Napište, co hledáte

RODINNÝ DŮM NA FRÝDŠTEJNĚ V ČESKÉM RÁJI – Martin Hilpert

Share

RODINNÝ DŮM NA FRÝDŠTEJNĚ V ČESKÉM RÁJI 01Pozemek je velmi mírně svažitý k jihozápadu. Ze severu je ohraničen státní silnicí a z východu obecní cestou. Dům svým protáhlým úzkým tvarem a umístěním podél silnice chrání zbytek pozemku od severních větrů a ruchem komunikace. Všechny místnosti jsou okny orientovány k jihu do zahrady a k výhledům do Českého ráje.

Dům je určen k trvalému bydlení mladé rodiny. Na racionálně řešenou polohu vstupu a parkingu navazuje atypická vnitřní dispozice. Vstupuje se do převýšené zimní zahrady, která tvoří komunikační uzel v domě a zároveň jej dělí na část reprezentativní a obslužnou. Patra obou částí jsou spojena lávkou přes zimní zahradu. Komfort bydlení v přírodě doplňuje sauna a hydromasážní vana.

Nosná konstrukce je tesařsky prováděná dřevostavba tloušťky 140 mm s difůzně otevřenou skladbou fasády. Galerie v obýv. pokoji je betonová pro akumulaci tepla. Střešní krytina je al falcovaný plech a okna jsou dřevohliníková s izolačním trojsklem. Vytápění a ohřev vody jsou řešeny kombinací plynového kotle a solárních kolektorů.

TEXT: Martin Hilpert
FOTO: Martin Hilpert
ZDROJ: Martin Hilpert