Napište, co hledáte

Dům se zelenou střechou v Mníšku pod Brdy – KSA

Share

01Mníšek pod Brdy se nachází 27 km jihozápadně od Prahy na úpatí Brdského hřebene. Okolní zalesněné kopce mu dávají krásný přírodní rámec.

Dům byl navržen pro manželský pár na bydlení v důchodu. Půdorys ve tvaru šestiúhelníku je doplněn vstupním podlažím umístěným pod terénem. Společně to jsou dvě obrácené poloviny konkávního a konvexního prostoru tvořící skořepinu, která je rozdělena deskou, hlavní uživatelskou platformou ve výšce terénu.

Modul je osazen v centru pozemku mírně svažitého k jihu. Vrchní skořepinu objektu tvoří železobetonová deska na třech nohách – po obvodu se střídají šikmé plné stěny se svislými skleněnými plochami na celou výšku podlaží.

Koncept udržitelného rozvoje je naplněn ve třech bodech:
1. travnatá střecha tvoří jediný druh povrchu domu mimo zasklené otvory;
2. důkladný systém energetické soběstačnosti zahrnující rekuperaci napojenou na tepelné čerpadlo, sofistikovaný systém regulace a solární články umístěné mimo objekt;
3. obálku naplňující kritéria pasivního standardu. Dělicí příčky interiéru jsou provedeny z lehkých kompozitních materiálů.

Posuvné stěny mohou dům přizpůsobit měnícím se požadavkům uživatelů, interiér je flexibilní a variabilní. Betonová konstrukce skořepiny zůstala v interiéru viditelná.

TEXT: KSA
FOTO: KSA
ZDROJ: KSA