Napište, co hledáte

Wi-Fi 6 a jak se na ni v domácnosti připravit?

Wi-Fi 6 a jak se na ni v domácnosti připravit?

Share

Technologie jdou kupředu, a nejinak tomu je u bezdrátového připojení k internetu, kde byl nedávno definován úplně nový standard. Přivítejme Wi-Fi 6. Co ale tenhle standard přináší nového a jak se na něj vůbec připravit?

Zdroj:Freepik.com

Standard Wi-Fi 6 neboli (dnes už spíše neoficiálně) 802.11ax s sebou nese hlavně vyšší přenosovou rychlost, a to hlavně v pásmu 5 GHz. Frekvenční pásmo 2,4 GHz už totiž, co se rychlosti týče, nijak moc rozšiřovat nelze. Každopádně tu máme maximum na úrovni nějakých 9,6 Gb/s, což je skoro trojnásobek maximální rychlosti u Wi-Fi 5 (802.11ac).

S rychlostí jde ruku v ruce také výrazné zlepšení technologie MU-MIMO, která se stará o bezproblémové souběžné připojení více koncových zařízení. Počet streamů v rámci této technologie se u Wi-Fi 6 navýšil na osm. Dále tu máme zkratku OFDMA, která umožňuje efektivnější využití šířky pásma eliminací časové prodlevy mezi jednotlivými přenosy dat. Efektivitu a rychlost sítě dále rozšiřuje nový typ modulace s názvem 1024-QAM. A nakonec je třeba zmínit ještě technologii TWT (Target Wake Time), která snižuje zátěž baterie (respektive snižuje její výdrž) u mobilních zařízení.

Aby nám však Wi-Fi 6 v domácnosti fungovala, musíme přirozeně upgradovat svoje hardwarové síťové vybavení. Mezi routery, který nový standard podporují patří například TP-Link Archer AX10, který je úplnou novinkou a přináší maximální rychlosti přenosu dat do 1,5 Gb/s (z toho v pásmu 5 GHz 1201 Mb/s a v pásmu 2,4 GHz 300 Mb/s). To se v porovnání s Wi-Fi 5 zařízeními značky sice nezdá jako příliš velké zlepšení, na druhou stranu musíme vzít v úvahu větší kapacitu i redukci přetížení sítě, což znamená ještě lepší výsledky, především co se stability sítě týče.


Archer AX10

Velkou výhodou nového routeru je integrovaný tříjádrový procesor, díky čemuž zařízení ihned a bez jakékoliv viditelné latence reaguje na požadavky ze sítě. Pokrytí zlepšuje také čtveřice externích antén, podporujících technologii Beamforming (v překladu „tvarování paprsku“) pro přímé spojení s koncovými zařízeními, ať už se (samozřejmě ve fyzickém dosahu routeru) nacházejí kdekoliv.

Součástí „balení“ jsou pak také plnohodnotné gigabitové porty, které umožňují připojení PC a dalších zařízení po kabelu do rychlosti 1 Gb/s. Nastavení sítě je pak s tímto routerem otázkou několika minut – stačí vám k němu mobilní aplikace Tether.

Pokud zvažujete pokrytí většího prostoru, jsou pro tyto účely vhodné meshové Wi-Fi systémy. Mezi prvními s podporou Wi-Fi 6 jsou i routery Deco, konkrétně model Deco X60, který je nyní nabízen ve verzi se třemi jednotkami. Výhodou takového řešení je pak maximální pokrytí bezdrátovou sítí s jedním jménem, připojení zařízení bez nutnosti přepojování (Wi-Fi roaming) a řada posledních technologií pro posilování kvality signálu a rychlosti komunikace. Online hry, video streaming nebo přenosy 4K videí tak už nejsou doménou jen drátové připojení.


Deco X60

Proto bezdrátově můžete připojit i svůj stolní počítač, a to například díky PCI express adaptéru s Wi-Fi 6 s označením TP-Link Archer TX3000E. Ten je výborným doplněním třeba výše zmíněného routeru. Jedná se o interní PC kartu určenou do PCIe sběrnice, která je vybavena externí anténou a po instalaci na základní desku rozšířit maximální rychlost přenosu dat u daného počítače až na téměř 3 Gb/s. Konkrétně jde o 2 402 Mb/s v pásmu 5 GHz a 574 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Externí anténní systém je vybavený magnetickou základnou a dobře tak drží na jakémkoliv kovovém povrchu.


Archer TX3000E

Rozšíření domácí bezdrátové sítě na standard Wi-Fi 6 tedy není nic těžkého. Zpravidla k tomu stačí koupě nového routeru, který se cenově prakticky vyrovnává dosavadním Wi-Fi 5 řešením. Za svoje peníze pak dostanete především vyšší rychlost, nižší latenci a také možnost souběžného zapojení více zařízení, což je něco, co se v dnešní době počítá. Ostatně právě vyšší počet koncových zařízení v domácnostech začíná být pro stávající Wi-Fi sítě problémem. I z toho důvodu definovala organizace Wi-Fi Alliance nový standard Wi-Fi 6.