Napište, co hledáte

Triky pro bleskovou rekonstrukci bytu i domu

Share

Wall panel 6987755521Rekonstrukce domu či bytu znamená pro většinu domácností doslova noční můru. V souvislosti s tímto pojmem si totiž automaticky představujeme naše obydlí plné nepořádku, prachu a nářadí po dobu několika dní až týdnů. Nemluvě o vynaložených financích. Zároveň nás však tíží svědomí a pohled na zničenou podlahu, rozpadající se koupelnu či starou nevzhlednou kuchyň. Přinášíme proto několik tipů na rychlou rekonstrukci, která dokáže tyto problémy efektivně vyřešit bez zbytečného chaosu a nečistot.

Trik 1: Nová podlaha za pár hodin

Pixmac000055577427Vrzající či nefunkční podlaha dokáže velmi snadno znepříjemnit domácí pohodu. Častým problémem, který nás odrazuje od jakýchkoliv úprav, jsou však nerovné plochy pod našimi podlahovinami. Znamenají totiž množství práce navíc v podobě broušení a takzvaného stěrkování podkladu. Díky novým technologiím se však můžeme těmto pracím vyhnout. „Pro velmi rychlou rekonstrukci klidně i celé plochy bytu či domu jsou ideální PVC podlahy s textilní podložkou. Ty kvalitní mají díky speciální konstrukci takzvanou. samovyrovnávací schopnost, která se snadno vypořádá s drobnými nerovnostmi podkladu. Není tedy třeba starou podlahu odstraňovat, natož brousit či stěrkovat, což ve výsledku výrazně sníží náklady na novou podlahu,“ říká Alena Vyroubalová ze společnosti Gerflor, která vyrábí PVC podlahy s unikátní vyrovnávací schopností. „Silná nášlapná vrstva zaručuje vysokou odolnost i v zatěžovaných prostorech a údržba takových podlah je velmi nenáročná,“ dodává Vyroubalov á. Cena samovyrovnávacích PVC podlah se navíc pohybuje už od 329 Kč za metr čtvereční bez DPH.

Trik 2: Čisté a upravené stěny bez malování

malovani pokoje modraI se špinavými a ušmudlanými zdmi si můžeme poradit velmi rychle a nenáročně. Malování se totiž můžeme vyhnout díky novějším a modernějším metodám. Jednou z nich je tapetování, které zajistí v podstatě nejjednodušší, ale zároveň nejviditelnější proměnu interiéru, kterou však velmi rychle zvládnou i začátečníci. Nutností jsou však takzvané vliesové tapety, se kterými se na rozdíl od papírových pracuje velmi snadno. Jejich hlavní předností je, že lepidlo aplikujeme pouze na stěnu a tapeta se pak přikládá suchá. Odstranitelné jsou následně beze zbytku. Cena za metr se přitom u těchto tapet pohybuje už od stokoruny. V případě ještě větší úspory času i peněz je možné také koupit různé zbytky tapet a vytvořit si stěnu patchworkovou.

Trik 3: Z umakartového jádra hezká koupelna

Také rekonstrukce panelákové koupelny pro nás většinou znamená zdlouhavé bourání a přestavby. Z nové koupelny se však dnes můžeme těšit už velmi rychle a bez těchto složitých oprav. Řešení se totiž nabízí zejména v podobě voděvzdorných obkladových desek či panelů, které se lepí přímo na jádro. I při rekonstrukci pak můžeme byt normálně používat, práce zaberou v průměru 3 až 4 dny. Pokud je i tato doba pro nás příliš dlouhá, můžeme nakoupit akrylátové emulzní barvy. Jsou odolné proti špíně, mastnotě i vlhkosti, zároveň však takzvaně paropropustné, což znamená, že nechávají stěny dýchat. Chrání přitom ale stejně jako například klasické dlaždičky. Akrylátové barvy nanášíme stejně jako ty běžné, výhodou je ale rychlost zasychání, asi po třiceti minutách už jsou totiž suché. Cena barvy se pak pohybuje kolem 380 Kč za 2,5 litru.

Pixmac000053270999Trik 4: Nová kuchyňská linka v průběhu jednoho dne

Pokud ještě naše kuchyně funguje, jak by měla, ale co do líbivosti nás již neuspokojuje, můžeme si doma velmi rychle vykouzlit kuchyni zbrusu novou. I kuchyňskou linku totiž můžeme zrenovovat lacině a bez zbytečných průtahů, lehkými úpravami, které však vytvoří intenzivní efekt. Základem mohou být například speciální samolepící folie, kterými je možné dvířka či jiné pracovní plochy polepit. Takzvané d-c-fix folie jsou ale určeny k lepení pouze na hladké a pevné povrchy. Existují v mnoha tvarech i barvách, cena se přitom pohybuje kolem 150 Kč za metr čtvereční. K dokonalému efektu novoty pak dopomohou i nové kuchyňské úchytky, ideální jsou zejména jednodušší a modernější typy. Lze je pořídit už od 49 Kč za dva kusy.

Trik 5: Rychlé odhlučnění bez velké námahy

Klid a ticho jsou základními vlastnostmi plnohodnotného bydlení. Zejména ve starších panelákových bytech tak velmi často myslíme na odhlučnění bytu, které by bylo ale ideální provést rychle a levně. Pokud se chceme zaměřit na strop, obě tato kritéria splňuje polystyrenová vystýlka, která však nemusí být esteticky zcela uspokojivá. Odhlučnit pak můžeme i podlahy. „Existují takzvané tiché vinylové podlahy, které nahrazují prostorám optimální zvukovou i tepelnou izolaci. Jedná se o kombinaci vinylu, textilní podložky a pevné základní desky. Podlaha je pak velmi příjemná a dobře se i udržuje,“ vysvětluje Alena Vyroubalová ze společnosti Gerflor, která se specializuje na tiché podlahy Top Silence. „Jednoduchá je i pokládka díky zámkovému systému, položit lze až 12 čtverečních metrů za hodinu. Dekory odpovídají dřevu a kameni,“ dodává Vyroubalová. Cena tiché podlahy se pohybuje kolem 660 Kč za metr čtvereční bez DPH. 

(Autor: Lesensky.cz; Fotografie: Pixmac)

Předchozí článek
Další článek