Napište, co hledáte

Dům pod jabloní – Ivan Jarina

Share

02“Slow design” v dnešní uspěchané době asi mnohým z nás moc neříká. Právě proto jsme si pro vás s přicházejícím jarem připravili reportáž, která ve vás zaručeně navodí pocit pohody. Nízkoenergetická moderní dřevostavba využívající širokou škálu nejnovějších technologií je zároveň prostorem pro život ve spojení s přírodou.

 

Dřevěný rodinný “Dům pod jabloní” Marianka je rodinným sídlem pětičlenné rodiny s životním stylem napojeným na harmonii s přírodou. Místem výstavby se stal pečlivě vybraný sad ve staré zástavbě Metují nad Svatým údolím. Na malém šesti arovém pozemku rodina sedávala s přáteli. Pozorovali proudění větru po zahradě, pohyb Slunce, se zavřenýma očima sledovali pocity na jednotlivých částech pozemku, měřili vodní trhliny s místními proutkaři. Nakonec překvapivě o místě základů rozhodli děti, které si neustále hrály u jedné jediné jabloně.

Tato jabloň se zakomponovala do projektu jako srdce domu a dispozičně rozdělila dům na dvě části, “dospěláckých” a dětskou. Takové rozdělení je osvědčené, nakolik se rodiče a děti vzájemné neruší svými návštěvami. Přesto se všichni spolu nejraději zdržují v kuchyni u pece.

Radikální počin mít strom v domě a žít s ním společný příběh znamená přizpůsobit životní styl rodiny alespoň zčásti přírodě a respektovat změny vnějšího světa i uvnitř domu. Zahrada je součástí celé kompozice domu. Koncipována je jako útulný prostor v jemně chaotickém stylu, který nepotlačuje přirozené překvapení, skrývající se v zemi. Z atria domu se zachovaly nerušené výhledy do dálky.

Dům pod jabloní je postaven v duchu slow designu, přesněji s použitím principů slow architecture. Je to přístup, který vznikl v opozici k fast stylu života a tvorby. Proti převládajícímu stylu “fast” – fast food, rychlá komunikace a výměna informací, uspěchaný styl života, dosahování bleskového úspěchu, rychlé “ztlučený” dům – se zde staví styl ” slow “. Ten se projevuje hédonistickým požitkářstvím z každého okamžiku života, s důrazem na cestu a ne cíl. S časem na všechno a bez pocitu “musím”(zastoupeného rozhodnutím” chci “). S krásným a útulným domem, plným možností objevovat zážitky důvěrně známé z tiché a voňavé přírody a tomu až přizpůsobenými technologiemi a praktickou účelností.

Jedním z nejdůležitějších principů takové tvorby je týmový duch, spolupráce s umělci a řemeslníky, kteří tvoří jedinečně pro daný dům prvky, vyjadřující charakter rodiny. Ostatně i celá rodina se stává spolutvůrcem domu a může naplno prožívat radost z procesu vzniku svého domova.

Podnětem pro tak radikální změnu je snaha o environmentální životní styl, který je inspirován přírodními materiály a zážitkem objevování nenarušené přírody s důrazem na krásu a ochranu životního prostředí a člověka.

Ve zkratce

Charakter
Nízkoenergetická moderní dřevostavba na principu slow designu, využívající širokou škálu nejnovějších technologií v kombinaci s tradičním řemeslným opracováním materiálů.

Konstrukce
Kostra je tvořena dřevěnou rámovou a srubovou konstrukcí, zasklené stěny jsou bezrámové osazené v hrázděné konstrukci. V maximální míře jsou využity recyklované materiály (šamotová cihla, dřevěný a kamenný odpad).

Typ domu
Green house se vzrostlým stromem – jabloní v postupně zasklívaném atriu, vzhledem k adaptaci stromu na nové prostředí.

Dispozice
Strom jako centrum dispozice, opticky a zvukově dělí stavbu na přední, vzdušnou věž, kde jsou dětské pokoje a na zadní masivní část zasazenou v zemi, která tvoří denní část.

Výraz
Je založen na souladu a ne na kontrastu s prostředím, tradiční prvky jsou použity s odstupem, který má současná generace a ne se snahou rozvíjet retro-tradice.

TEXT: Ivan Jarina
FOTO: Magda Rząsa, Jan Nosálek, Lea Lovišková