Stránka se načítá...

Napište, co hledáte

Studentské bydlení, aneb jak se žije v malém bytě

Share

Zdroj.topinteriordesign.titulkaOpustit své rodné hnízdo a odpoutat se od svých rodičů – toho okamžiku se mladí lidé zpravidla nemohou dočkat. Když se konečně stěhují do svého prvního bytu, jsou ochotni přehlédnout i větší nedostatky. Jejich peněženka přeci jen nepraská ve švech, zvlášť pokud ještě studují.

Ne nadarmo se říká, že mladým milencům nevadí, když jim čouhají nohy z okna. I když jsou finanční možnosti často omezené, útulný pokojík nemusí být nejnákladnější a i s omezeným prostorem se dá pracovat.  

Kouzlo pokoje nespočívá v jeho velikosti, ale co si budeme namlouvat – ve stísněné komůrce se málokdo cítí dobře. Při prohlídce vypadá sice místnost poměrně obstojně, ale když se nastěhují všechny potřebné věci, najednou jako by se proměnila na skladiště. 

[widgetkit id=246]

Nejdůležitější je nastolit pořádek. Skříň by mohla zabrat ještě více místa. Naproti tomu police umístěné na stěnách mohou problém vyřešit efektivněji a rozhodně nebudou překážet. Na stěny se ostatně dá připevnit ledacos, a mnohdy to může mít celou řadu výhod. Reprobedna přidělaná ke stropu nejen nebude překážet na stolku u počítače, ale pozitivně se odrazí i při poslechu hudby. Zvuk bude přicházet z více stran a bude se lépe rozléhat po místnosti. 

[widgetkit id=247]

Významnou úlohu sehraje výběr postele. Úložný prostor v posteli dokáže pomoci, ale pokud je místnost opravdu stísněná, stojí za zvážení spíše praktičtější kus nábytku, třeba roztahovací křeslo. I když nejsou tolik v oblibě, dokáží prakticky vyřešit problém s nedostatkem místa. Kromě toho vám zajistí přes den pohodlné sezení, a v noci na nich nemusí být nepříjemné spaní.

Další tipem na úsporu místa je uchycení botníku na dveře od šatny, nebo taburet s úložným prostorem, či snížení stropu pokoje kazetovým podhledem. Tady se ale musí počítat s vysokou investicí. Neopomenutelnou součástí zútulňováni nového bytu je estetická stránka interiéru bytu. Volba vhodných barev stěn nebo vzorů tapet byt oživí nebo opticky zvětší. Není-li v bytě dostatek světla, pomůžou tóny světlých barev, více zrcadel uchycených na po stěnách pokoje, dominantní osvětlení v nejtmavších místech místnosti, světlé barvy nábytku nebo podlahy. 

[widgetkit id=248]

A co dekorace?

Měli bychom volit ty věci, ke kterým máme dlouholetý vztah, které nás dokáží potěšit a zvednou nám náladu. Mozaika našich fotografií umístěná na stěně chodby potěší nejen nás, ale zaujme každou naši návštěvu. Máme-li dostatek výtvarného talentu, můžeme zkusit nakreslit obraz uhlem na stěnu. Tato výzdoba skoro nic nestojí, a hlavně tolik nebolí, když se jí zbavujeme.

(Autor: Jana Kumherová)