Napište, co hledáte

Vítězem Národní ceny za studentský design 2013 se stal Pavel Coufalík

Share

0123. ročník studentské soutěže, která si klade za cíl propagaci dobrého designu a podporu nastupující designerské generace, se uskutečnil v pražském divadle Disk. Mezi oceněnými pracemi se objevil kombajn, invalidní vozík nebo kamna.

Soutěž je od loňského roku mezinárodní – zúčastnili se jí studenti 4 zahraničních škol (Slovenska, Německa a Kanady). Celkem se do soutěže o Národní cenu za studentský design 2013 přihlásilo 225 autorů s 217 pracemi.

Ty postupně hodnotily tři nezávislé poroty. Nejprve se práce dostaly k vybraným pedagogům středních a vyšších odborných škol, poté práce putovaly k pedagogům vysokých škol. V národní porotě pak rozhodovali o osudu studentských prací kurátoři muzeí, nezávislí experti a nejlepší profesionální designéři ČR.

Poroty nominovaly v dvoukolovém hodnocení k ocenění 98 prací. Jedna z nich získala Národní cenu za studentský design 2013, 5 prací si odneslo ocenění Excelentní studentský design 2013 a 10 cenu Dobrý studentský design 2013.

Vítězové a ocenění

Hlavní cenu získal Pavel Coufalík za svou rozsáhlou autorskou knihu o městě Zlín a jeho baťovské éře. Využívá umělecký potenciál nejen unikátní podoby města, ale i mnoha dalších grafických prvků, které se Zlínem a jeho historií úzce souvisí.

Cenu za excelentní studentský design si letos odneslo pět prací. Lucie Smyslová nadchla porotu novým typem akumulačních kamen. Martin Beinhauer připravil návrh kombajnu, kterému vymyslel nový tvar inspirovaný kobylkou, ale i další technické vychytávky. Výsledkem diplomové práce Petra Duby je kolekce tří svítidel kombinující 3D komponenty s vyráběnými prvky, jako například dřevěné kulatiny. Kobaltové mísy Martiny Žílové zaujali svým kontrastem mezi bílým porcelánem a modrým kobaltem. Autorka je vytvořila na hrnčířském kruhu. Věra Kunhartová zkonstruovala polohovací ortopedický vozík pro člověka s nízkou paraplegií a paraparézou. Významným medicínským benefitem je polohování vozíku – sezení/ klečení.

02

03

04Všechny oceněné práce naleznete na stránkách studentskydesign.cz.

Vítězné práce si můžete prohlédnout také na Výstavě Nový (z)boží! 2013, která probíhá v galerii Era svět na Jungmannově náměstí 6 v Praze 1 do 4.12. 2013. 

(Tisková zpráva: studentskydesign.cz)

—————————————————————————————————————————–

Další články: