtu – hlavně pro jejich okrasný charakter. V okvětních plátcích růží jsou obsaženy směsi aromatických silic – na množství má vliv druh a odrůda růže. Proto rozdílné růže mají rozdílnou vůni. A pokud jste abstinent, musím vás zklamat – hlavní vonnou složkou VŠECH těchto rostlin jsou alkoholy, a sice geraniol a l-citronellol.

(NEJEN) TORZA (NEJEN) KLASICKÝCH SOCH
Je zajímavé, že do Shabby chic interiéru „patří“ jakákoli soška, torzo – různé velikosti, různé materiály. Hlavními motivy bývají sochy svatých – doplněny o růžence, klasické antické sochy, sochy moderní, torza tvorů – či celé sošky: od veverek po slony – typické výjevy bývají jarní – ptáčci či hnízdečka.

Jedná se o „vznešený styl, nemáme tedy problémy ani s baletkami, Venušemi a Afroditami, dokonce ani s fantastickými bytostmi. A pokud máte slabost pro určité místo kdekoli na světě, přivezte si zmenšeninu. Ve správné barvě, na správném místě vše dobře poslouží! Ošuntělé sošky nejsou vyžadované, spíše lidmi žádané. Vhodné bývají i skládané tvary, seskládané dřevěné figurky…

85868892

83848793

KONVIČKY
Konvičky na zalévání rostlin, či na čaj, spojena s celými servisy, nebo snad jako chňapka nebo polštářek. Tento interiér si v konvičkách nejrůznějších tvarů skutečně libuje. Využít můžete prakticky jakoukoli, i drátěnou – jako formu vázy. A pro milovnice doplňků nejen do bytu – existují konvičky dokonce jako přívěšky na řetízky a na klíče, jako náušnice… Je toho skutečně spousta!

9699100

KOBEREČKY
Přestavte si výmalbu zámeckých stropů a přeneste si ji na zem v podobě vkusných koberečků. Není na škodu využít ani Patchworku, který je obecně stylem Shabby chic zbožňován.

101102105

ZRCADLA
K těmto místnostem tíhnou převážně ženy, a tak se není čemu divit, když oznámím, že zrcadla mají neobyčejný význam. Doplňují nejen ložnice. Interiéru Shabby sluší i celé zrcadlové stěny – nemyslím tím formu baletního sálu, ale zeď ověženou samými zrcadly v různých velikostech, formách a výškách. Inspiraci tvarů rámy nacházejí v baroku, rokokové rocaily. (ROCAILE – zdobený tvar, připomínající ucho…)

106107108109

HODINY
„Do každé rodiny – elektrické hodiny!“ V tomto případě bych tento text mírně přepracovala: „Do každé rodiny – ručičkové hodiny!“
Hodiny, které jsou vhodné do chat, farem, i honosných bytů. Obyčejně mívají nejen odřený ciferník – a to jim pěstí nikdo nedal, ale mohou být také potapetované, potištěné. A nemyslete si, že hodiny jsou pouze věcí účelnou. Budete překvapeni, kolik možných designů se najde, složité i jednoduché, vkusné i kýčovité…

110111112114

KREJČOVSKÉ PANNY
Krejčovské panny vnímejte jako objekt, ne jako pracovní potřebu. Jsou všude, nejen v měřítku 1:1. Ale potkáme se s nimi na látkách, na tapetách, na sešitech, dokonce i na pozvánkách a štítcích. Pro hospodyňky může být potěšující zpráva, že tyto „umělecké předměty“ se dají použít stejným způsobem jako domácí sluha.

116117119120

PTAČÍ KLECE A LUCERNY
Ornitologie vaším velkým koníčkem být nemusí. V ptačích klecích obvykle žádní ptáci nebývají. V historii by se mnou nesouhlasili. Právě ornitologie byla velmi oblíbenou zábavou šlechty.

„Ano, lucernou! Tou vám, paní kněžno, posvítím…“ Snad všichni milovníci Divadla Járy Cimrmana tuto větu zbožňují a jdou-li na klasickou verzi, vždy trnou, jestli tato věta padne. Tady tedy padne, tomu věřte. Jak víme, každý prostor miluje světlo svíček, ani u nás tomu není jinak. Lucerny jsou navíc velmi praktické na venkovní osvětlení.

121122123124

NÁPISY LOVE, HOME, DREAM, COTTAGE…
A když jsem u těch citací a připomínek různých dramatických a kinematografických kusů, vzpomínáte na Chandlera v seriálu Přátelé a jeho dárek k Vánocům? Kovová písmena – zarážky do knihovny.

Mě osobně by se ten dárek líbil, a neříkám to proto, že humor Chandlera Binga miluji. Všichni vyznavači stylu Shabby chic se budou radovat. Shabby totiž přímo miluje tato velká písmena! Nikoli jen jako zarážku do knihovny – objevíme je na zdech v podobě hodin, nálepky nebo pouhou ohromnou ozdobu – ta je mimochodem velmi praktická, použijte ji jako poličku a je to. Prach se vám pak bude usazovat na stránkách knih, což nikdo neuvidí a všichni známí si budou myslet, že jste vzdělaní a sečtělí.

Vaše pocity, které vám leží v srdci ohledně vašeho nového bydlení, dejte najevo a těchto předmětů – samotných objektů a cedulek – se nebojte. Buďte chvilku extrovertní!

125

126127

 

 

 

 

 

 

TEXT: Dominika Zmítková, redakce Own Home
FOTO: Pinterest, shabby-shop.cz

———————————————————————————————-

Další články: