Měli bychom se obklopovat jen věcmi, které skutečně používáme. Nepotřebné můžeme prodat nebo věnovat těm, kterým budou sloužit (např. charitě).
Zákon zachování hmoty v bytě v průběhu jeho užívání:
množství předmětů do bytu vnesených = množství předmětů z bytu vynesených.
K ukládání slouží úložný nábytek (úložný prostor). Dělíme ho na velký a malý. Úložný prostor musí vyhovovat požadavkům na ukládání široké řady předmětů, které se neustále mění a vyvíjejí. Ještě nedávno jsme řešili problém gramofonových desek a magnetofonových pásků, dnes je nahradily DVD kazety, v budoucnu budeme ukládat nové předměty, o kterých dnes nemáme vůbec tušení.
Úložné prostory neslouží přímo člověku, ale ukládaným předmětům. Proto jsou jejich rozměry určovány charakterem a rozměry právě těchto předmětů a prostoru, který je nezbytný při manipulaci s nimi. Aby byl úložný prostor snadno dostupný, je třeba při jeho dimenzování zohlednit některé antropometrické rozměry.
Je to:
- Výška očí při stání
- Dosah vzhůru vstoje
- Dosah vzhůru vsedě
- Dosah kupředu
Pásma dosahů:
- Pásmo dosažitelné bez ohnutí, pokleknutí či vystoupení na plochy vyšší než podlaha
- Pásmo snadno dosažitelné bez ohnutí nebo pokleknutí
- Pásmo dosažitelné pouze při postavení na plochu situovanou výše než podlaha
Poměr ukládaných předmětů
Největší podíl ukládaných předmětů v domácnosti činí oděvy (cca 33%), tomu odpovídá délka šatní tyče na osobu 150 –180 cm. Osobní prádlo se podílí na celkovém objemu 16%, vyžaduje především mělčí úložné prostory nebo prostory výsuvné při ukládání ve více řadách, obuv vyžaduje cca 7% objemové kapacity, přičemž velký podíl činí obuv sportovní a specielní (dalších 7% činí ložní prádlo, koupelnové prádlo, sportovní předměty, sezónní záležitosti – kufry, tašky).
TEXT: (Atom)
FOTO: Pinterest
ZDROJ: Typologie nábytku
———————————————————————————————-