Napište, co hledáte

Apartmán Coco Chanel

Share

coco chanel 1819. srpna 1883 se ve francouzském městě Saumur, narodila francouzská módní návrhářka, která je považována za klíčovou osobnost v oblasti utváření šatníku tehdejší moderní ženy. Se svou haute couture udávala od poloviny 20. století tón světovému módnímu průmyslu. Nedávno tedy uběhlo právě 130 let od narození Coco Chanel, a my vám přinášíme detailní pohled do jejího malého, nádherně zařízeného bytu, vlajkové lodi na Rue de Cambon v Paříži.

Jeden z jejích blízkých jednou popsal: “toto místo je jako hnízdo exotického ptáka,” a je to pravda.

Byt je kompaktní, disharmonická koláž poskládaná z jejích glamours inspirací a výstředností. Takže co všechno uvidíme na místech, kde se bavil Salvador Dalí, Elizabeth Taylor, nebo Pablo Picasso?

V moři sametu a hedvábí v celém bytě, si Coco sama navrhla béžovou semišovou pohovku. Na svou dobu ojedinělou a originální. S podobným kusem nábytku se v celém bytě už nesetkáme. Zvláštní pozornost návrhářka věnovala symbolům a ikonám lva, kterého lze spatřit jak na motivech tapet, tak jako drobné, dekorační těžítka.

coco chanel 12

coco chanel 13

 

 

 

 

 

 

Coco byla dost pověrčivá. Nejen, že věřila v léčivou sílu krystalů (odtud koule na stole), ale dala i na svého věštce, který jí určil šťastné číslo, které bylo neuvěřitelně úspěšné. Odtud Chanel č. 5, který vytvořila.

coco chanel 01

coco chanel 08

 

 

 

 

  

 

Slavné zrcadlové schodiště ve stylu Art Deco, bylo také realizováno dle jejího návrhu. Během přehlídek jejích nových modelů, sedávala Coco na pátém stupni schodiště v prvním patře a sledovala reakce tisku a publika.

coco chanel 02

 

 

 

  

 

 

Motivy Dálného východu a čínské vzory použité na tapety v jednom z pokojů. “Mademoiselle Chanel nenáviděla dveře,” prozradila Odile Babin, archivářka společnosti Chanel “Doufala, že pestrými motivy zmate všechny své hosty, kteří nebudou vědět kudy odejít”.

coco chanel 03coco chanel 14

coco chanel 15

coco chanel 17

 

 

 

 

 

 

Květ kamélie byl dalším z oblíbených symbolů Coco. Kamélie totiž symbolizuje čistotu a dlouhou životnost, proto je tak často používala ve svých návrzích. Během svého života nahromadila mnoho cenných pokladů od známých přátel jako Salvadora Dalího, Igora Stravinskijho, Alberto Giacometti, či vévody z Westminsteru Hugha Grosvenora.

coco chanel 05coco chanel 09

 

 

 

 

  

 

Její byt se nachází hned nad obchodem Chanel, přesto Coco přespávala přes ulici v Place Vendôme v Pařížském Ritzu. Další zajímavý detail: Place Vendôme má podlouhlý osmihranný tvar, který byl také inspirací pro víčko k parfému Chanel č. 5. Každé ráno zavolala do salonu na 31 Rue de Cambon, aby upozornila na svůj příchod a dala jim dostatek času rozprášit parfém Chanel č. 5 po schodech.  

coco chanel 20

 

 

 

 

 

 

(Zdroj fotografií: notcot.com)

Předchozí článek