Napište, co hledáte

Reedice lampy od Le Corbusiera

Share

NEMO Projecteur 365 - Le Corbusier floor 01Když se návrh z poloviny padesátých let změní v moderní předmět

Již v roce 1954 navrhl Le Corbusier design lampy, který zůstal nerealizován. Do loňského roku. Italská firma Nemo Cassina se zabývá navrhováním svítidel a ve spolupráci s francouzskou Le Corbusier Foundation loni přišla s lampou, jejíž design vychází z původních ideových kreseb Le Corbusiera.

images

Le Corbusier byl významný francouzský architekt. Jak jeho stavby, tak originální návrhy interierového vybavení, vzbuzují ještě dnes úctu a jsou obdivovány pro svou jednoduchost a funkčnost. Nemohu nezmínit alespoň židli pojmenovanou LC4 nebo vybavení interiérů sociálního bydlení v Marseille.

Produkt, který přivedli Nemo Cassina k životu, se jmenuje Projecteur 365. Le Corbusier jej navrhl pro svůj projekt Ahmedabad Museum v Indii. Design lampy je velice skromný, jednoduchý vzhled oživuje jen obroučka na stínidle. Na obroučce se opakuje funkční prvek křídlových matek, které jinak umožňují pohybovat stínidlem lampy.

NEMO Projecteur 365 - Le Corbusier pendant 01Projecteur 365 není první projekt společnosti Nemo Cassina, který je inspirován návrhem funkcionalistického architekta Le Corbusiera. Od roku 2008 se dokonce firma ve své kolekci Classici specializuje právě na reedice nadčasových designů různých tvůrců minulého století. Návrh lampy Projecteur 365 vyhrál ocenění magazinu Wallpaper* v kategorii reedicí.

Vzhled lampy Projecteur 365, podobně jako ostatní z kolekce Classici, odkazuje na svůj již téměř historický původ a zároveň není ničím nostalgický, je svérázný a stylový. Vychází ve třech možnostech: jako stropní lampa, svítidlo na zeď a ve verzi, kterou lze postavit na zem či stůl. Nadčasovost, jednoduchost a rozmanitost je to, díky čemu se trojí provedení lampy z roku 1954 hodí k osvětlení veřejného prostoru muzea ale i soukromé moderně zařízené ložnice nebo pracovny.  

(autor: Šimon Kos;foto: Nemo Cassina)