Napište, co hledáte

Studentské bydlení, aneb jak se žije v malém bytě

Share

Zdroj.topinteriordesign.titulkaOpustit své rodné hnízdo a odpoutat se od svých rodičů – toho okamžiku se mladí lidé zpravidla nemohou dočkat. Když se konečně stěhují do svého prvního bytu, jsou ochotni přehlédnout i větší nedostatky. Jejich peněženka přeci jen nepraská ve švech, zvlášť pokud ještě studují.

Ne nadarmo se říká, že mladým milencům nevadí, když jim čouhají nohy z okna. I když jsou finanční možnosti často omezené, útulný pokojík nemusí být nejnákladnější a i s omezeným prostorem se dá pracovat.  

Kouzlo pokoje nespočívá v jeho velikosti, ale co si budeme namlouvat – ve stísněné komůrce se málokdo cítí dobře. Při prohlídce vypadá sice místnost poměrně obstojně, ale když se nastěhují všechny potřebné věci, najednou jako by se proměnila na skladiště. 

Nejdůležitější je nastolit pořádek. Skříň by mohla zabrat ještě více místa. Naproti tomu police umístěné na stěnách mohou problém vyřešit efektivněji a rozhodně nebudou překážet. Na stěny se ostatně dá připevnit ledacos, a mnohdy to může mít celou řadu výhod. Reprobedna přidělaná ke stropu nejen nebude překážet na stolku u počítače, ale pozitivně se odrazí i při poslechu hudby. Zvuk bude přicházet z více stran a bude se lépe rozléhat po místnosti. 

Významnou úlohu sehraje výběr postele. Úložný prostor v posteli dokáže pomoci, ale pokud je místnost opravdu stísněná, stojí za zvážení spíše praktičtější kus nábytku, třeba roztahovací křeslo. I když nejsou tolik v oblibě, dokáží prakticky vyřešit problém s nedostatkem místa. Kromě toho vám zajistí přes den pohodlné sezení, a v noci na nich nemusí být nepříjemné spaní.

Další tipem na úsporu místa je uchycení botníku na dveře od šatny, nebo taburet s úložným prostorem, či snížení stropu pokoje kazetovým podhledem. Tady se ale musí počítat s vysokou investicí. Neopomenutelnou součástí zútulňováni nového bytu je estetická stránka interiéru bytu. Volba vhodných barev stěn nebo vzorů tapet byt oživí nebo opticky zvětší. Není-li v bytě dostatek světla, pomůžou tóny světlých barev, více zrcadel uchycených na po stěnách pokoje, dominantní osvětlení v nejtmavších místech místnosti, světlé barvy nábytku nebo podlahy. 

A co dekorace?

Měli bychom volit ty věci, ke kterým máme dlouholetý vztah, které nás dokáží potěšit a zvednou nám náladu. Mozaika našich fotografií umístěná na stěně chodby potěší nejen nás, ale zaujme každou naši návštěvu. Máme-li dostatek výtvarného talentu, můžeme zkusit nakreslit obraz uhlem na stěnu. Tato výzdoba skoro nic nestojí, a hlavně tolik nebolí, když se jí zbavujeme.

(Autor: Jana Kumherová)