Napište, co hledáte

Třípatrový hausbót pod Hollywoodem

Share

tosh houseboatPřed 2 lety vyměnil televizní producent Misty Tosh hustý, sytě zelený trávník za vodní plochu Los Angelského přístavu Marina del Ray. Když v roce 2011 objevil třípatrový, polorozpadlý hausbót okamžitě věděl, že tuhle „kocábku“ z roku 1980 musí koupit.

“Byl to obrovský krok do neznáma. Tmavá a zatuchlá loď, rozčleněná na maličké pokoje se ztrouchnivělými žebříky. Kdo by si dokázal představit v tom žít? Lidé si mysleli, že jsem cvok, ale já jsem v tom viděl potenciál” říká s dvouletým odstupem Tosh.

Přestavba hausbótu se sebou samozřejmě nese mnohem více problémů než klasická rekonstrukce domu nebo bytu. I přes všechny komplikace nedávno Tosh dokončil kompletní renovaci lodi a na jeho tváři je vidět uspokojení.

I když si z větší části navrhoval interiér sám, využil Tosh pomoc odborníků z Refinding designu. Firma pod vedením Stevena Matze, zachránila většinu původního materiálu a znovu ho použila na opravu lodi.

“Není jednoduché provádět všechny změny, co vás napadnou. Je potřeba myslet na váhu,“ prozradil Tosh. “čím více přidáte materiálu a věcí, tím více se dům noří pod hladinu.”

Nově postavené schodiště z douglasky (podobný druh dřeviny jako naše borovice) a ocelové zábradlí, vestavěné police a použité dřevěné desky ke všem stolům, výrazně odlehčily zátěži hausbótu. Efektivní rozvržení prostoru v tomto případě bylo nezbytné.

“Všechno muselo být mega-funkční,” řekl Tosh.

V nejnižší úrovni lodě byla naplánována „open-space“ (otevřená) kuchyně ve tvaru U s repasovanými dřevěnými skříněmi, pracovní deskou z masivu a farmářských bedýnek namísto klasických zásuvek. Se stropem vysokým necelé 2 metry a okny nad pracovní deskou se daly horní skřínky rovnou vyloučit. Místo toho, se využila plocha pod jedním schodištěm, do kterého se schovaly šuplíky a skříňky které chyběli nad linkou.

Mezi ledničkou a schodištěm, se našel prostor pro masivní dubovou desku, která slouží jako bar. Otevřeným oknem nad barem pak dokáže hostitel obsloužit i hosty sedící venku na palubě hausbótu.

Jako nohy pod jídelní stůl použil Tosh staré vodovodní trubky. Perfektně doplňují tlustou desku jídelního stolu a působí kompaktním dojmem.

V obývacím pokoji Toshových stojí za zmínku poklop v podlaze, pod kterým se ukrývá vinotéka majitelů hausbótu. Dveře vinotéky byly vyrobeny z lodě z druhé světové války a dno vinného boxu je zhotoveno z tvrzeného skla, přes které jde vidět ryby plující pod lodí.

Ve druhém patře, se nachází malý salonek pro hosty, s TV a koupelnou, která má okna od podlahy až ke stropu. V ložnici se do výklenku ve stěně schovala knihovna, která je zavěšena na konzoli a díky sklopným nohám se může přizpůsobit potřebám obyvatele ložnice.

Na horní palubě hausbótu je uzavřený pokoj využívaný jako pracovna Toshových, zařízena podle švédského rustikálního stylu.

Závěrem snad uvedeme už jen to, co prozradila paní Toshová o novém bydlení: „Jezdíme s manželem po celém světe, naše práce je značně vyčerpávající a namáhavá, proto se pokaždé těším, když se vracím na náš hausbót. Cítím se tu totiž jako na nekončící dovolené.“  

(Zdroj fotografií: LA Times)

——————————————————————————————————————-

Další články

Předchozí článek
Další článek