Napište, co hledáte

Jak vybrat sedací pohovku

Share

Natuzzi - Nicolaus

Výběr té správné sedací soupravy je stejně důležitý jako výběr vašeho nového auta. Obě dvě prokazují svému majiteli služby v řádu několika let, ale každý uživatel uplatňuje jiné nároky a funkce. Proč se tedy neřídíme stejnými postupy jako při koupi auta?

Přiznejme si, že koupě sedací soupravy je dost nákladná investice a pro mnohé z nás bývá výběr té správné často frustrující. Prvně bychom si měli uvědomit, že nejlépe vypadající pohovka se nemůže vyrovnat té nejpohodlnější. Je třeba zvolit kompromis mezi oběma zmiňovanými póly.

Nejčastější chybou bývá nedostatečná příprava. Lidé si často kupují nábytek, aniž by si uvědomili co se jim líbí, a jaké mají na věc nároky. Vhodné je prohlídnout si několik katalogů o nábytku a načerpat inspiraci. Pak se vydat do prodejny nábytku a vylíčit své požadavky prodejci tak, aby správně porozuměl požadavkům a mohl nabídnout z různých sedacích souprav ty správné. Nikdy nechoďte do prodejny sami! Vždy konzultujte volbu se svým partnerem nebo přítelem.

Velikost pokoje a rozvrženíSCONTO Nábytek

Vaším prvním krokem je určit velikost pohovky kterou byste chtěli. Použijte konstrukční pravidlo kdy velikosti pohovky závisí na velikosti místnosti – sedací souprava by neměla zabírat více jak 1/5 plochy pokoje, nebo 2/3 – 3/4 délky delší strany zdi pokoje. Dvousedačky jsou obvykle mezi 150-200 cm na délku zatímco standardní pohovky v rozmezí 200-220 cm.

Otestujte si už u prodejce všechny styly sezení jako byste byli u sebe doma. Natáhněte si nohy, nebo si je zkřižte pod sebe, lehněte si na pohovku a několik minut v ní setrvejte. Líbí se vám to, nebo vám něco vadí? Správný prodejce by měl naslouchat potřebám zákazníka a vhodně poradit. Nebojte se mu říct vaše dojmy. Požádejte prodejce o vzory látek a vezměte si je se sebou domů. Doma vyzkoušejte zda se vám vzor a odstín hodí k ostatnímu nábytku.

 

Otestujte různé výplně polstrování

Každý člověk se liší tom, co považuje za pohodlné. Někdo se rád ponoří do nadýchaného polstrování a polštářů, jiní dávají přednost houževnaté výplni a pevnému čalounění. Zkuste se posadit do obou typů, abyste měli možnost porovnání. Zvažte, zda chcete, aby měl sedák a opěrák stejnou úroveň měkkosti.

IkeaZkuste různé tkaniny

Každý materiál budete vnímat jinak, ale tu důležitou roli zde sehraje praktická stránka a vlastnosti potahu. Jestli máte malé děti pak uvítáte omyvatelné textilie, koženku nebo kůži. Vyžádejte si informace o tkanině u prodejce. Zeptejte se u svých známých, kteří mají stejný potah sedací soupravy a zjistěte jak jsou s ním spokojeni.

Nezapomeňte si prohlédnout místa nejvíce podceňovaná, zato velmi důležitá, jako jsou švy, spoje, přichycení čalounění ke kostře sedací soupravy apod. Tam se nejlépe pozná kvalita odvedené práce.

 

Úložné prostory

Vyplatí se pokud máte malý byt a potřebujete místo pro své věci. Stejně tak i rozkládací sedací soupravy, z nichž leze v případě potřeby udělat provizorní lůžko. Nicméně každý odborník se vám bude snažit tuto formu vymluvit. Spánek v sedací soupravě nikdy nedosáhne potřebné kvality. Proto je tento způsob vhodný pouze pro vaše návštěvy, nikoli pro váš každodenní spánek.

Hany

 

Doprava

Pokud je to možné a prodejce umožňuje dopravu nábytku přímo do bytu, je příhodné ji využít. Výhod je hned několik: za celý převoz od dodavatele až do vašeho bytu nese garanci přepravce, zpravidla jsou to statní chlapy, kteří nemají problém vynést sedací soupravu přímo do místa určení, mají zkušenosti a „fígle“ jak nábytek přepravovat. Nezřídka bývá cena dopravy zahrnuta v ceně sedací soupravy. Pamatujte na rozměry dveří nebo oken, kterými budete nábytek stěhovat. Abyste měli jak sedačku do místnosti nastěhovat.

Rada na závěr, nenechte se unést 50% slevou. Mnohdy takto impulzivní rozhodnutí bývají ta nejméně chytrá. Pamatujte, že vždy je vše dobře rozmyslet. 50% sleva nebývá jen tak pro nic za nic. Ptejte se na důvod, proč tomu tak je.