Napište, co hledáte

Velké město, malý byt – nový trend Američanů

Share

Nick Adams ReutersAaron McConnell sdílí kuchyni se sedmi svými sousedy a vůbec mu to nevadí. Jemu samotnému stačí pouze malá místnost s dvoulůžkem a stolem v rohu místnosti. Skříně? Zapomeň na to – své oblečení a další majetek ukládá na police a háčky.

McConnellův život v malometrážním bytě je současný horký trend v USA – mikro apartmány.

“Líbí se mi žít v komunitě,” říká. “Je to docela zábavné, hodně společenské.”

Pro osmadvacetiletého Američana McConnella, který se po studiích vydal za prací v oblasti civilního inženýrství, je byt v Seattlu, za 737 dolarů měsíčně dostupný. Malé byty jako ten Aaronův se vyskytují ve velkých městech po celých státech. Jejich cílem je uspokojit poptávku lidí, kteří nemají dostatečně vysoké příjmy, ale rozhodli se žít v oblastech s drahými nájmy.

Nick Adams Reuters 02Micros, také známé jako “ubytovny”, obvykle nabízejí prostory menší než 200 čtverečných stop (18,5 m2), včetně vlastní koupelny. V mnoha případech jsou už vybaveny, někdy vestavěnými postelemi a dalším praktickým nábytkem spořícím nedostatek místa. Kuchyně mohou být sdíleny až s osmi bytovými jednotkami, ačkoliv jednotky v komplexu kde žije Aaron, jsou vybaveny mikrovlnou troubou a malou chladničkou. Připojení k internetu je v ceně nájmu.

I když málokdo žádá o jednotku s parkováním, přesto má McConnell stání zařízené na ulici před domem, který se nachází v blízkosti Seattle University a několika městských nemocnic. Mikro apartmány se často stavějí v blízkosti nejlepších lokalit. McConnella se nachází v blízkosti rušného Seattleského koridoru Pike-Pine, což je oblast bohatá na restaurace, bary a obchody.

V Seattlu se pohybuje nájemné za mikro byty v rozmezí od 500 do 1000 dolarů, zatímco klasické byty s jednou ložnicí se v Seattlu pohybují v průměru od 1223 amerických dolarů.

Hustota mikro-bytů

Samozřejmě ne každý trend je ku prospěchu okolí. Obyvatelé některých běžných domů a bytů, žijící v blízkosti Micros mají obavy, že mikroorganismy se rozrůstají příliš rychle a mohou přeplnit nedostatečnou infrastrukturu, čímž způsobí dopravní zácpy a v hledání omezeného parkování udělají situaci ještě těžší.

“Jsou jako penziony na steroidech,” řekl Carl Winter, zakladatel spolku pro rozumnou hustotu obyvatel v Seattlu a okolí.

Nick Adams Reuters 03Vývoj Micros je v současné době terčem kritiky za to, že splňuje stejné parametry vybavení a plní normy obývání životního minima, jako běžné byty. Protože je tento prostor definován jako jednotka, která obsahuje vlastní kuchyň.

“Udělali jsme si studii a zjistili, že v oblasti 1 míle čtvereční (2,6 km2) se nachází 19 mikro-bytů” podotkl Winter. “Náš velký problém je, že nejsou podrobeny stejnému regulačnímu procesu jako všichni ostatní.”

Starosta Seattlu, Mike Mcginn, je znám svou podporou mikro-bytů, podobně jako člen městské rady Richard Conlin.

“Trh s nemovitostmi nyní žádá cenově dostupné bydlení pro lidi, kteří si to přejí,” řekl Conlin. „Dle mého názoru je to dobrá věc. Začínající mladí lidé, pracovníci ve službách a senioři s nízkými příjmy, všichni potřebují cenově dostupné bydlení.“

 Druhý domov?

V San Franciscu vidí někteří potenciál mikro-bytů pro dobře placené „příměšťáky“, kteří sice bydlí mimo centrum města, ale příležitostně potřebují v centru přespat. Jakési novodobé Pied-a-terre (francouzský výraz pro druhé bydlení), na rozdíl od jejich skutečných domovů.

Nick Adams Reuters 04New York City, s podporou starosty Mike Bloomberga, je budování mikro-bytů nakloněno. V loňském roce Bloomberg, spolu s ministrem rozvoje a ochrany bydlení Mathewem M. Wambuou, zahájila soutěž pilotního programu, postavit budovu složenou z drobných jednotek. Vítěz soutěže navrhl 55 jednotek v rozmezí 250 až 370 ft2 (23-34m2) z montovaných modulů. Stavba na Manhattanu bude dokončena v září 2015 a bude zahrnovat střešní zahradu, salonky, terasu, prádelnu, úschovnu kol, kavárnu a fitness centrum.

Kde mohou místní zaměstnanci ve službách žít? Chtějí být blízko místa, kde pracují, ale nemůžou si dovolit aktuální cenu bytů, které za posledních několik let dramaticky vzrostly. Zavedení tohoto hostel typu bydlení může zacelit množství neuspokojené poptávky po bydlení.

Průměrná délka bydlení jedince v mikro-bytě je jeden rok a průměrný věk obyvatel je kolem 33 let. Většina z nich má příjmy pod 35.000 dolarů ročně a nemají vlastní auto.

(Zdroj: Reuters)