Napište, co hledáte

Výhody bydlení v ateliéru/studiu

Share

bydleni v atelieruExistuje mnoho důvodů proč si zvolit právě bydlení v ateliéru. Je však důležité si uvědomit, zda odpovídá našemu životnímu stylu. Ateliér je ideálním místem pro lidi, kteří nemají velké nároky na prostor, právě se začínají stavět na vlastní nohy a musí brát ohled na své finanční možnosti.

Nebo naopak se snaží snížit své náklady a uspořit peníze.

Rozdíl mezi bytem a ateliérem

Byt je jednotka určená pro bydlení, a kde lze zřídit trvalé bydliště. Ateliéry jsou prostory, které jsou sice vhodné i pro bydlení, ale díky přísným bytovým normám nesplňují parametry a standardy bytu. Ateliér je tedy nebytová jednotka, která nemůže být kolaudována jako byt z důvodů nedostatečného osvětlení a oslunění po celou dobu dne, a hlavně kde nelze zřídit trvalé bydliště. Výhodou oproti bytu může být snížení kupní ceny o odpočet DPH. Zákazník, který je plátcem DPH, ušetří při koupi ateliéru DPH ve výši 20%. Proto někteří klienti preferují koupi ateliéru před pořízením bytu. Zejména společnosti toho využívají jako vhodné investice do budoucna.

1569Podobně jako v případě bytu je možné na koupi ateliéru čerpat hypotéku. Převážná většina ateliérů se nachází jednak v centru města nebo v jeho těsné blízkosti. Majitel uvítá krátké vzdálenosti k veškeré občanské vybavenosti (zdravotnické zařízení, obchody, kina, restaurace, úřady apod.), která je přímo pod okny. Přeplněná městská doprava nebo velká prodleva v jízdních řádech v tomto případě odpadá. Protože se celá domácnost rozprostírá na několika málo metrech čtverečních a obvykle v jedné místnosti, je vše na dosah ruky.

living-room-spacious-studio-1535Jasná výhoda při hledání zatoulaných nebo nedbale odložených předmětů. Ateliér je vhodným prostorem pro ukázaní kreativity, uplatnění moderního designu s praktickými předměty a doplňky. Každý nákup nového předmětu nebo spotřebiče je třeba zvážit, zda se opravdu do ateliéru hodí a je tam potřeba. Majitel se díky tomu obklopuje pouze předměty co má rád a jsou k užitku. Omezený prostor limituje při pořádání společenských sešlostí. Odpadají bujaré oslavy pro 20 lidí. V tomto případě se musí počítat pouze na s komorním sezení s těmi nejbližšími. Zároveň ale odpadá nechtěné přenocování některého z přátel a to bez použití jakýchkoli výmluv.

Pro pořádkumilovné jedince bude ateliér tím pravým. Bez větších obtíží a během několika minut „vygruntují“ celé studio. Vánoční nebo jarní úklid je otázkou pár domácích úkonů, které se dají zvládnout během sledování večerních zpráv. Nicméně je třeba si uvědomit i ty méně pozitivní faktory bydlení. Ateliér je kolaudován jako nebytová jednotka právě z důvodu neplnění norem určených pro bydlení. Ať je to nedostatek světla během dne nebo zvýšená hlučnost z okolí. Vždy je třeba všechny tyto činitele zjistit a zvážit. Pro mnohé bude překážkou spojený prostor kuchyně s lůžkovou částí. V případě že ateliér obývá pár, může se potýkat s nedostatkem soukromí nebo nedostatkem úložných prostor. Bude si muset zvyknout brát ohled na druhého, který s ním ateliér sdílí. 

(Zdroj: redakce OH, obrázky IKEA)