Napište, co hledáte

Asijský interiér

Share

asie26Asie a její styl bydlení je pověstný hlavně svým minimalismem a modernou, skloubenou v jednu kostru s tradicí a starými časy.

Vše je uspořádáno tak, aby okolí umožnilo volně plynout životodárné energii Feng šuej. Feng šuej – pro lidi, kteří se o toto téma nikterak nezajímají – je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního procesu v čase. Snaží se nastolit harmonii v prostoru, aby mohla nerušeně plynout v našem okolí energie Čchi – a tímto prostorem může být právě váš byt, dům, ale i pracoviště, zahrada, dokonce i celý areál nebo město. Feng šuej mimo jiné pracuje s polaritou Jinu a Jangu a s tzv. základními pěti elementy: vodou, zemí, ohněm, dřevem a kovem – z kterýžto se hlavně budou skládat naše interiéry.

Harmonie, svoboda, uvolnění, meditace – to jsou klíčová slova tradičně spjatá s uměním a životním stylem asijského kontinentu. Nejinak tomu bude i v případě, kdy se rozhodnete „asijského ducha“ vpustit do vašeho obydlí. Inspirace asijským uměním v Evropských kulturách není žádnou novinkou. Proběhlo jí několik módních vln, buď více či méně populárních. Pokud se ptáte na její nejslavnější dobu, vzpomeňte na epochu Hippies na počátku sedmdesátých let minulého století. Nejen ve vzorech, ale i v barvách je jasně patrná inspirace indickou kulturou – křiklavé barvy a výrazné vzory – právě tyto prvky a mnoho dalších se nám přenesly do současného bydlení a to v podobě různých přehozů, koberců, závěsů, potahů a obecně textilní stránky vašeho domova.

Bez názvu-1

 

Pokud se již rozhodneme pro asijský styl, je potřeba určit, zda naše dušička s povahou tíhnou právě ke klidnějšímu stylu – japonskému a čínskému nebo nás naopak oslovuje životem tepající Indie s Indonésií. V tomto článku se budu věnovat právě tomu pokojnějšímu.

Také musíme dopředu zvážit, jestli chceme tomuto požadavku celý interiér podřídit či jenom akcentovat již zařízenou domácnost umístěním několika předmětů, vhodnou dekorací nebo intimnějším osvětlením.

Výhoda asijského stylu totiž spočívá v možnosti jej prolínat i s moderním evropským designem. Například skloubení „Asie“ s provzdušněným středomořským a dokonce i s vintage stylem je nanejvýš žádanou kombinací.

orientalni-styl-bydleni-3

 

Čistý orientální styl se nejlépe hodí pro lidi ukázněné, kteří nedopustí, že se časem jejich byt zaplní spoustou věcí. Dává k tomu ideální podmínky již zmíněný minimalismus. Orientální dekor je jasný, charakteristický a existují v něm pevné směrnice – ať už se to týká nábytku, barev stěn, podlah anebo doplňkového textilu.

NÁBYTEK

Co se nábytku týče kromě starožitných kousků, či nových – inspirovaných kopií, umísťujeme do tohoto interiéru především objekty jednoduché, vyrobené většinou z těch nejtmavších druhů dřeva – například ebenové – či právě naopak ze dřeva velmi světlého – břízy, buku. Do interiérů se také často staví i bílé lesklé lamináty. Pokud narazíme na třešňové dřevo, není to nic neobvyklého. A jelikož tento styl je naprosto zbaven veškerých zbytečností, je potřeba pro každou místnost pořídit několik základních typů nábytku.

orientalni-styl-bydleni-6

asie8

Jídelna
Autentické jídelní sestavy v orientu se skládají z nízkých stolků s velkými polštáři, které rozmístíme po podlaze okolo stolku. Sedává se na podlaze.

image-wm02714220

Když si představíme moderní domácnost, najdeme v tom i určité praktické stránky. Osobně víte, že nikdo nezkrátí nohy od židlí moc či málo. Pro vaše děti je to ovšem ideální možnost pro vtípek s prdícím polštářkem. Navíc, pokud nestojíte o klasické polštáře, mám pro vás uklidnění. Někteří moderní designéři se inspirovali právě japonskou kulturou a vznikají opravdu zajímavé kousky.

japonsky design 5

Obývací pokoj
Právě nejobývanější části domova bývají zařízeny velmi účelně. Logické rozmístění vám pomáhá nalézt vnitřní rovnováhu. Jejich základní cíl je vytvořit místnost pro pohodlné posezení celé rodiny a často i místo pro uskladňování. Navíc, pokud se necháte inspirovat orientem, máte výhodu tu, že to bývá levnější varianta. Orientální architektura překvapuje jak pestrými, tak utlumenými odstíny, je jen na vás, co si vyberete. Pozor ovšem na doplňky a sošky. Hlavní problém bývá v tom, že pokud uvidíte úžasné starožitné kousky a rozhodnete se pro jejich koupi – zapomenete korigovat jejich množství a byt se promění ve ztělesnění kýče.

orientalni-styl-bydleni-2

Ložnice
Klasická ložnice se skládá z velmi nízké postele, téměř u země s nočními stolky stejné výšky. Prosté ložní prádlo v šedých a bílých odstínech. Vše srovnané, poskládané, na svém místě. Vázy se stvoly bambusu. Vestavěné skříně s posuvnými dveřmi, nejlépe členěnými obdélníkovými paletami, jsou ideální k navození atmosféry pagod.

asie1101

Vzdušnost
Tyto typy interiérů bývají srdcovkou právě pro vyznavače dekorativní úpravy místnosti, která stále zůstává světlá a vzdušná. Prostory bývají velice prostorné a s jasnými liniemi. Milujete rčení: „Méně je více?“ Ano? Pak je to pro vás to pravé ořechové. Jelikož nábytek a doplňky bývají zhotovovány v několika variantách, vyberete si nejjednodušší a je to. A pokud chcete přece jen do interiéru sem tam vmísit nějaký vzor – japonská kultura vám jich nabízí tuny: pagody, bambus, ibis, gejša, drak, orientální chrámy, lotos… Jemné zdobení textilií bez velkého kontrastu. A pokud se vyžíváte jasných tvarech a liniích, kaligrafie – tj. japonské písmo – pro vás bude to pravé.

asie19

 

BARVY A MATERIÁL

Orientální styl má velmi širokou paletu barev. Jak bylo řečeno, od tlumených po křiklavé. V tradičních interiérech japonských pagod se jedná o papírové stěny. V tradiční formě domovů se často využívají stěny, namalované tak, aby se leskly jako hedvábí – materiál pro Čínu typický… A právě tyto stěny způsobují odrážení světla v místnosti.

Naopak v moderním pojetí se využívají barvy nátěry s matným či žádným leskem, popřípadě využívá struktur. Dost využívaná možnost je: zvýraznit pouze jednu stěnu, ať pestrou barvou či praporcem zdobené látky. Řekněme, že se jedná o kimono zavěšené na stěně – přiláká vám to spoustu zvědavých pohledů a jednoznačným určujícím prvkem orientálního ladění interiéru. Pokud se jedná o podlahu, měly by převládat neutrální tóny – je jedno jestli zvolíte dřevo, koberec, laminát, bambusové rohože… V tomto směru máte absolutní svobodu.

DEKORACE A DOPLŇKY

Doplňky typické pro asijský interiér jsou zhotovovány z nejrůznějších materiálů : ze dřeva, z textilu, kamene, hlíny, bambusu. Vše by ovšem mělo být přírodní – počítáme-li mezi to i kov. Do interiéru proniká i element vody ve formě malých fontánek – pokud nám prostor dovolí – můžeme mít vlastní stěnovou fontánku.

Preciznost, jednoduchost, originalita, čisté linie, styl a harmonie – to jsou atributy japonského interiérového i exteriérového designu.

Polštáře
Nejlépe člověk odpočívá a relaxuje na rozměrných, až přehnaně zdobných polštářích rozmístěných kolem bohatě prostřeného nízkého stolu. Pro orientální bydlení je důležitá harmonie s přírodou, ale i s vaším vnitřním „já“.

u-vejte-si-v-ni-exotiky-i-po-dovolen-p-mo-u-v-s-doma13u-vejte-si-v-ni-exotiky-i-po-dovolen-p-mo-u-v-s-doma21

Osvětlení
Papírové lampiony jsou typickým znakem asijského interiéru a asijské kultury. Pokud neholdujete lehce roztržitelných lamp, existují příhodné klasické, řekneme „vázové“ lampy. Skládají se z dolní pevné keramické či porcelánové části, která připomíná japonskou vázu, se stínidlem.

025age-wm.jpg040302

Paravany
Paravany nejsou v asijské kultuře využívány jen jako prostor pro převlékání – podobně jako u nás ve 30. letech. Je to způsob, jak rozdělit prostor bez další zdi. Jsou překrásnými doplňky, které vám nejen rozdělí místnost, ale zároveň ubrání zdi před vašimi dětmi.

16050
0708

 

Obrazy s asijskou tématikou a přírodou
Nejklasičtějším obrazem, který si do asijského interiéru můžete pověsit je klasická kaligrafie, či klasické japonské malířství na papyru. Bývá to pouze černobílé, a jako opak – hrající všemi barvami. Velmi barevné obrazy ovšem okamžitě upoutají pozornost vašich hostů . Duch asijského stylu je věrný přírodě a proto se vám bude vyjímat na zdi i volně přenesená příroda.

Socha Buddhy i jiné…
Nezáleží na tom, jestli jste budhista/ka nebo ne. Existují však i sochy, které jsou z kamene, dřeva apod. Lépe se vyjímá socha jeho hlavy nebo torzo. Není potřeba mít klasickou sošku tlustého dědy. Opět se orientujeme na moderní pojetí. Celkově je mnoho soch s asijskou tématikou. Stačí zmínit čínského draka a bojovníka.

00image-wm.jpgimage-wm.php01

 

Čajové konvičky
Jsou nedílnou součástí nejen japonských kuchyní a obývacích pokojů.

P9156890large-teapot-cup-set 1

 

Bonsai
Pokud chcete mít v bytě zeleň a nepořídit si navíc ještě Pandu, aby vás zbavila přerostlého bambusu – máte ráda vznešené a moudré stromy? Bonsai je dřevinou přesně pro vás. Navozuje čistou asmosféru a pročišťuje vzduch.

Trident Maple bonsai 52 October 10 2008bonsai-tree-trimmingbonsai3

TEXT: Dominika Zmítková
FOTO: Pinterest, Wiki Common, Pixmac, Flicker, Japan World Press, Chinese Daily, 

———————————————————————————————–

Další články: