Nezáleží na tom, jestli nakonec celou rekonstrukci budete realizovat sami svépomocí anebo Vám ji navrhne a zrealizuje specializovaná firma. Cíl a účel si musíte stejně určit sami! My doporučujeme tuto fázi nijak neuspěchat a pořádně si celou akci promyslet, abyste své peníze využili co nejlépe.
Ideální je si všechno, co od rekonstrukce očekáváme, sepsat na papír a určit prioritu jednotlivých bodů pro případ, kdyby bylo nutné uvažovat o nějakých kompromisech. A potom, až budete mít připraven návrh celého řešení, tak si vždy zkontrolovat, jestli návrh je v souladu se stanoveným cílem, nebo minimálně s body s nejvyšší prioritou. Často se totiž stává, že v průběhu návrhu řešení, lidé mnohdy sklouznou k otázce designu, použitých materiálů a vybavení a původní cíl se potom bohužel vytrácí. A to může nakonec částečně znehodnotit vynaložené úsilí a peníze. Zpětnou kontrolou stanovených cílů, se tomuto riziku vyhneme!
Při stanovování cílů je nutné si také ve svých myšlenkách udělat malý výlet do budoucnosti. Obecně se dá říci, že rekonstrukci děláme přibližně na deset až dvacet let a v mnoha případech je to dokonce na mnohem déle! Například kompletní rekonstrukce celého domu nebo rekonstrukce koupelny, kterou realizujeme v době blížícího se důchodového věku, by nám potom měly už dobře sloužit po celý život. Naopak pokud začínáme přemýšlet o dětech, tak by návrh řešení měl spíše směřovat k funkčnímu rodinnému bytu než k party bytu pro singles. Všechny tyto budoucí požadavky bychom měli promítnout do cílů řešení. Takže například pro starší ročníky by mělo mít prioritu spíše bezbariérové řešení se sprchovým koutem a minimem schodů v celém bytě.
Další z kroků je vypsaní všeho, co nám na současném stavu vadí a co určitě v návrhu nového řešení nechceme. Vadí nám už téměř historické obklady a dlažba v koupelně? Nesnášíte už svoji koupelnu spojenou se záchodem, kde se ráno nestihnete vystřídat s celou rodinou? Nemáte místo na myčku v kuchyni a mytí nádobí po nedělním obědě je pro Vás noční můra? V celém bytě není místo na jídelní stůl pro celou rodinu? Vaše dcera již nechce mít společný pokoj se svým bratrem a nevíte jak to vyřešit? Nebo řešíte pouze standardní problém nedostatku úložných prostor? Tohle všechno má na seznamu své místo.
Takže teď máme připravený seznam všech cílů rekonstrukce, máme určeny jejich priority a zbývá si ještě určit finanční limit na celou akci. Pokud máte i ten, můžeme se pomalu začít chystat na další fázi, tedy přípravu návrhu nového řešení.
No a na závěr této kapitoly Vás nemůžeme připravit o několik dobře míněných rad. Z důvodu lepšího využití Vaší investice doporučujeme se při rekonstrukci zaměřit spíše na funkční vylepšení současného řešení než pouze na „výměnu“ starého za nové. Staří praktikové říkají, design je sice hezká věc, ale pokud se Vám nebude v bytě dobře žít, tak Vás za chvíli přestane bavit. V budoucnu se také může stát, že budete chtít byt prodat a věřte nám, že pro většinu kupujících, má větší hodnotu oddělená koupelna od WC nebo více úložných prostor, než značka dlažby na podlaze.
Připomínáme také možnost posílat své náměty nebo dotazy na adresu redakce rekonstrukce@ownhome.cz a my nejzajímavější náměty zařadíme do našeho seriálu. Z již zaslaných dotazů jsme do dalších dílů vybrali prosbu paní Ireny, která chce poradit vhodný postup při rekonstrukci a výběru vybavení do koupelny ze 70. let. Tuto prosbu rádi splníme a tento námět zařadíme do dalších částí seriálu.
Odborná konzultace:
Zdeněk Nový
Vedoucí klientských služeb
www.svetinterieru.cz