Napište, co hledáte

Jak může sníh poškodit vaši nemovitost?

Jak může sníh poškodit vaši nemovitost?

Share

Přívaly sněhu umějí proměnit každou krajinu v krajinu pohádkovou. Nejinak je tomu u nemovitostí, domy se rázem mění v zasněžené perníkové chaloupky a nadšením hýří děti i dospělí. Sníh na domě má však i svá rizika a s těmi je dobré počítat. V nejhorších případech může nemovitosti i zásadně poškodit.

Nadměrná zátěž na střeše

Častým problémem zejména během nečekaných přívalů sněhu je jeho nadměrné množství na střeše. Vlhký sníh může ve vyšším množství způsobit příliš velkou zátěž na konstrukci střechy, která se nenávratně zdeformuje. Nejvíce přitom trpí domy s plochou střechou, kde je nutné sníh v případě sněhových vánic dojít odklidit. Nejen v tomto případě se hodí mít pojištění nemovitosti.

Problém se může týkat i domů s klasickou sedlovou střechou o nízkém sklonu. I v tomto případě se může stát, že sníh ze střechy nesjede a v určité chvíli naruší statiku krovu.

Hrozba pro okapy i střešní krytinu

Podobně se problém může týkat i okapů nebo střechy v těch místech, kde jsou instalované protiskluzové prvky, jejichž úkolem paradoxně je sníh zadržet. Ve chvíli, kdy tuto funkci musí plnit pro příliš velké množství těžkého sněhu, může dojít k jejich ulomení. Často s sebou pak berou i další střešní krytinu a oprava může být poměrně náročná. Máte-li tedy na střeše sněhu již hodně, je i v tomto případě lepší jej odstranit.

Nejinak je tomu u okapů, těm dělá problém především odtávající sníh, ze kterého se tvoří rampouchy. Ty mohou vážit i stovky kilogramů, což je zátěž, kterou okapy nemusí vydržet. Mohou se pak utrhnout nebo tak zdeformovat, že bude nutné je zcela nahradit.

Pozor na skulinky, které v zimě mohou růst

Ačkoli to není přímo kvůli sněhu, v zimě se může ve velký problém rozrůst i malá skulinka ve střeše nebo fasádě. Pokud totiž do malé dutiny zateče voda, která následně zmrzne, může se dutina začít rychle zvětšovat, jelikož led má větší objem než voda v kapalném stavu. Když led rozmrzne, do dutiny se dostane více vody, která ji po zamrznutí opět zvětší. I během jedné zimy se takto může stát, že v domě začnou vlhnout stěny či stropy a velký problém je na světě.

Dbejte i na bezpečí ostatních

Majitelé nemovitostí mají povinnost ze svých domů odstraňovat rampouchy a sníh, který by mohl ohrozit silniční provoz či chodce. Pokud vám tedy může ze střechy sníh sjet přímo na silnici nebo rampouchy mohou padat na chodce, neváhejte a konejte včas. Odpovědnost za případné škody bude na vás. Někteří majitelé domů problém nově řeší vyhřívanou střechou, na které sníh okamžitě taje.

Zdroj obrázku: Shutterstock.com