Napište, co hledáte

nejčastější rizika zhoršování vztahů v českých domácnostech

Share

rodinaMůže mít styl českého bydlení dopad na rodinné vztahy? Dá se některým rizikům předejít nebo je eliminovat? Přestože se architekti a bytoví designéři snaží zlepšovat kvalitu našeho bydlení, ze statistik ČSÚ lze vyčíst minimální obrat k lepšímu, který by se projevil ve snížení počtu rozvodů českých párů nebo snížení domácího násilí. Nepřipadá vám podstatná úvaha, že lepší bydlení může podpořit hodnotnější život? Přesto se však zkusme zamyslet nad dopadem kvality architektury i zařízení našich domovů a ukažme si některá z rizik, která dle sociologů a psychologů narušují náš spokojený život.

 

Stísněný vstup do bytu

Není zoufalejšího dojmu, než odemknout dveře bytu a muset zdolat kvanta překážek, abychom se dostali do další místnosti. Překážkou se stává vše, co nám brání pohodlně si sundat obuv, vysvléci se z kabátu a odložit si tašky, aniž bychom se museli vyhýbat nástrahám, jako jsou ostré rohy skříní, botníků, hromada tašek či jiných předmětů. Čím „zablokovanější” zádveří máme, tím hůře do našeho života vchází nová motivace, cíle a rozlet. Podprahové vjímání vstupních prostor do jisté míry odráží náladu stráveného času ve zbytku místností.

01020403

Malý jídelní stůl

Jistě dáte za pravdu, že symbolem rodiny je jídelní stůl. Jeho míry a stav odráží velikost a kondici rodiny. V případě, že není dostatek místa pro všechny členy rodiny, odrazí se tato vada na zhoršení toku komunikace. Konzumace jídla je přirozeným momentem sounáležitosti mezi členy rodiny a v případě, že není dostatek místa, jídlo do sebe rychle naládujeme a odcházíme tam, kde je nám pohodlněji. Okrádáme se tak o moment sdílet denní zážitky s ostatními. Podobnou příležitost vylíčit vše všem pohromadě už pravděpodobně nenalezneme.

060708

Moderní zařízení bytu

Ukažme si to kupříkladu na moderních kuchyních, kde si lidé stěžují, že nevaří anebo vařit nemohou. Tyto moderní kuchyně jsou charakteristické pro svůj vysoký lesk, kluzký povrch a celkový vzhled. Kámen úrazu nastane v době, kdy si uvědomíme, že je potřeba zvýšené péče o udržení vzhledu těchto pohledových kusů nábytku nebo spotřebičů. Tyto prostory či užívání luxusních spotřebičů v nás místo touhy připravovat jídla, probudí tendenci uklízet a trávit zde málo času.

 

Televize a počítače

Množství rodin si stěžuje, že skončili žít rodinným životem. Když však popíší svůj obývací pokoj včetně způsobu trávení času v něm, původ problému je často odhalen. Je-li dispozice obývacího pokoje přizpůsobena tak, aby každý seděl čelem k televizi, a naopak zamezuje přímému pohledu s členy rodiny, dá se předpokládat útlum komunikace. Chcete-li trávit společný čas v rodinném kruhu, sestavte posezení jakoby do kruhu, tak, aby televize „vypadla” z centra pozornosti.

091011

Nedostatek soukromí

Ložnice o našem vztahu s partnerem prozradí téměř vše. Jak si vážíme sami sebe a protějšku, jaký význam přikládáme našemu vztahu. Chceme-li od ložnice, aby nás motivovala k relaxaci a blízkému vztahu s partnerem, musíme odstranit vše, co s naším vztahem nesouvisí.  

151617

TEXT: redakce Own Home
FOTO: Pinterest, Pixmac
ZDROJ: Socioekonomie bydlení;