Napište, co hledáte

Okna pro dostatek světla i tepla

Okna pro dostatek světla i tepla

Share

Moderní okna stále více zvětšují plochu svého skla a narůstají do skutečně úctyhodných rozměrů. Interiéru tak nabízí záplavu slunečního světla a malebné výhledy na okolní krajinu. Zapomínat bychom u nich ale neměli ani na jejich vliv na tepelnou pohodu v interiéru a úsporu energií.


Velkoformátová okna interiér prosvětlí, provzdušní, opticky zvětší a propojí s okolím.

Zatímco dříve se u oken myslelo hlavně na prosvětlení a provětrání interiéru, dnes hrají důležitou roli také pro snížení tepelných ztrát a povýšila i na výrazný architektonický prvek. Oblíbeným řešením pro moderní interiéry jsou tak okna ve velkoformátovém provedení, sahajícím až k podlaze. „Velkoformátová okna interiér prosvětlí, propojí s okolím a  opticky zvětší. Díky větší ploše skla nabízí výhled do okolí, interiéru navíc poskytují vzdušnost a dostatek slunečních paprsků. Mohou být v podobě různých sestav, fixních prvků nebo posuvných systémů. Trendem jsou pak dnes prvky s co nejmenší šířkou rámu, které nabízí ještě větší plochu skla,“ říká Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Populární HS portál se vyznačuje snadnou ovladatelností a bezbariérovým provedením prahu.

Ideálním materiálem pro výrobu velkoformátových oken je především hliník, vhodné je i dřevo nebo jejich kombinace dřevohliník. Oblíbeným řešením jsou pak dnes zdvižně posuvné HS portály, které se i přes svoji značnou hmotnost snadno ovládají a navíc vytvářejí bezbariérový průchod na terasu. Aby nedocházelo k prochládání podlahy v jejich okolí, je důležité kvalitní zpracování prahu. Ze stejného důvodu je vhodné nechat je osadit o speciální izolační podkladový profil.

Okna pro úsporu energií

Klíčovým aspektem velkoformátových oken by měly být dobré tepelně izolační vlastnosti, aby nedocházelo k přehřívání či prochládání interiéru.

Aby s velkoformátovými okny nedocházelo v létě k přehřívání interiéru a v zimě ke zbytečným ztrátám tepla, je třeba myslet na jejich dostatečné tepelně izolační vlastnosti. „Okna dnes platí z pohledu tepelné izolace za jedno z nejslabších míst domu. Obvodovými zdmi může uniknout až 30 % tepla, zatímco okny to může být až 50 %. Pokud okna nedokážou dostatečně těsnit, tím více je pak nutné vytápět zbytečně. Proto při snaze snížit ztrátu tepla hrají kvalitní, dostatečně izolující okna zásadní roli. Při výměně těch starých lze takto ušetřit až třetinu tepla,“ doplňuje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Pokud tedy plánujete pořízení velkoformátových oken v rámci rekonstrukce a výměny těch starých, je třeba pamatovat na jejich dostatečnou kvalitu a dobré tepelně izolační vlastnosti. Důležité také je neporovnávat při výběru jen tabulkové parametry různých oken, ale podívat se jim i pod povrch. Ověřili jsme si, že i když se okna papírově prokazují stejnými vlastnostmi, je mezi nimi velký rozdíl. To se týká životnosti, ovládání, ale hlavně úspory energie. Nekvalitní okna přitom mohou způsobit velké úniky tepla,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. První problémy se přitom mohou projevit již první zimu. Kromě samotných oken a dveří o úsporách na vytápění rozhoduje také jejich montáž. Ideální proto je kupovat okna přímo od výrobce na míru včetně odborné instalace.

Nezapomeňte stínit

Venkovní stínění by mělo být pro velkoformátová okna již dnes samozřejmostí.

Velká prosklená plocha a záplava letního slunce s sebou ale nese i riziko nepříjemného přehřívání místnosti během teplého počasí. Z toho důvodu je třeba pamatovat u velkoformátových oken i na jejich stínění. „Největší efekt má to venkovní, které udrží teplé letní paprsky ještě před oknem a do interiéru je vůbec nepustí. V zimě zase zatažené stínění přispívá k tepelné izolaci okna a může tedy pomoci i s tím, aby teplo z interiéru zbytečně neunikalo,“ doporučuje David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA. Kromě druhu stínění je dobré se zamyslet i nad jeho ovládáním. To dnes může být zcela automatizované, čímž stínění dále přispívá k úspoře za energie. Lze tak nastavit, aby se stínění v daném čase samo zatáhlo, či případně jej doplnit o sluneční nebo teplotní čidlo. Venkovní žaluzie či rolety se tak mohou samy přizpůsobovat aktuálnímu počasí.

TIP: Kolik tepla se dá s okny ušetřit?

Výměna oken je nejrychlejším opatřením pro úsporu za topení.

Zvažujete pořízení velkoformátových oken v rámci kompletní rekonstrukce a zateplení domu, abyste ušetřili za topení? Pak by měl být nákup nových oken jedním z prvních opatření. „Právě jejich výměna totiž nabízí nejrychlejší řešení, jak uspořit peníze a nechat teplo doma. Jsou dostupná do dvou měsíců a vyměnit se navíc dají klidně i v zimě,“doplňuje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY.. Aby nová okna dokázala zajistit úspory, musí mít především konstrukci, které odpovídá typ a provedení trojskla, hlubokou zasklívací polodrážku, kvalitní vkládané těsnění a odborně provedenou montáž. Za vše vám musí ručit výrobce oken, a to včetně montáže. Nutná je tedy záruka na kompletní dílo.

Více na www.vekra.cz.