Napište, co hledáte

Renzo Piano “Diogenes”

Share

renzo-piano-diogene-vitra-foto Vitra“… Idea malého domku se mi stále vrací, protože se v zásadě jedná o docela primitivní nápad. Základní přístřeší – lidské bytosti si vystačí s minimální obývací plochou, a pak jim zůstane mnoho místa pro společné aktivity.“

Myšlenka sebepoznání a vnitřní meditace vedla italského architekta a držitele Pritzkerovy ceny za architekturu k realizaci „mikro-domu“ s příznačným názvem „diogene“.

Pravděpodobně nejmenší dům postavený v areálu společnosti Vitra, představuje plno nápadů jak obývat plochu dva krát dva metry. Prostor pro postel, židli a konferenční stolek musel být chytře umístěn v útrobách hliníkové konstrukce zastřešené sedlovou střechou.

Zatímco další projekt tohoto architekta, londýnský mrakodrap “střep”, který je nejvyšším mrakodrapem v Evropě, je mikro-dům prototypem reprodukce systému základního živobytí.

Příhodně pojmenovaný dům “Diogenes” je po Diogenovi ze Sinópé řeckém cyniku a filozofovi, který žil v sudu, aby povýšil jednoduchost a skromnost. Dům je dobrovolné útočiště, které si vychutnává život mimo existující infrastruktury. Je vybaven prvky udržitelného systému se soustavou fotovoltaických článků, solárních panelů, nádrží dešťové vody, bio-WC, přirozeným větráním a trojskla, které zaručuje celkovou životní syntézu a autonomii.

Domov je tektonická snaha žít vědomě v prostoru, který plní pouze program základních lidských potřeb pomocí jednoduchého rozdělení mezi obývací prostor s rozkládací pohovkou a kuchyňkou s přilehlým sprchovým koutem. Interiéry jsou příjemné a teplé zhotovené ze dřeva, zatímco sedlová střecha a exteriéry jsou z průmyslových materiálů opatřeny ochrannou vrstvou na nýtovaném hliníku.

Technická dokonalost se setká s filozofií “walden“, díky samostatně generovanému proudu a recyklované vody. Ačkoli je projekt prototypem, který bude testován skutečnými obyvateli v areálu Vitra, zastřešujícím cílem je optimalizovat komplexní produkt pro hromadnou výrobu.  

(Autor: redakce OH, Foto: Vitra)

Předchozí článek