Napište, co hledáte

BRITSKÝ KOLONIÁLNÍ STYL

Share

1Britské impérium nebo Britská říše byla největší koloniální říše v dějinách lidstva. Její rozloha činila v roce 1921 celých 33 milionů km². Což, jen pro představu, je přibližně čtvrtina celkové zemské rozlohy souše. Dík tomuto faktu se do mnoha zemí rozšířila anglická kultura, anglický právní systém, tradiční sporty, měrná soustava, způsob vzdělávání… a mimo jiné i styl bydlení. 

JAK NA NĚJ POHLÍŽET?

Tento styl bydlení můžeme začlenit hned do dvou kategorií. Stejně jako asijský interiér se skládá z interiéru japonského a indického – britský interiér můžeme zařadit mezi interiéry KOLONIÁLNÍ (britský, exotický, španělský, americký – http://ownhome.cz/novinky/interier/454-kolonialni-styl), anebo na něj můžeme pohlížet z hlediska zeměpisného. Anglický „kontinent“ je kolébkou celkem dvou interiérových stylů, a sice tohoto Koloniálního a „Shabby Chic“ interiéru.

Pokud byt zařizujeme ve stylu koloniálním, máme tu ovšem opět více než jednu možnost. Lne-li naše dušinka k okázalosti a luxusu – honosný koloniální interiér je pro nás tím správným krokem do budoucna. Pokud jsme povahy od přírody čisté, co mají rády účelný nábytek a minimalismus – v tom případě se vydáme cestou prostého venkovského koloniálního stylu.

23

„HONOSNÝ“ BRITSKÝ KOLONIÁLNÍ STYL

Britský koloniální styl je vlastně obdobou starožitného stylu, který se velmi rád inspiruje právě zmíněnou pozdní koloniální érou a největším rozkvětem britského impéria. Díky izolovanosti britského ostrova od zbytku Evropy, mají Angličané tu výhodu a možnost – nedat se tolik ovlivnit všeobecnou globalizací a udržet si své tradice a styl. A díky Bohu za to! Anglického stylu bydlení by byla skutečně škoda. Tento styl se vyvíjel po spoustu let a každá generace do něj přidávala něco nového, nikoliv, že by změnila vše od počátku. Interiér je pro Angličany luxus a slušnost, bohatství a velikost. Vzhled obydlí měl zosobňovat vkus majitele.

Konzervatismus a uměřenost, uklizené prostory, dokonalost – to vše si lidé s Anglií spojují. Neuvěřitelný důraz na proporce. Anglický interiér je vyznačuje svou útulností, přírodními materiály a masivními doplňky. To vše společně s jemnými textiliemi.

NÁBYTEK

Obyčejně používáme dřevěný, z masivního dubu, ořechu, nebo borovice. Dominantou bývá tmavě hnědý nábytek, společně s čalouněnou pohovkou nebo křeslem. Anglické interiéry si libují v knihovnách, lampách a koutcích pro čtení. Důležitá je celková elegance. 

45

SEDAČKA = POHODLÍ = ZÁKLAD
To, na čem Angličané prakticky nikdy nešetří a co dělá z jejich bytu ten útulný domov je kvalitní sedačka, či celá sedací souprava. Sedací soupravy musí být jak pohodlné, tak elegantní. Je to naprostý opak minimalismu. Sedačky by do tohoto interiéru měly být naducané, měkké, se spoustou přidaných polštářů, s volánem u země… Bývají potahovány kvalitním textilem, obvykle s květinovými vzory či historickými ornamenty. Pohovka by ve vás měl podbízet pocit, chtít si jen tak sednout a snít o čem jen chcete.

67

8

KRBY

Krby bývají součástí každého anglického domu, nejen proto, že dříve sloužily k vytápění. Krby a jejich okolí bylo místo, kde se rodina scházela a debatovala. V moderní době zůstávají na svém místě nejen z důvodů účelných, ale i jako dekorace. Pravda, trochu prostorná dekorace. Často využívají říms, na které se velmi vděčně vystavují fotografie členů rodiny, stolní hodiny a dekorační předměty.

91011

KNIHOVNY

Ať už se jedná o místnosti, či jen kusy nábytku rozmístěné po domě, knihovna by vám v britském interiéru nikdy chybět neměla. Angličané milují knihy a jejich úložiště jsou pro ně málem posvátná… Knihovny až ke stropu se schůdky dodají vašemu domovu intelektuální nádech.

121314

JÍDELNY A KUCHYNĚ

Jídelní stoly jsou vyrobeny z velmi kvalitního dřeva. Opět se jedná právě o dub, ořech a borovici. Typické jsou oblé linie. Na židlích zpravidla nesmí chybět klasické čalounění. Jídelny bývají doplňovány vysokými prosklenými příborníky, kde můžete mít uložen, či doslova vystaven, svatební servis nebo servis po babičce, na který se nesmí sáhnout jindy, než při návštěvě anglické královny. Bývají laděny spíš do světlých barev.

1516

LOŽNICE

Ložnice jsou velmi luxusními místnostmi a to jak nábytkem, tak barevností. Není to ale podmínkou. Doporučuje se však nejen postel jednoduchá a stabilní, ale také řemeslně propracovaná, až pře-pohodlná… Může být jak s, tak bez nebes – to je na vás, čili ekzémici se prachových roztočů tolik bát nemusí.

171819

 

VENKOVSKÝ BRITSKÝ KOLONIÁLNÍ STYL

Venkovský koloniální styl v Anglii se liší od toho „honosného“ především složitostí tvarů a vzory. Vychází a inspiruje se přírodou, ke které má mhohem blíž. V Anglii není totiž venkov takovým „zapadákovem“ jako u nás. Soutěž o vesnici roku neznamená jen dostat ocenění. Kdo viděl anglickou komedii „Jednotka příliž rychlého nasazení“ ví, že jde o obecné blaho. Venkov v Anglii si sice žije svým vlastním životem, ale jen díky tomu se nám vyvinul další interiérový směr.

23

Venkovský koloniální styl je vlastně variantou toho honosného, jak už bylo řečeno. „Vynalezly“ jej chudší vrstvy obyvatelstva, které si nemohly dovolit tak luxusní a drahé zařízení, jako movitější Evropané. Dnes je jeho půvab velmi oceňován a je brán jako PLNOHODOTNÝ INTERIÉROVÝ STYL. Má totiž své vlastní kouzlo.
Vyznačuje se útulností, příjemnými přírodními materiály a pohodlím – to v anglických interiérech prostě chybět nebude nikdy. Kombinuje prvky moderního venkova s tím starobylým.
Lidé se obvykle bojí venkovského stylu, protože nabyli dojmu, že mnoho drobností má za důsledek obrovský chaos a mnoho zbytečným blbin. Ano, je nutné dávat si pozor na množství doplňků, ale nezapomeňme, že tento styl má být v první řadě – snadnější a jednodušší!

BARVY

Typické barvy jsou přírodní – bílá, hnědá ve všech odstínech a další neutrální barvy. Zelená, modrá, červená, žlutá, růžová. Všechny barvy využíváme v odstínech světlých. Z toho logicky vyplývá, že potřebujeme sem tam něco čímsi oživit a k tomu nám dokonale poslouží tzv. SOLITÉRY – jsou to kousky nábytku s velmi výraznou barvou. Odlišné zásuvky u stolku, barevný nátěr, čalounění, kachličky, ubrusy… COKOLI u nábytku klasických tvarů! Nezkazíte nic dokonce ani zlatými a stříbrnými tóny, ale upozorňuji, že v tomto případě se z oživení může lehce stát pouhý kýč.

2425

MATERIÁLY

DŘEVO
Co charakterističtějšího k venkovskému prostředí, že? Dřevěný nábytek má pro venkovský styl mnoho výhod. Hodí se naprosto všude, kuchyně, jídelny, obývací pokoje – prostě když nevíte co by, prdněte tam dřevo! Pokud nese známky opotřebení – není to překážka, takže prolezete-li sklep, je možné, že místo problémů najdete poklady pro váš domov. Pomoci si můžete patinou, která je v takovém interiéru skutečně působivá.

TEXTIL
Ubrusy, utěrky, závěsy, potahy, dečky. To, v čem se uchovává prach – tento interiér vyžaduje.

LOŽNICE

Ložnice se obvykle pohybují také ve světlejších tónech a její dominantou je obrovská pohodlná postel, spolu s komodou, nočním stolkem a mohutným zrcadlem. K dalšímu „zangličtění“ je potřeba jen doplňků.

2627

KOUPELNY

Koupelny staví na velkých i malých vanách, mozaikové výzdobě a oddělených kohoutcích. Ano, v případě vody – trochu se nám v tom ztrácí praktičnost, ale řekněte sami, není to nádhera? Kohoutky jsou velkým uměleckým dílem každé koupelny.
Nejklasičtější vanou pro styl anglický v koupelnách bývá vana na nožičkách. Anglické koupelny se nebrání ani takovým zajímavostem jako kamenné zdi, či vitráže. Koupelny se vesměs podle typu anglického interiéru neliší… Snad jen barevností a prostorem – obě varianty bývají velmi světlé.

282931

DOPLŇKY A DEKORACE

Může se vám snad sdát, že tento směr interiéru vychází z 19. století a na jednu stranu máte pravdu, ale…

ZÁCLONY A ZÁVĚSY
Na tyto „doplňky“ se nevyplácí zapomínat, už jen kvůli ukecanosti nejen anglických sousedek. Záclony, závěsy – kupodivu nemají nikterak předepsaný vzor ani délku, ačkoli Angličané milují pruhy látek dlouhé až na zem – ale upřímně, nejedná se jen o záclony, následují i ubrusy.

3233

UNION FLAG
Také Union Jack – vlajka Spojeného království je, i přes veškeré dekorování moderního oblečení i bytů, působivá a majestátní – je to přece jen starý kus hadru. Dostává se na polštářky, které dokonce perfektně dolaďují „starý“ interiér.

343736

LUSTRY
Velký lustr – všichni, co jsme viděli slaďáček „Co ta holka chce“ si vybavuje ten veliký lustr, kteréhož majitele vyprávění o jeho vzniku a válce, bylo delší než právě ta dlouhá bitva – si umíme představit, co pro Angličany lustry znamenají. Nikoli dominantu, ale nazvěme jej posledním kouskem dokonalého Puzzle. V bohatších rodinách bývají lustry skutečně křišťálové, v chudších napodobeniny. Mosazné lustry také nejsou výjimkou.

4038

39

TEXT: Dominika Zmítková , redakce Own Home
FOTO: Pinterest, britishshop.cz, 

——————————————————————————————

Další články: