Napište, co hledáte

Jaké jsou možnosti financování nákupu nemovitosti hypotečním úvěrem?

Share

hypoteka01(Zdroj: OH) Kdo z nás by nebydlel rád pod vlastní střechou, nicméně ne každý má stejné možnosti financování. Jednou z těchto možností je hypoteční úvěr.

Udělovat hypoteční úvěr a současně poskytovat zástavní listy mohou pouze banky na zákl. Zákona č. 21/1992 Sb. o bankách, kterým bylo k této činnosti vydáno zvláštní povolení.

Hypoteční úvěr, co to je?
Hypoteční úvěr (neboli hypotéka) je půjčka určená fyzickým i právnickým osobám. Pokaždé musí být zaručena zástavním právem k nemovitosti na území ČR. Většinou se jako zástava využívá financovaná nemovitost, ale není to podmínkou, ručit lze i stavbou či pozemkem jiným.

Může být buď účelová, to znamená, že klient ji může použít pouze pro účely vymezené bankou (investice do nemovitosti), nebo neúčelová, tzv. americká hypotéka, která klienta neomezuje v tom, na co peníze z úvěru použije (vzdělávání, zařízení atd.). Oba úvěry musí být zaručeny nemovitostí ve vlastnictví, která má minimálně shodnou cenu jako požadovaný úvěr, nicméně většinou banky požadují, aby její cena byla spíše vyšší. Účelové hypoteční úvěry mají výhodnější úrokovou sazbu než neúčelové.

Jaký je postup?hypoteka02
Jako první si musíme zvolit banku. Podstatným měřítkem bude výše úroku z poskytnutého úvěru společně s délkou garantované doby. Musíme se připravit na to, že navštívíme několik bank, než úvěr získáme, protože nároky jednotlivých bank se liší. Počítejte s tím, že je vždy nezbytné doložit doklady prokazující naší bonitu a dokumenty k zastavované nemovitosti (nemusí se vždy jednat o nemovitost pořizovanou) a teprve po vyhodnocení všech těchto faktorů banka rozhodne o hypotečním úvěru. V případě schválení úvěru nás banka pozve k podpisu úvěrové a zástavní smlouvy a po splnění podmínek uvedených v úvěrové smlouvě, což je většinou vklad zástavního práva banky k zastavované nemovitosti do katastru, můžeme čerpat finance. Splatnost hypotečního úvěru se běžně pohybuje od 5 do 30 let a my jakožto žadatel bychom měli být po celou éru splácení v produktivním věku. Čím delší je doba splatnosti úvěru, tím se výše dohodnuté splátky snižuje a úrok narůstá.

Proč hypotéku?
Největší výhodou je okamžité pořízení a užívání vlastního bydlení, získání finančních prostředků až do 100% hodnoty nemovitosti, nemalé daňové zvýhodnění (můžeme odepsat úroky z hypotečního úvěru od základu daně z příjmu) a nakonec i dlouhá doba splatnosti, která nám tolik nezatěžuje rodinný rozpočet. Kupujícímu nemovitosti přináší úvěr možnost okamžité spotřeby, bance honorář za poskytnutí finančních prostředků formou úroků.

Nakonec
Dnes se ukazuje význam hypotečních úvěrů především v oblasti bydlení, kde přispívají k zlepšující se situaci na trhu s byty. Nárůst skutečných příjmů, snížení úrokových sazeb a zachování státní podpory hypotečních úvěrů vedly k zvětšení okruhu možných příjemců tohoto bankovního produktu, což vede k nárůstu počtu hypotečních úvěrů. Možností, jak získat peníze na financování nemovitostí je celá řada a rozdíly v nich jsou podstatné. Než se rozhodneme, který způsob zvolíme, je potřeba seznámit se kompletní nabídkou na trhu.

 

Další článek