Napište, co hledáte

Letní dům – Judith Benzer

Share

03Letní dům v jižním Burgenlandu je umístěn na rozlehlém pozemku uprostřed vinic . Majiteli dům slouží na sezónní ubytování (horní dvě podlaží ) a současně na výrobu a uskladnění vína z vlastního vinohradu ( přízemí ) . Kubatura budovy je odvozena od velikosti vinného sklepa , což je typické pro tento region.

Autorka stavby se rozhodla odvinout architektonický návrh z archetypu tradičních obydlí vinařů v této oblasti – v dispozičním řešení , v tvarosloví i v materiálovém provedení. Výsledkem je novostavba s jednoduchým a homogenním vzhledem, která navzdory modernímu výrazu dokonale ladí s okolním prostředím. Sedlová střecha a proporce domu navazují na kontext okolních domů. Schodiště z přízemí do prvního patra je záměrně umístěno vně, aby nedocházelo k nežádoucím tepelným přestupem mezi vinným sklepem a obytnou částí nad ní. Sklep má konstrukci z masivního železobetonu. Přízemí a první patro jsou konstruovány jako čistá dřevostavba. Masivní dřevěné části stropní konstrukce splňují i funkci tvaroslovného prvků v interiéru.

Všechny materiály byly záměrně použity v syrovém neopracovaném stavu. Interiér má jednoduchou a variabilní dispozici, dominují v něm minimalistické zařizovací prvky ze dřeva a přírodní barevné odstíny. Jako protiváha k dřevu byly použity pohledový beton a ocel. Vnějšek domu je včetně střechy obložený modřínovým dřevem. Ostré rohy kubatury byly vytvořeny z měděných rohových plechů. Díky pečlivému uspořádání otvorů v obvodových stěnách se zevnitř domu naskýtají inspirující výhledy do okolní krajiny.

Autorka věnovala mimořádnou pozornost vyřešení detailů všech fasádních otvorů a posuvných a výklopných okenic, které slouží tak k zamezení a regulaci přístupu slunečního záření do interiéru, tak na dokonalé uzavření otvorů v rovině fasády. Vzhledem k tomu, že dům není obydlený celoročně, vnější fasáda se dá uzavřít úplně. Během nepřítomnosti obyvatel působí dům nenápadnější , naopak – jejich pobyt v domě signalizují sousedům odkryté okna. V exteriéru navazuje na dům rozložitá terasa z modřínového dřeva, která evokuje stín budovy a slouží jako prostor pro chvíle oddechu pod širým nebem.

Judith Benzer Architektur
Judith Benzer ( 1981 ) získala diplom v oboru architektura v roce 2007 na TU ve Vídni. Do roku 2013, kdy založila vlastní studio Judith Benzer Architektur, pracovala ve více architektonických kancelářích. Žije a pracuje ve Vídni . V roce 2012 získala hlavní cenu Holzbaupreis Burgenland v kategorii Rodinné domy za letní dům v jižním Burgenlandu . V březnu 2013 vystoupila s přednáškou na semináři k české premiéře projektu Salón dřevostaveb 2013 na půdě Centra architektury ARCHA materiál v Bratislavě. www.judithbenzer.com  

TEXT: Ľubica Fábri
FOTO: Arch DI Judith Benzer
ZDROJ: Arch DI Judith Benzer

Předchozí článek