Úspory obecně jsou trendem dneška. Lidé se zajímají o energeticky pasivní bydlení, kupují ty nejúspornější spotřebiče a chtějí snižovat spotřebu energií. Hlavním důvodem je samozřejmě cena, protože kdo z nás by nechtěl ušetřit nějakou tu korunu z domácího rozpočtu? Často nás ale vede i zájem o životní prostředí – chceme ho chránit a nechceme plýtvat zdroji. Možná málokdo ví, že průměrná spotřeba vody se v České republice pohybuje zhruba kolem 130 litrů vody na osobu za den. Toto číslo v sobě zahrnuje mytí nádobí, praní, vaření, hygienu a další každodenní úkony. Podle statistik průměrná spotřeba vody na našem území od roku 2000 sice klesla o více než 30 litrů, ale prostoru pro úspory je stále mnoho. Šetřit můžeme i použitím vhodné vodovodní baterie, které v sortimentu nabízí například Keramika Soukup.
Pokud nás trápí velká spotřeba vody v domácnosti a následné vysoké platby, které ruinují náš rozpočet, je prvním krokem zamyslet se, kde a jak můžeme ušetřit. Například nebudeme nechávat téct vodu při mytí nádobí, koupíme si úspornou myčku, využijeme omezovače vody při splachování, budeme se raději sprchovat než koupat atd. Ale naše zažité zvyky a touha po pohodlí nám toto rozhodnutí znesnadňují. Pak nám pomohou různé vychytávky koupelnového vybavení, které výrobci a prodejci nabízejí.
Kvalitní páková baterie je základ
Moderní vodovodní baterie jsou stále dokonalejší – plně funkční, pěkně vypadající, komfortní a současně snižující průtok vody z kohoutku. K základním úsporným prvkům v koupelně patří pákové baterie, které oproti kohoutkovým výrazně zkracují dobu potřebnou k nastavení požadované teploty vody a jsou tak přibližně o 30–40 % úspornější. Za míchání teplé a studené vody v baterii je zodpovědná kartuš. „Tento mechanismus, který je součástí každé baterie, má na starosti otvírání, zavírání a mixování teplé a studené vody. Využívá k tomu keramické destičky – plošky uvnitř těla kartuše, které přes sebe jezdí vlevo nebo vpravo podle pohybu páky u baterie. Tím se reguluje nastavení teploty a průtoku. Doporučuji vyvarovat se příliš levných baterií, protože mají pod chromem tělo ze slitin kovů a celoplastové kartuše, které se dříve poškodí a tolik nevydrží. V kvalitních bateriích jsou těla mosazná a mají tak delší životnost,“ radí Petr Laube z Keramiky Soukup. Páková baterie šetří nejen díky rychlému nastavení, ale také díky snadnému ovládání. Zastavení průtoku vody lze provést jednoduchým pohybem i s plnýma rukama. Prodávají se jak klasické baterie, tak designové kousky, které koupelnu opravdu ozdobí.
Bezdotykové baterie – hygienické a úsporné současně
Ještě vyšší účinnost z hlediska úspor mají bezdotykové baterie. „Poskytnou pouze takové množství vody, které je nezbytně nutné pro aktuální potřebu, a není potřeba se jich vůbec dotýkat. Spustí se pouhým pohybem ruky pod baterií v dosahu paprsku senzoru a voda bude mít teplotu a tlak, jaký si předem přednastavíme,“ vysvětluje Petr Laube. Pomocí bezdotykových baterií je možné v domácnostech výrazně snížit spotřebu vody, v porovnání s běžnými bateriemi vzniká úspora více než 60 %. Bezdotykové baterie, které uvolní pouze malé množství na jedno spuštění, se hodí zejména na umývátka pro oplachování rukou. Pokud je senzor nastaven na určitý časový úsek, lze je využít pro běžný koupelnový provoz i do sprch. „Použít je ovšem můžeme i v kuchyních, jako například kombinovanou senzorovou baterii ke dřezu Kludi E-GO. Při provozu na senzor teče konstantní úsporný proud vody s průtokem 5 litrů za minutu. Baterii lze ale ovládat i pákou a zvýšit tak průtok až na 15 litrů za minutu, například když potřebujeme rychle natočit plný hrnec vody na vaření,“ dodává Petr Laube.
Záruka stabilní teploty
Až 50% úspor dosahují baterie termostatické. Termostat pomůže snížit množství spotřebované vody a energie potřebné na její ohřev, a to zejména při sprchování. Zkracuje totiž dobu nutnou pro nastavení na požadovanou teplotu. „Termostatické baterie fungují na principu automatického míchání vody. Jejich ovládání je jednoduché a bezpečné. Nastavíme pouze teplotu vody a sílu průtoku. Baterie navíc bývají opatřeny omezovačem horké vody, který zabrání nechtěnému nastavení teploty nad 38 °C. Tato pojistka dá rodičům klid a jistotu, že se jejich dítě ponechané bez dohledu neopaří. Oproti klasickým pákovým bateriím jsou tyto sice dražší, ale o to výkonnější,“ uvádí Petr Laube z Keramiky Soukup. A k fungování termostatické baterie ještě doplňuje: „Většinou zůstává termostatický ventil nastavený na nejčastěji používané teplotě a ventilem nastavujícím průtok se jen pustí voda. Jakmile teplá doteče od zdroje, termočlánek teplotu rychle zreguluje. Značkové kvalitní produkty se vyznačují právě rychlostí reakce a stabilitou teploty ve chvíli, kdy se změní tlak a průtok vody. Termostatické baterie také mívají funkci snížení množství protékající vody na 50 %, která přináší další úspory.“
Jak může vzduch snížit spotřebu vody?
Dalším účinným řešením pro úsporu vody jsou baterie s perlátorem. „Perlátor mísí vodu se vzduchem, díky čemuž jí kohoutkem proteče o 40–50 % méně. Vytékající voda působí měkce, ale přitom si zachovává dostatečný proud. Perlátory jsou buď zabudované, kdy baterie obsahuje speciální vzduchové trysky, nebo je můžeme koupit jako samostatný nástavec, který snadno našroubujeme jako koncovku na stávající baterii. Výhodou je, že tak nemusíme měnit celou baterii,“ říká Petr Laube. K úspoře vody pomohou i drobnosti typu omezovač průtoku vody nebo samostatný stop ventil, které se šroubují na sprchovou hadici.
O společnosti
Keramika Soukup Společnost Keramika Soukup a. s. vznikla v roce 1993 jako ryze česká soukromá firma. V současné době má v Česku tři vlastní prodejny s rozsáhlými vzorkovnami pro inspiraci (Plzeň, Praha, Horažďovice), ale díky rozsáhlé síti 30 hlavních a téměř 400 dalších partnerských prodejen pokrývá území celé republiky. Za dvacet let své existence se propracovala na přední pozice v oblasti obchodu s koupelnovým vybavením (obklady a dlažby, baterie, sanitární keramika, koupelnový nábytek, stavební chemie pro pokládku materiálů). Svým zákazníkům poskytuje komplexní servis od výběru obkladů a dlažeb, přes zpracování grafického návrhu, poradenství, až po konečnou realizaci. Kromě velkoobchodního a maloobchodního prodeje kompletního vybavení koupelen koncovým zákazníkům je také významným partnerem developerů. Dodávala vybavení pro mnoho hotelů, administrativních komplexů, lázní, bazénů či rezidenčních projektů. Podílela se například i na rekonstrukci Žižkovské věže – Tower Park Praha. V září 2013 rozšířila svou prodejnu v Plzni-Křimicích, která patří mezi největší v České republice, o sortiment kuchyní a nábytku Indeco a o podlahové krytiny, dveře a kování od špičkových evropských výrobců. V roce 1997 Keramika Soukup expandovala na Slovensko a provozuje zde dvě prodejny: v Bratislavě a Žilině.
TEXT: Keramika Soukup
FOTO: Keramika Soukup
ZDROJ: Keramika Soukup