Napište, co hledáte

Malé ložnice

Share

mala loznice 07Velikost vaší ložnice není dle vašich představ? Nezoufejte. Existuje mnoho způsobů, jak se dá oklamat oko a zařídit místnost tak aby vypadal větší. Klíčem k úspěchu je jednoduchost a pouze nutný nábytek.

Pamatujte na to, že ložnice je místem odpočinku. Čím více bude v pokoji nábytku, dekorací, a jiných nepotřebných předmětů, tím méně zbyde prostoru určeného k relaxaci.

Česká norma ČSN 734301 – Obytné budovy udává minimální rozměry a plochy obytných pokojů takto: 

Plocha

Minimální plocha obytného pokoje 8 m2. Pokud je byt pouze o jediné místnosti musí být plocha min. 16 m2.

Rozměry

Minimální šířka dvoulůžkového pokoje 2400 mm.

Minimální šířka jednolůžkového pokoje 1950 mm.

Barva a odstíny ložnice

Malé ložnici prospívají bledé odstíny. Dejte si však pozor na čistě bílou barvu, která může být příliš studená a ostrá. Zejména pokud je ložnice orientována na sever (a to je většina ložnice) nemuselo by to atmosféře místnosti prospět. Krémové a neutrálními barvy budou fungovat lépe než pestré a ostré tóny a zároveň zvyšují pocit volného prostoru. Dalším tipem je doplnit podlahu měkkým vlněným kobercem v béžové nebo sušenky hnědé barvě. Rozhodně se vyhnout kobercům, které mají složité vzory a mnoho barevných odstínů. Jemné vzory ložního prádla a bytového textilu, přirozeně doplní celkový dojem místnosti.

I když nás tradice učila jinak, je mnohem hygieničtější polštáře a přikrývky nezastýlat. Jednak textil může dýchat, a pak nám přibyde úložný prostor, kam bychom jinak zastýlali povlečení.

mala loznice 08mala loznice 09mala loznice 04

 

 

 

 

 

 

Správná postel

Vybrat si tu správnou postel je nejdůležitějším krokem při zařizování ložnice. Zde záleží hodně na okolnostech a vlastnostech místnosti. V případě že má místnost vysoké stropy, lze celou situaci řešit spaním na tzv. patře, mnohým bude bližší označení palanda, i když to není správné pojmenování. Pokud z nějakého důvodu nelze řešit spaní v patře, je na trhu velká škála kvalitních postelí s úložným prostorem, nebo postele sklopné. Úložný prostor v tomto případě bude hrát velkou roli a při pořizování kvalitního lůžka by se na něj měl klást značný důraz. Řádně rozmyslete, zda k posteli potřebujete noční stolek. Mnoho z nás si nedokáže postel bez stolku představit, ale k čemu nám vlastně slouží? Pokud ho máme pouze na odkládání věcí, když ležíme v posteli, můžeme stolek nahradit sklopnou poličkou, která nezabírá žádné místo a lze sklopit tak aniž bychom si ji všimli.

mala loznice 13mala loznice 14mala loznice 15

 

 

 

  

 

 

Celkově byste se měli snažit umístit co nejvíce věcí na stěnu. Skřínky a police schovají nepotřebné předměty a zútulní ložnici.

Ostatní nábytek

Veškerý nábytek mimo postele a skříně musí z místnosti pryč. Potřebné předměty si poskládejte na police, aspoň vás to donutí popřemýšlet, zda je opravdu potřebujete nebo nikoli. Investujte do několika sad zásuvek – neocenitelné jsou boxy na ponožky, kalhoty, punčochy a doplňky. Je to „piplačka“, ale složené prádlo můžete skrýt právě pod postelí.

Pamatujte, že ložnice není pracovna!

Z toho vyplívá, že pokud to je jen trochu možné, neměl by v místnosti být pracovní stůl, počítač a ani televize! Mnoho z vás je sice zvyklých na sledování programu dokud neusne, ale to rozhodně neprospívá správné relaxaci a uvolnění mysli. Neobejdete-li se bez toho, nahraďte sledování televize poslechem hudby.

mala loznice 02mala loznice 10mala loznice 06

 

 

 

  

 

 

Optické zvětšení prostoru

Zde se dají využit stará, zavedená pravidla jako pověsit zrcadlo na stěnu, omítnout strop bílou barvou, nábytek s reflexní úpravou (odráží světlo). Ideální osvětlení je nepřímé světlo. Tedy to, které se do místnosti odráží od stropu nebo stěn.

mala loznice 17mala loznice 18mala loznice 19

 

 

 

  

 

 

Důležitým pravidlem je určit všem předmětům své místo a zachovávat pořádek v ložnici.


(Zdroj: redakce OH; Zdroj fotografií: pinterest.com, FreshHome, Homedecor) 

———————————————————————————————————————————–

Další články

Předchozí článek
Další článek