Napište, co hledáte

Víte co je to Home Staging

Share

interior-design-services-home1Rozhodli jste se prodat byt či dům, ale zájemců je málo nebo dokonce žádní? Možná Vaše nemovitost není dostatečně atraktivní, leží v neoblíbené lokalitě nebo jste nasadili příliš vysokou cenu. Co teď s tím? Byt nenafouknete ani nepřestěhujete a jít s cenou dolů se Vám určitě nechce. Zkuste si pozvat Home Stagera, možná z Vašeho realitního ležáku udělá lákavé zboží.

Home Staging je v zahraničí zcela běžná služba, která v době realitní krize pomohla znovu rozhýbat trh s nemovitostmi. Jejím cílem je profesionální úprava bytu či domu před prodejem či pronájmem. Zkrátka, aby se nemovitost jevila co nejatraktivnější pro co největší počet potenciálních zájemců, a aby se prodala nebo našla nájemníky v co nejkratším čase a za co nejvyšší cenu. Profesionální Home Stager dokáže váš byt proměnit za minimální náklady. Ideálně si vystačí s tím, co váš byt nabízí, případně navrhne takové změny, které lze provést snadno a bez větších finančních investic. Jeho cílem není vaše peníze utratit, ale díky správně provedeným úpravám, vám je naopak pomoci vydělat.

Home staging vznikl už v 80. letech v USA a rychle se šířil do dalších zemí. V Evropě je populární hlavně ve Velké Británii. Právě tam se s ním poprvé setkala také zakladatelka této služby v České republice paní Jitka Kobzová. Dvacet let pracovala jako interiérová designérka v Dubaji a Kuvajtu, v Londýně založila vlastní firmu a po třech letech se rozhodla, že Home Staging představí českým zákazníkům. V roce 2009 založila v Praze vůbec první společnost nabízející tyto služby a od té doby již pomohla stovkám klientů rychleji a výhodněji prodat či pronajmout jejich nemovitosti.

 1 Pred1 PO

Jedním z Jitčiných zákazníků byla i dáma, která pronajímala dům na Praze 6. „Stále se jí nedařilo najít zájemce.“: vzpomíná Jitka a dodává: „ Lidé přicházeli na prohlídky, ale nikdo neprojevil větší zájem. Obrátila se na mě, protože jsem jí předtím upravovala interiér zubní kliniky a ona věděla, že kromě interiérového designu dělám i Home Staging, tak to chtěla poprvé vyzkoušet. Přeskupili jsme nábytek, interiér odlehčili, vyladili barvy, přidali pár kousků nábytku z Ikea a několik doplňků včetně osvětlení. Za minimální náklady se dům proměnil k nepoznání a díky novým inzertním fotkám se začali hrnout zájemci. Dům našel nového nájemce takřka okamžitě.“

Pokud si domů pozvete Home Stagera, počítejte s tím, že u vás stráví asi dvě hodiny, projde s vámi všechny místnosti a vysvětlí, kde, co a jak upravit. Také vám řekne, jaké změny budou mít pro byt či dům největší efekt a nejlépe zapůsobí na potenciálního zájemce, a to za minimum nákladů.

„Lidé si Home Stagera často pletou s interiérovým designérem“: říká zakladatelka Home Staginu v České republice Jitka Kobzová. „Je v tom však velký rozdíl, designér vám navrhuje domov na míru, jeho cílem je vtisknout do něj vaši osobnost a udělat maximum pro to, aby se vám v něm lépe žilo. Stager je od toho, aby vaši nemovitost připravil pro kupce.“

A jak má tedy vypadat byt či dům po zásahu Home Stagera? Měl by být neutrální a co nejpřitažlivější. Musí vyniknout jeho funkčnost a měl by působit podobně jako hotelový pokoj, tedy čistý, světlý, prostorný a s minimem nábytku, bez přebytečných věcí, barvy a doplňky sladěné. Nelze ovšem říct, že stačí byt pouze uklidit, či že je naopak třeba nákladně renovovat. Často stačí úplné maličkosti, které udělají dojem. „Klientům doporučujeme na stěny spíše neutralni barvy, stůl v kuchyni oživí mísa s čerstvým ovocem či váza s květinami. V koupelně pomohou doplňky jako svíčky, či voňavý mýdla“: doplňuje Jitka Kobzová nejběžnější triky stagera s tím, že vždy záleží na konkrétní nemovitosti.

2 Pred2 PO

Během dvouhodinové konzultace se tedy dozvíte, jaké úpravy by Vašemu bytu prospěly. Pak už je jen na Vás, zda si změny provedete sami nebo se dohodnete se stagerem, aby vám pomohl. Pro úspěšný prodej bytu je v závěru důležitá i jeho prezentace na internetu. Má-li vaše nemovitost mezi ostatními inzeráty vyniknout, je potřeba ji profesionálně nafotit. I to je součást Home Stagingu. Pak už se lze jen těšit na to, že vaše nemovitost zaujme na první pohled a zájemci se jen pohrnou.  

(autor: HomeStaging.cz; foto: HomeStaging.cz