Napište, co hledáte

GOTICKÝ INTERIÉR

Share

interier - gotikaGotika se jako samostatný historický sloh začíná projevovat ve Francii ve 12. století. Samotný termín GOTIKA se vztahuje ke Gótům – konkrétně ji tak „opovržlivě“ pojmenovali italští humanisté, kterým gótské umění zosobňovalo primitivismus a barbarství. No… díky Bohu si zbytek Evropy nenechal nikterak Italy znechutit tento nádherný styl a další 2-3 století tomuto slohu propadla a její pozůstatky můžeme pozorovat dodnes nejen v podobě historických staveb, ale i v interiérech.

Ve Francii byl tento sloh nazýván zcela prostě „style ogival“ neboli „sloh lomený“. Počátky jsou spojeny se stavbou opatství Saint-Denis poblíž Paříže. Snad i proto je v tomto stylu patrná filozofie směřování a přiblížení se Bohu. Ta je vyjádřena vertikalismem, díky němuž bylo zapotřebí stavby odhmotnit. Povedlo se to díky vnějšímu i vnitřnímu opěrnému systému, lomenému oblouku a různým druhům kleneb. Dalšími typickými znaky jsou zdobné fiály, chrliče a vitráže, kterých využívají i interiéry.

JE LIBO TROCHU KRVE?
Dekadence, melancholie i sex. Mnoha lidem se při slově gotika nevybaví pouze architektura, ale i vyznavači Gothic stylu, co se týče oblékání. Není to chyba. Gotické interiéry neznamenají pouze historickou hodnotu. Styl Gothic je založen na morbidní, ponuré atmosféře s nádechem tajemna a všech možných kleteb a kouzel. Řekněme moderní pojetí hradu hraběte Drákuly.

Pro moderní civilizaci je ale mnohem přístupnější lehčí, čistší a elegantnější forma, která se velmi dobře kombinuje s moderním stylem. Perfektní fúze je například i s francouzským interiérem – konkrétně s pařížským stylem.

interier - gotika moderninterier - gotika moderni

interier - gotika moderni postel

Ovšemže gotický interiér se nejvíce hodí do prostor vysokými stropy, velkými okny – nejlépe nevšedních tvarů, se sloupy, klenbami… Atmosféru s mystickým nádechem tohoto stylu si ale můžete vykouzlit i v panelákovém bytě – na rozdíl například od Pařížského stylu (viz. http://ownhome.cz/novinky/interier/949-francouzske-interiery-parizsky-styl), který je pro tento účel naprosto nevhodný…

GOTIKA VS. NOVOGOTIKA (NEOGOTIKA)

Gotickému interiéru se velmi podobá i viktoriánský interiér, tedy v té pravé podobě. A to v případě, že odpovídá vzhledu, dojmu a četnosti detailů, jako interiér gotický. Doba romantismu se vracela v architektuře právě ke gotice a renesanci. Vše ovšem neuvěřitelně seskupeno tak, jak by se to pravděpodobně nikdy nepostavilo… Dokonce v oblasti GOTHIC stylu existuje samostatná větev VICTORIAN GOTHIC. 

traditional-family-roomtraditional-living-roomtraditional-family-room 2

BARVY

Ale zpět ke skutečnému GOTHIC stylu. Pro gotické interiéry jsou typické výrazné barvy – černá, červená, fialová, modrá. Dále pak šedá, bílá, žlutá, růžová a cyonová… Často využívá vzorovaných tapet – nejlépe vyšívané zlatem, a táflování.

interier gotika barvyinterier gotika barvy 01interier gotika barvy 02

NÁBYTEK

Opět najedeme trochu historicky. Gotický nábytek měl vzhledem k všeobecnému architektonických prvků v celé Evropě jednotný styl a obrat nastal až v pozdní gotice, kdy se řezba začala stávat stěžejní složkou. V této době také vzniká na severu Evropy – přesně ve Fladrech – dvouetážová skříň, o nějž byl rozšířen gotický mobiliář. Skříň vlastně vznikla naložením několika truhel na sebe, ale bylo nutné je různě sundávat a poté vyndávat a zandávat věci. Pro větší pohodlí se poté změnil způsob ukládání a otevírání. Pokračovalo to následným umístěním dvířek k jednotlivým bednám. Slohotvorné gotické znaky se začaly objevovat na anglickém nábytku kolem 12. Století – první realizace řídili francouzští mistři při pracích na katedrále v Canterburry.

Pro dosažení toho správného GOTHIC stylu můžeme využít jak historický nábytek, tak i moderní, jakkoli zdobený černý nábytek. Jak už bylo řečeno – skvěle se kombinuje s jinými styly, ale i s různými dobami. Pro navození skvělé ponuré atmosféry nám může posloužit i nábytek barokní, klasicistní, či vhodná forma renesančního nábytku. A nebráníme se ani moderním kouskům. Důležité je, aby prostředí bylo dynamické, éterické, působivé a ( byť i mírně) ponuré!

interier gotika nabytekinterier gotika nabytek 03interier gotika nabytek 04

MATERIÁLY

To víte, co se může změnit na materiálech… Výhodou pro moderní domácnosti je to, že gotický interiér může použít i laminát, dřevotřísku, plast a jiné „levnější“ varianty. Stále si udržují vůdčí postavení klasické přírodní materiály, jako například kámen, sklo, textil, kůže, kožešiny…

KOV – ten je skutečně jeden z nejvíce užívaných materiálů. Nejen na nábytku, obvykle jej můžeme vidět jako „obal“ různých předmětů – krásné tepané rámy zrcadel a obrazů, kovové lucerny, kování na zábradlí…

DŘEVO – Dřevo je klasické a vděčné téma. Vždy dobře poslouží, má dobrou životnost a nejrůznější podoby. Podobně jako kov je možné jej tvarovat, vyřezávat, prořezávat… V tomto interiéru je skvěle využitelný hlavně pro táflování zdí, kazetové stropy a kompletní vybavení.

interier gotika postel 03interier gotika materialinterier gotika material 02 

JE ZAJÍMAVÉ NEJDŘÍVE POCHOPIT… 
Než se pustíme do samotných místností, je třeba si něco ujasnit a sice – KDE SE GOTHIC STYL VŮBEC VZAL? Věděli jste například to, že metal a gothic má své kořeny v Rock’n’rollu? Ne? Není se čemu divit – kdo by to také řekl… 
No, abych se přiznala, je to trochu delší cesta. Tyto 2 styly vznikly z rocku, který se do podvědomí světa dostal v 60. letech, a ten právě vznikl z rock’n’rollu, blues a country, dokonce jej ovlivnil i jazz, folk a vážná hudba. Je velmi zajímavé podívat se, kolik stylů metal hudby díky tomu existuje. Styl založený kapelami a popularitou! To je gothic styl! Z Punk rocku se vyvinul Gothic rock a z něj pak Hard rock a z něj teprve heavymetal. Styl těchto kapel ochromil celý svět a do dnešních časů se některé kapely zahalují do nejrůznějších masek a kostýmů.

GOTHIC styl by se snad dal nazvat slohem. Ano! Protože má neuvěřitelné množství směrů a s nimi pak souvisí vše. Od hudby se přesouváme k módě a od módy ke stylu interiéru. Existují například ROMANTIC GOTH, CYBER-GOTH, J-GOTH, DEATHROCKER, VICTORIAN GOTH (jak jsem již psala), MEDIEVAL GOTH, CABARET GOTH, STEAMPUCK GOTH a další… abych podpořila své myšlenky – na obrázcích níže je ukázka WHITE GOTHIC stylu (využívá bílé barvy, vytváří řekněme negativ gothic stylu) – v módě, následně v interiéru. Jako všude a ve všem, i zde souvisí vše se vším, vše je propojeno.

1617

OBÝVACÍ POKOJ

Osobně bych doporučila nejdříve se podívat na filmy od Tima Burtona, tedy myslím „Oslapou díru“, „Sweeneyho Todda: Ďábelského holiče z Fleet street“, protože barevnost a atmosféra je perfektní! 

19

202122

Pokud nechcete zařizovat si celý interiér sami, můžete si jej opět nechat navrhnout a vznikají velmi zajímavé kousky. Onehdy jsem omylem objevila návrhy pod názvem „AltaModa“ – myslím, že jejich nevšední pojetí i tak patří do GOTHIC stylu, nebo se jím aspoň inspirovali. A nemohla jsem si odpustit vám to sem nedat.

22.-22--

22-----22---

LOŽNICE

Dalo by se říct, že základem gotických ložnic jsou: mohutné postele, obvykle s nebesy a baldachýnem a kovaný, či masivní dřevěný, detailně propracovaný nábytek., který může být vyřezávaný, nebo může obsahovat takové zdobné prvky jako fiály a chrliče. Pokud bychom ovšem dojem chtěli odlehčit, stačí nám vymalovat světlejším odstínem.

Bohaté lustry, svícny – stříbrné či černé, zrcadla ve velkých, vyřezávaných, těžkých a masivních rámech, dále těžké sametové, brokátové splývavé závěsy – to jsou věci, kterými doplníte perfektní gotickou ložnici a dostane jimi onu atmosféru. Často se také využívá kožešina, přehozená třeba jen přes židli nebo křeslo a kytice – nejčastěji umělých černých, či jinak barevných květin – nejčastěji růží.

Gotické ložnice si i tak mohou uchovat moderní podobu. Vidíme zde jednoduchý nábytek či absolutně moderní doplňky, jako obrázky a plakáty slavných hvězd, či polštářky s moderními nápisy.

interier gotika postelinterier gotika postel 012324

KOUPELNA

Gothic koupelna nemusí být jen černá, ale je pravda, že obvykle je využívá pouze šachovnicové barevnosti. Používáme i barvy jako je fialová, červená, ale i růžová. Prostě jako v každé místnosti tohoto interiéru je hlavní vystihnout ATMOSFÉRU – i za cenu kusu nábytku, který není úplně v souladu s jeho klasickým vybavením.

Nejčastější variantou koupelny pro styl GOTHIC je novogotická koupelna, která náš gothic styl slučuje s moderním a minimalistickým stylem. No a hned za ní vede moderní koupelna, jen prostě „zasazena do kontextu“. Tam se využívají zajímavé detaily, například co se týče osvětlení. Smíme si dovolit například neonové osvětlení po obvodu místnosti, a není důležité, zda je jen ozdobné.

28293130

Přesto že doplňky a dekorace dávám obvykle zvlášť – v tomto případě udělám výjimku. Je to neuvěřitelné, s čím vším si můžete pohrát. Například mistička s podpury není nic divného. V každém případě sem patří zrcadlo, nejčastěji nad umyvadlem – klasika. Ale o čem mluvím… Můžete si vyhrát s podobou mýdla a jeho barvou, anebo třeba s držáčkem na toaletní papír! A když jsme u těch toalet, cedulky na dveře WC jsou také dobrý prostor pro designérské práce. Dokonce i s držáky na ručníky. Ale nebudu nic popisovat. Přesvědčte se sami. „Hajzlpapír“ vám totiž může podávat kostra, rytíř, drak, upír… no nerozesmálo by vás to na oné místnosti třeba při nepříjemné běhavce?

3233

3435JÍDELNA

V moderním pojetí bývá vymalování laděno obvykle do černé, šedé, bílé, nažloutlé, a poté ještě do růžové a fialové. Stejně tak využije i tapet. Základní dominantou je pochopitelně stůl, nejlépe s nad ním umístěným lustrem, aby řádně zářil jeho odraz od desky jídelního stolu. Může být i skleněná.

Moderní stoly mají určitou výhodu. Oproti nim masivní vyřezávané gotické stoly jsou mimo svou váhu mnohem jednodušší, co se týká udržitelnosti. Na vyřezávané detaily je hold potřeba vzít hadřík a prachovku a elektrostatický čistič. Tento nábytek prostě potřebuje dokonalou a šetrnou údržbu. A hlavně – musí být nalakovaný … Nezapomínejme ale, že pokud budete používat chemické čističe, ujistěte se, že neobsahuje nejlépe žádnou chemickou složku, která může zničit povrch. Na internetu jsou dále k pročtení návody k ÚDRŽBĚ NÁBYTKU – ať už lakovaného, voskovaného, olejovaného i látkou a kůží čalouněného.

0203

KUCHYNĚ

Obecně jsou spojeny s prvky z kamene, oblouky připomínající katedrály v průběhu středověku a barevným sklem či cínovým nádobím. V historičtější formě se využívají odstíny modré, červené a zlaté, a to převážně jejich tlumené tóny, které by měly dát vyniknout dřevěnému obložení, vašemu nábytku, vitrážím a kamenným podlahám. Pro strop se obvykle využívají dřevěné trámy, které by měly být velké – proti bílému stropu by měly být dostatečně hluboké – ale k tomu je potřeba mít vyšší strop.

424345

DEKORACE A DOPLŇKY

DRACI, RYTÍŘI, KOSTRY, LEBKY…
Jak už bylo řečeno – draci, kostry, lebky, rytíři – prostě téma středověk a temnota – to je oč tu běží. A v tomto případě nejde jen o doplňky. Jde i o samotný nábytek. Drak jako stolek, držák, věšák…. Existují i specializované obchody, jak kamenné či internetové, co se na GOTHIC styl specializují. Jako příklad dávám: NOSFERATU, DRAKKARIA. Obchody většinou nabízejí neuvěřitelnou škálu vybavení domácnosti: oblečení, šperky, kosmetiku, figurky, hodiny, svícny, rohožky, zrcadla, vánoční ozdoby…

46474950

RŮŽE A ROMANTIKA
Ač se to zdá zajímavé, romantika je jednou z těch hlavních složek Gothic stylu. Nezapomínejme, že dokonce i v Drákulovi jde o věčný příběh lásky! Motýlci, měsíc, mlha, květiny. A mluvím-li o květinách – podobně jako u Shabby chic stylu (viz. http://ownhome.cz/novinky/interier/926-interier-ve-stylu-shabby-chic) mám na mysli především růže. Dále se někdy užívají i motivy lilie. Motiv růže je obvykle vytvářen z kovu, jako ozdoba nábytku, stolku, zrcadel…

Co se růží týká, využíváme hlavně růže červené, růžové, bílé, modré a černé. V tomto případě jsou ideální velké rozvité růže. Pro doplněk do této domácnosti bych osobně zvolila takzvané STABILIZOVANÉ RŮŽE, které prošly stabilizačním procesem. Dlouhověkost jim dodává speciální tekutá směs s glycerinem. Zajišťuje čerstvost růží po dobu 2 let! Tak vás krásný doplněk nebude každý měsíc stát majlant…

51525354

TEXT: Dominika Zmítková, redakce Own Home
FOTO: Pinterest, Houzz, Interiors, DesignOblivion

———————————————————————————————-

DALŠÍ ČLÁNKY:

 

Předchozí článek
Další článek