Napište, co hledáte

REKONSTRUKCE – KROK ZA KROKEM III. – jak vybrat to správné řešení

Share

rekonstrukceKonečně to vypadá, že se s námi zima rozloučila a přichází jaro. A jelikož s příchodem jara začíná i stavební sezóna, tak i my jsme zde s dalším dílem našeho seriálu „REKONSTRUKCE – KROK ZA KROKEM“. V tomto díle si řekneme, jak se dostat k návrhu řešení naší rekonstrukce a na co si dát pozor.

Z minulého dílu jsme si přinesli naše cíle chystané rekonstrukce a zároveň finanční rámec pro celou investici. A teď můžeme začít připravovat řešení, tak s chutí do toho.

Jak jsme již psali minule, vždy doporučujeme se snažit v rámci rekonstrukce zlepšit také užitné vlastnosti bytu nebo domu a ne pouze „měnit dlaždičky“. Rekonstrukce by měla být také investice, která zvyšuje hodnotu bydlení a ne pouze způsob, jak utratit hromadu peněz.

Z tohoto důvodů doporučujeme se vždy poradit s odborníky, nehledě na to, že v případě rozsáhlejších změn se bez pomoci specialistů neobejdete. Naprostá většina firem v dnešní době poskytuje úvodní návštěvu a konzultaci zdarma, tak proč toho nevyužít. Člověk, který má dlouhodobé zkušenosti s přestavbami a rekonstrukcemi, Vám dokáže poradit a navrhnout ideální postup podle Vašich potřeb a také podle plánovaného rozsahu prací.

Teď si popíšeme základní možnosti návrhu řešení, co od dané varianty můžete očekávat a pro jaký rozsah prací se která varianta hodí.

architect-plans-clip-artcxn1g3První možnost je klasický čtverečkovaný papír. Pokud máme poměrně dobrou představu o návrhu řešení a potřebujeme si ověřit možnost realizace z pohledu dispozice a místa v daném prostoru, potom je tato levná varianta nejjednodušší. V tomto případě doporučujeme zvolit vhodné měřítko, dle velikosti prostoru a potřebné úrovně detailu. Může to být někde mezi 2-10 čtverečků na 1 metr délky. Tento způsob ale doporučujeme vždy kombinovat s konzultací odborníka a ideálně ještě s reálnou zkouškou prostoru. Reálná zkouška spočívá v tom, že si na podlahu s pomocí novin nebo knížek nasimulujete celé řešení po plánované rekonstrukci a reálně si zkusíte, jestli budete mít všude dost místa a jestli se Vám do prostoru vejde vše, co budete potřebovat. Tohoto návrhu řešení se hojně využívá při rekonstrukcích realizovaných svépomocí a při menších změnách. Tato metoda není vhodná pro větší zásahy do současného řešení. Detailně si o formálních potřebách různých dokumentů, posudků a projektové dokumentace budeme psát v dalších dílech tohoto seriálu.

Od konzultace s odborníkem očekávejte především kontrolu Vašeho návrhu, ověření technických možností daného návrhu a především doporučení výběru konkrétních materiálů a vybavení. A to jak z pohledu vhodnosti pro dané řešení, tak také z pohledu ceny. Lidé, kteří se v oboru pohybují, mají velký přehled o dostupných možnostech a dokáží Vám doporučením vhodných materiálů a vybavovacích předmětů ušetřit nemalé peníze.

Další možností je využití bytového designera nebo architekta. Bytový designer nebo architekt nám pomůže vypracovat návrh dispozičního řešení, funkčního uspořádání prostor, návrh použitých materiálů a vybavení nábytkem, návrh barev a povrchových úprav a doplňky včetně osvětlení, stínící techniky, atd.

V případě rozsáhlejších rekonstrukcí vždy doporučujme si nechat navrhnout řešení od profesionála, který dokáže maximálně zhodnotit Vaši investici a využít svých dlouhodobých zkušeností při řešení problémů, nad kterými byste si jinak zbytečně lámali hlavu. A mnohdy Vás tito lidé skutečně překvapí tím, co nakonec dokáží vymyslet.

9b7ebb14bcVe většině případů je součástí výstupů také vizualizace návrhu daného řešení, která Vám umožní si vytvořit představu, ještě před započetím prací a uzavřením smlouvy na realizaci rekonstrukce nebo dodávku nábytku či kuchyně. Tato vizualizace může zabránit velkému zklamání v budoucnosti a znehodnocení Vaší investice a z našeho pohledu se ve většině případů vyplatí.

Takže v této chvíli máme prakticky navržené řešení naší připravované rekonstrukce a můžeme se pomalu chystat na další díl našeho seriálu. Těšíme se také na Vaše dotazy na adrese redakce rekonstrukce@ownhome.cz.  

 

Odborná konzultace:
Zdeněk Nový
Vedoucí klientských služeb
www.svetinterieru.cz

Čtěte dále