Napište, co hledáte

INDICKÝ INTERIÉR – orientální styl

Share

01Orientální země mají bezpochyby neodolatelnou atmosféru. Jsou obdařeny jakýmsi druhem tajemna, jež nás – „mdlé“ Evropany – tolik přitahuje a láká. Patříte-li k těmto obyvatelům a vaše nitro je při dnešním shonu rytmické, tepající, ale zároveň harmonické – v tom případě je interiér Indie, toho zurčícího centra dálného východu, právě pro vás!

Indie je zemí tisíců barev, chutí, vůní a zážitků. A prolíná do současnosti i módou – SÁRÍ je jednou z nejstarších stále nošených druhů oděvů na světě. Odějeme i váš byt – o tom ovšem později.

Ačkoli může orientální styl v indickém duchu působit trochu chaoticky, zařizován pouhým ledabylým odhazováním věcí kamkoli, když člověk přijde z práce, není tomu tak. Uklidněním vám může být to, že pokoj syna bordeláře bude po delší čas vypadat pouze zabydleně. Charakteristický rys tkví ve velmi pečlivém uspořádaní věcí. Vše má ve skutečnosti své dané místo a význam.

02

Záleží jen na vás, jak moc dovolíte nespoutané síle Indie vstoupit do vašeho života a tím pádem i vkročit za dveře domácnosti. Vězte, že si každý najde svůj styl, způsob i řešení. Vždyť Indie je spojena s meditací a jógou, snad i proto vyzařuje indický interiér klid a spiritualitu.

Dříve než se bezhlavě pustíte v návalu euforie do rychlého nákupu přes internet, rozmyslete si pečlivě, která místnost to bude. Zda jen doplňky nebo celkový dojem a atmosféra. Tento styl totiž dokáže člověka skutečně pohltit!

NÁBYTEK:

Kořeny výroby nábytku z masivu, který je pro indické interiéry typický, sahají hluboko do historie. Nejstarší doložené zmínky o tomto stylu nacházíme již v 8. století před naším letopočtem, a to dokonce ve starověkém Římě.

Nábytek z masivu v sobě snoubí tradici s luxusem, navíc se nám přidává bytelnost a stabilita. Pevnost je dána i materiálem – nejčastějším bývá indický palisandr. Styl tohoto nábytku je založen na celistvosti a plných tvarech. Tradičně jsou jednotlivé konstrukční prvky ručně tesány, hoblovány a broušeny z jednoho kusu dřeva. Tento nábytek bývá ovšem drahým zbožím právě pro velkou práci s materiálem a jeho zdobením.

0305

04

Jako všude je rapidní pokles ruční výroby nábytku z masivu výsledkem průmyslové revoluce. Ručně vyráběný nábytek se díky této události stal luxusním zbožím, které je pro mnoho rodů „rodinným stříbrem.“ (Tím jen vysvětluje vysokou cenu – nedá se tomu vyhnout. Pokud chcete originály, připravte své srdce na to, že na vašem účtu čísla klesnou.)

Pro vaše uklidnění je tu ale i druhý způsob, a sice sériová výroba. Masivní nábytek vyráběný strojově se vyznačuje právě nízkou cenou, zato ale shodným vzhledem mnoha kusů.

Dalším významným a charakteristickým prvkem vybavení indicky laděných bytů jsou dřevěné truhly, ty zdobené nejen vyřezáváním, ale i kovem.

070908

MATERIÁL:

Každý kus nábytku má svůj příběh. Začíná už u zvoleného materiálu a tím je již zmiňované DŘEVO. Indický palisandr (Sisham) a mangovník. Obě tyto dřeviny patří mezi masivní, ušlechtilé a kvalitní dřeviny.

Nábytek z palisandru můžeme obdivovat hlavně pro výraznou kresbu. Neboť je vyrábět ručně, i všední věci mají zvláštní kouzlo a tajemství – navíc kromě funkce vlastní i estetické hodnoty.

A mango je v Indii dokonce posvátné – symbolizuje lásku, přátelství a plodnost. Buddhisté věří, že pod mangovníkem často meditoval i sám Buddha.

10.jpg11.jpg

Kupodivu se v indickém interiéru nemusíte obávat ani lesklého laminátu.

Podlahy jsou ideálním prostorem pro využití například bambusového laminátu nebo stylových koberců.

TEXTIL:

Textilní vlákna jsou zde využita prakticky všechna – orientujeme se v přírodních vláknech. Hedvábí, vlna, bavlna…

1213

LOŽNICE
Pro ložnici se využívají neutrální, tlumené barvy, které mívají na organismus efekt uklidňující, a také podporují spánek. Vhodné jsou odstíny modré, zelené, šedé a béžové – i fialové. Ovšem pamatujme, že v indickém interiéru se za barvu lásky považuje růžová.

Všeobecně se doporučuje vyhýbat barvám jasným, sytým odstínům, zvláště červené a oranžové, protože jejich silná energie může narušovat již zmiňovaný spánkový klid.

A jen pro vaši informaci… podle teorie feng-šuej mohou barvy jako broskvová a lososová, přinášet problémy v manželství. Pokud se tedy zrovna hádáte, zkuste si přemalovat ložnici na tu správnou barvu.

141516

KOUPELNA
Kupodivu, neuvěřitelná pečlivost a intensita romantického ducha je dána především koupelnám. Hlavním úkolem je proměnit vaši lázeň v centrum, plné vůní a smyslnosti. K tomu vám dopomůže přítmí, vytvořené světlem svíček.

Často se využívají i vonné oleje, které dodávají koupelně tajemný nádech. Od věci nejsou ani aromatické květy, kteréžto se obyčejně nechávají plavat na hladině vody. To vše rozmístěno v autentických a stylových miskách, kalíšcích a pod-táccích.

21

222724

KUCHYNĚ
Barva výmalby kuchyní se pohybuje v odstínech žluté, bílé a v teplých červených odstínech. Snažíme se vyhýbat temným barvám. Někteří zlí jazykové tvrdí také to, že šedá barva kazí chuť k jídlu. Není ovšem bezpodmínečně nutné se jí vyhýbat.

Indové se rozhodně nevyhýbají barvám obecně, a stejně tak je tomu v kuchyni. Přes teplé tóny se bez problému dostáváme k tyrkysové i cyonové.

29303132

BARVY:

Indický styl dosyta poskytne vaší využití fantazii, co se barevnost týká. Odstíny oranžové, žluté, růžové, červené, zelené a modré, dokonce i fialové, rozhodně nic nezkazíte.

Pamatujme ale, že základem těchto interiérů bývají převážně barvy zemité, a to jak na nábytku, tak na podlaze a zdech. Přírodní tóny lze doplnit o zlaté aplikace.

35374041

DEKORACE A DOPLŇKY

SLON PŘINÁŠÍ ŠTĚSTÍ
Kupodivu u Indů neplatí rčení, že pouze slon s chobotem zdviženým přináší štěstí. Pokud ovšem nechcete nic riskovat, doporučuji pořizovat osvědčené pózy. Slon, jako nositel štěstí, doputoval do Evropy teprve v 19. století, a to dokonce oklikou přes britské ostrovy – skrze kolonii.

Jinak je prý pro dekorace jedno, zda je stojící, sedící, ležící, slůně s matkou, slůně bez matky, celé stádo. Snad i topící se slon v bahně by vám měl přinést štěstí.

47

Figurky z nejrůznějších materiálů, realističtí či stylizovaní, prostě tisíce druhů. Sloni mají v domácnostech majestátní a veselý půvab. Usídlí se vám jak v pokojích, tak i v zahradách, a výrobou jejich sošek se zabývají keramici, skláři, řezbáři, dokonce i návrháři plyšových hraček nejrůznějších národů.

Jako další zajímavost: Už jednou jsme zabrousili do historického významu slonů. V Indii sloni představují jednoho z nejzamilovanějších bohů – hinduistického boha Ganéšiho – odstraňovatele překážek, dárce harmonie, úspěchu a štěstí. A abychom si i my ženy teď nepřipadaly méněcenné, sloní podobu má i bohyně Lakšmí, bohyně blahobytu. No prostě stejně jako my.

484951

SÁRÍ / ZÁVĚSY
Sárí je ideální nejen jako oděv, ale dokonce i pro potřebu perfektně vyzdobit váš byt a dát místnosti neodolatelný indický vzhled. Možné využít jako závěs, či formou obrazu.

525554

SVÍČKY
Voskové lampičky jsou velmi důležitou součástí indických interiérů. Čisté i malované. Nejčastěji v prořezávaných svícnech, což okolí dodává to romantické přítmí, spojené s ornamenty.

6061

LAMPY A SVÍTIDLA
Velké kovové lampy nebo svítilny? Žádný problém! Nejlépe ještě ve stejném stylu jako svícny. Indové si potrpí na zdobené – nejen prořezáváním, ale i vykládáním, malováním, tepáním a dalšími technikami. Klasické stojaté lampy neuškodí nikdy a dodají orientální nádech i naprosto modernímu interiéru.

6364

MOZAIKY
Mozaika je klasickým a uměleckým „doplněním bytu“. Doplnění není tak docela přesné slovo, neboť mozaiky bývají velmi propracované, málokdy náhodné. Jsou na přesném místě, za určitým účelem, ať už praktickým. Nejčastějšími motivy bývají klasické indické vzory.

6565-

POLŠTÁŘE
Polštáře, jak známo, jsou pohodlnou záležitostí asijských interiérů. V Indii jim je, mezi doplňky, dáno místo na výsluní. Celý obývací pokoj složený z polštářů by nikomu nevadil. Mohou být čisté nebo vzorované, vyšívané, lesklé, hedvábné, bavlněné, vlněné, tkané či pletené, se střapci i bez. Pro jejich využití se v Indickém interiéru vždy najde místo. Často se využívají pro oživení právě té jemnější varianty indického interiéru.

6769

FLAKONY
Indie je zemí také mnoha parfémů, které se těší všeobecné oblibě. Tak proč si je neužít i doma? Flakon klasický, autentický, starodávný, nebo moderní, čistých tvarů? Je to jedno! Sladěno v indickém interiéru – dokonalost!

ŠPERKOVNICE A KOSMETICKÉ TRUHLY
Něžné pohlaví potěší starodávná tradice výroby šperkovnic. Sortiment šperkovnic se skládá z neuvěřitelného množství variant. Hlavní typy bývají zhotovovány ze dřeva, vykládané mosazí, slonovinou a exotickými dýhami v technice „katamkari“, s mosazným kováním. Mohou být pošité látkou nebo zdobeny bohatým ornamentálním dekorem. Vnitřní prostor se zásuvkami a zrcadly.

737274

Indie je zemí kosmetiky. Už od 4.-5.století se zde používala HENA. Archeologické poznatky naznačují, že 1. používání kosmetických prostředků v Indii, k výzdobě lidského těla a tváří, se datují asi do rozmezí let 2500 – 1550 před naším letopočtem. A indický starověký make-up se lišil dle ročních období. Tvář se dokonce zdobila i nejrůznějšími oleji. (tzv. Tailamsy) a měkkým máslem nebo ghí (Ghitas).

ZRCADLA A ZDOBENÉ RÁMY
Jelikož Indie byla něčím, co by se skutečně dalo nazvat „Kolébkou kosmetiky“, je logické, že zrcadlo hrálo v jejich životě důležitou roli. Modernější varianty indických koupelen jsou doplněny jednoduchými zrcadly, která se povětšinou snaží dodržovat klasické indické tvary, či se jimi alespoň inspirovat. Klasická zrcadla jsou ovšem zasazena do zdobených, kovových, či dřevěných vyřezávaných rámů.

757776


SOŠKY BUDDHY

Soška Buddhy je vnímána jako symbol moudrosti, štěstí, vyrovnanosti, osvícení, blahobytu a pozitivní energie. Tato dekorace by vám do bytu měla toto vše přinést. Máte na výběr ze sošek měděných, pozlacených, kamenných, dřevěných nebo pryskyřicových. Vyrábějí se ve velikostech vhodných jak do našich interiérů, tak i do exteriérů. Není tak vyloučeno, že stejně jako sloni, se nakonec i Buddhové usídlí do našich zahrad.

Myslíte snad, že Buddha je jen jediný? Pokud ano, jsem rozhodnuta vyvést vás z omylu. Existuje totiž více než 100 typů zobrazení Buddhy. Každá pozice má svou symboliku. I zdánlivé detaily jsou podstatné. (Nejčastější bývají: Bhumisparsa Mudra, Dhjána Mudra, Laughing Buddha, Abhaya Mudra)

787980

SOŠKY HINDUISTICKÝCH BOHŮ
Buddhismu nefandíte? Je tu pro vás druhé náboženství – Hinduismus. Brahma, Déví, Durgá, Ganéša, Kálí, Kubéra, Lakšmí, Mitra, Párvátí – ne, skutečně nejde o postavu z knihy Harry Potter, Sarasvátí, Skanda, Súrja, Šiva, Višnu.

Jak vidíte možností je celá řada. Každý bůh má, jako v řecké mytologii, své vlastnosti. Z toho hlavními bohy jsou Brahma, Višnu a Šiva. Označení hinduismu za náboženství polyteistické je i přes velký počet bohů nepřesné.

82838485

INDIE – STARODÁVNÁ! VÁŽNĚ?

Nabili jste z článku toho dojmu, že Indie je zemí pouze starodávnou? Takže pokud indický interiér hodíte do rustikálního směru, vše je ok a mnohem lepší, neboť to přesně odpovídá tomu dávnému duchu? Současná Indie je právě zemí multikulturní. To v ní se snoubí ty tradiční starodávné hodnoty s moderním přístupem. A přesně takový je i tamější design. Typický zářivými barvami, sršící energií, využívá k tomu kupodivu – čistý minimalismus a estetické zkratky. Motivy květin a ptáků odkazují na staré indické legendy. Výsledkem bývá svěží interiér s nádechem luxusu. Jedním z indických architektů je například Krsna Mehta, který se inspiruje každodenní Indií. A mnoho dalších. Takže pokud je vaše duše konzervativní a zároveň novátorská – doporučuji se na jejich tvorbu alespoň podívat!

Indie

TEXT: Dominika Zmítková, redakce Own Home
FOTO: lookbook.elledecor.com, pinterest.com, 

———————————————————————–

Další články: