Napište, co hledáte

Unikátní záznam života z nejhustěji obydleného místa na planetě, Kowloonu v Hongkongu

Share

12Do redakce Own Home se dostal od čtenáře zajímavý tip, na knižní publikaci dokumentující jedno z nejhustěji osídlených míst na východní polokouli.

Kowloon neboli Kau-Lung je městská oblast v Hongkongu, rozkládající se na stejnojmenném poloostrově. S více než dvěma miliony obyvatel je největším městem této čínské zvláštní správní oblasti, ačkoli administrativním sídlem je Victoria. Kniha Grega Girarda a Iana Lambota vypráví o životě uzavřeného bloku hongkongské čtvrti Kowloon a popisuje úžasnou historii a vývoj hmoty s 35 tisíci lidmi, žijících v 300 vzájemně propojených výškových budovách, formovaných v rámci jednoho bloku. A to vše bez zásahu jediného architekta!

Kniha zkoumá dramatický, architektonický vývoj této zóny města, která ještě v roce 1945 byla z části holá, na megalit vysoko podlažních budov určených pro bydlení více jak 33.000 lidí. Vysvětluje jedinečný právní a politický status místa, které spadá pod dvě jurisdikce, přesto bez dopadu na bohatě barevný a různorodý život v něm. Tématem knihy je i srovnání mýtů a skutečností spojených s činností Triády v rámci tohoto vlastního světa ve městě.

Celá kniha je na 300 stranách doprovázena více než 300 fotografiemi, kresbami a ilustracemi. Předkládá výkresy, mapy, schémata i rozhovory lidí žijící v tomto neobyčejném termitišti. Zájemci této knihy mohou kontaktovat přímo autory na stránkách www.cityofdarkness.co.uk, kde zjistí mnohem více, nebo si mohou knihu rovnou objednat.

TEXT: redakce Own Home
FOTO: www.cityofdarkness.co.uk