Napište, co hledáte

Nejvíce nových bytů v Praze se nabízí za 55 tisíc Kč/m2, nejdražší

Share

arch-navrhyPodle analýzy, kterou pro developerskou skupinu Crestyl zpracovává společnost REAS, byla na konci roku 2013 průměrná cena nových bytů v Praze 64 tisíc Kč/m2 a oproti předchozímu roku tak o tisíc korun narostla. Nejvíce bytů se ale nabízelo za cenu 55 tisíc Kč/m2, což je dlouhodobě stabilní úroveň. Nejdražší byty se nacházejí v Praze 1, kde průměrná cena dosahuje téměř 140 tisíc Kč/m2, nejlevnější jsou pak v Praze 21 s cenou 36 tisíc Kč/m2. Nejvíce nabízených bytů je přitom v Praze 5. Analýza REAS, kterou skupina Crestyl zveřejňuje, je zaměřena čistě na pražský rezidenční trh s novými byty.

„Mezi byty prodanými v roce 2013 dominují ty za cenu mezi 50 a 60 tisíci korun/m2, kterých bylo přes 35 %. V průběhu roku ale rostl podíl nižšího segmentu, mezi 40 a 50 tisíci Kč/m2 bylo prodáno 28 % bytů a v posledním čtvrtletí 2013 byla dokonce tato cenová kategorie nejžádanější. Ceny kromě kvality daného projektu určuje naprosto zásadně i lokalita, vždyť rozdíl mezi průměrnými cenami za m2 mezi jednotlivými pražskými městskými částmi dosáhl i přes 100 tisíc Kč,“ říká Radim Sayed, obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl.

Ceny bytů se výrazně liší dle lokality

Průměrná cena nabízených bytů je 64 tisíc Kč za m2, nejvíce bytů se ale nabízí za cenu 55 tisíc korun/m2. Nejdražší byty leží v tříkilometrovém kruhu kolem historického centra Prahy, a proto není překvapením, že nejdražší byty jsou již tradičně v první městské části s průměrnou cenou 138 tisíc Kč/m2. Prahu 1 pak následují Prahy 2 a 6, kde společně s Prahou 4, 5 a 8 překračují průměrné nabízené ceny bytů částku 70 tisíc Kč/m2. Jedinou výjimku v centrální části Prahy tvoří třetí městská část, kde se průměrná cena pohybuje pod touto hranicí.

Nejlevnější průměrné ceny bytů jsou v Praze 21, kde jako v jediné městské části cena klesla pod hranici čtyřiceti tisíc, a to na 36 tisíc Kč/m2. Rozdíl mezi průměrnými cenami za m2 mezi nejdražším a nejlevnějším pražským obvodem je tak přes 100 tisíc Kč.

Nejvíce nových bytů je v Praze 5 a 9

Nejvíce bytů developeři nabízí v Praze 5 (13 %), stejný procentuální podíl má i Praha 9, kde je k dispozici o pouhých šest bytů méně. Následují Praha 15 s 9% podílem a čtvrtá a osmá městská část, které shodně nabízí po 8 procentech všech pražských bytů.

Situace na trhu je v této oblasti dlouhodobě stabilní, výjimku tvoří Praha 7, 10 a 11. Sedmý pražský obvod zaznamenal meziročně největší propad – počet nabízených bytů zde poklesl o 49 %. Naopak nabídka bytů se o desítky procent rozrostla v Praze 10 a 11.

Analýza zahrnuje pražský trh s novými rezidenčními projekty. Pro skupinu Crestyl ji čtvrtletně zpracovává poradenská společnost REAS, aktuální informace byly analyzovány v listopadu a prosinci 2013. Data se získávají od developerů pomocí telefonického dotazování s využitím počítače (CATI). Pokud jsou takto získaná data nekompletní či nejednoznačná, doplňují se a ověřují osobní návštěvou míst výstavby a prodejních kanceláří developerů a následně se telefonické dotazování opakuje. Je tak zaručeno, že analýza vychází z dat, která jsou kompletní a ověřená.

TEXT: TZ Crestyl
FOTO: Own Home
ZDROJ: Crestyl