Napište, co hledáte

Stínicí technika snižuje náklady na energie, zamezuje přehřívání interiéru a dotváří design domu

Stínicí technika snižuje náklady na energie, zamezuje přehřívání interiéru a dotváří design domu

Share

Snová představa o ideálním bydlení v prosvětleném interiéru se totiž mnohdy rozplyne hned první léto, kdy za jasného počasí dosahuje intenzita slunečního záření až 1 100 W/m2. Slunce ohřívá zejména tmavé venkovní povrchy domu, a to významně nad teploty vzduchu. Tehdy se terasa, zimní zahrada, venkovní posezení či přilehlý pokoj stávají neobyvatelnými. Existuje však i jiné řešení a tím je stínicí technika.

Architekti a projektanti jsou si negativních dopadů slunečního záření vědomi a stínění, jako součást pasivní solární ochrany domu, do svých projektů zahrnují automaticky. Rolety, žaluzie, markýzy, pergoly jsou navrhovány tak, aby svými vlastnostmi co nejvíce vyhovovaly majitelům a zároveň aby celá stavba působila uceleně a příjemně. Velmi důležité je, aby v interiéru bylo využito maximum přirozeného světla a zároveň bylo umožněno funkční propojení bydlení s přírodou. Mimo stínění má stínicí technika i další přídavné hodnoty jako například možnost částečné nebo úplné zastínění, tlumí přenos hluku, korigují tok energie a tepla nebo velmi dobře poslouží také jako bezpečnostní prvek chránící soukromí obyvatel.

Venkovní žaluzie nejen stíní, ale také izolují

Díky své konstrukci jsou venkovní žaluzie efektivnější při ochraně přehřívání interiéru. Při úplném sklopení lamel dokážou místnost výrazně zastínit. Díky těsnosti konstrukce přispívají v zimě ke zlepšení tepelně-izolačních vlastností okna, a naopak v létě zabraňují, aby chlad unikal ven. Tím jsou ušetřeny náklady vložené do vytápění interiéru nebo provozu klimatizace. Nejlepším zástupcem těchto vlastností je venkovní žaluzie Zetta od společnosti ISOTRA a.s., která díky tvaru svých lamel do písmene Z přesně a pevně zapadne do sebe.

V administrativních objektech stínicí technika prokazatelně snižuje negativní vliv slunečního záření nejen na budovu, ale i na pracovní výkonnost člověka – výrazně omezuje riziko oslnění a namáhání očí. Stínicí technika chrání některé prvky budov, například fasádu, okenní rámy apod. před nežádoucím dlouhodobým působením slunce i povětrnostních vlivů, čímž je prodloužena jejich životnost.

Společnost ISOTRA a.s. nabízí také žaluzie Cetta 80, které jsou konstruovány tak, aby bylo možné naklopit horní lamely v jiném úhlu než spodní lamely. Prostup slunečního záření tak lze libovolně přizpůsobovat aktuální poloze slunce a místnost není potřeba zbytečně zatemňovat. Tato adaptabilní žaluzie je navíc díky hliníkovým vodícím lištám a záhybům po celé délce lamel ve tvaru C velmi stabilní ve větru a disponuje vysokou pevností v tlaku. Proto jsou též ideálním podpůrným bezpečnostním prvkem proti vloupání.

Mezi další bezpečnostní produkty lze zařadit systém Emergency, který zajistí okamžité vytažení venkovních žaluzií v případě náhlého nebezpečí (požár, povodeň apod.) a je tak zpřístupněn únikový východ. Tento systém je možné použít u kterékoli venkovní žaluzie společnosti ISOTRA a.s. v provedení s vodícími lištami. V případě výpadku elektrické energie je možné ovládání pomocí pružinového mechanismu.

Příjemné a pohodlné posezení na terase za horkých dnů i za horšího počasí? Máme řešení!

Příjemné posezení na terase zajistí bioklimatická pergola ARTOSI, která byla vyvinuta s důrazem na přesnost, kvalitu zpracování a možnosti individuálních úprav, díky kterým se Vám pergola v mnohých ohledech přizpůsobí.

Unikátností pergoly ARTOSI je možnost rozdělení střechy na samostatně ovladatelné a nezávislé sekce. Můžete tak jednoduše a pohodlně pomocí dálkového ovladače regulovat průchod světla, tepla a vzduchu v libovolné části pergoly podle dopadu slunečních paprsků během celého dne. Vaše večerní posezení zpříjemní LED pásek s volbou teplého nebo studeného nasvícení pergoly.

ISOTRA a.s. vyvinula screenovou roletu ALFA-ZIP, kterou lze použít nejen v interiéru, ale také v bočních stranách pergoly pro vyšší komfort v pergole při nepřízni počasí. Druhým řešením je boční zasklení, které chrání před hlukem i prachem a nebrání výhledu do zahrady.

Co bychom měli mít na paměti při výběru exteriérové stínicí techniky?

Stínicí technika by měla být v souladu s funkcí stíněných prostor. Například v ložnicích je žádoucí co největší zastínění, naopak společenským místnostem vyhovuje spíše jemnější stínění. V místnostech s francouzskými okny bychom měli pamatovat na zvýšenou pravděpodobnost rozbití oken a použít tak spíše stínění s bezpečnostními systémy.