Stránka se načítá...

Napište, co hledáte

Shaker Styl

Share

shaker 15Před třemi sty lety byla ve spojených státech založena největší komunální skupina nesoucí název The Shakers. Skupina těchto lidí žila převážně v izolovaných vesnicích a osadách, s největší pokorou se věnovala práci a uctívání náboženských tradic. Tyto utopické duchovní centra byla řízena podle evangelických pravidel v souladu s Boží vůlí.

Toto smýšlení a chování dalo vzniknout environmentálnímu designu, které bylo postaveno jako harmonický celek, řídící se heslem “Ruce k práci, srdce k Bohu.”

V elementech Shaker stylu, jak u architektury, tak i u umění, je patrná váha a důležitost řemesla, smysl pro proporce, jednoduchost a praktičnost. Vybavení, dekorace i nábytek v domě bylo většinou bez ozdob, proto interiéry působily surově.

Barva

Jak je výše uvedeno, tradiční obyvatelé komunity si zakládali na okázalosti, z tohoto důvodu jsou interiéry laděné převážně do světlých odstínů mimo čistě bílé. Měkká šedá a lehce písčitá béžová dodává prostoru skutečnou autenticitu. V tomto slohu syté a pestré barvy nefungují. Zvýraznit jinak mdlý dojem lze pomocí textilií či drobných dekorací.

shaker 01shaker 014shaker 13

 

 

 

 

 

 

Podlahy

Pokud budete chtít opravdu autentickou podlahu, položte k sobě hrubě opracované masivní, dřevěné prkna, ničím jiným se jejich tradiční podlaha nevyznačovala. Nicméně současní architekti a designéři dokáží navrhnout podlahu odpovídající dnešním požadavkům, přestože bude vypadat jako by byla z 18tého století.

shaker 11

 

 

 

 

 

 

Stěny

Pokud budete chtít na stěnách vzory nebo barevné obrazce pak volba Shaker není to, co hledáte. Aplikace Shaker estetiky je nejlépe vidět v organizaci designu interiérů hlavních budov, zejména tzv. „Meetinghouse“. Každý, kdo poprvé vstoupil, na počátku devatenáctého století, do budovy poznal, že to byl jiný svět. Nejčastěji se jednalo o hliněné omítky natřené vápenným nátěrem v různých světlých odstínech.

shaker 04shaker 05shaker 06

 

 

 

 

 

 

Nábytek

Hlavní dřevinou pro výrobu nábytku je třešeň a javor. Shakers řemeslníci byli mistři a všechny jejich výrobky vypadaly velmi dobře a plnily do posledního puntíku svůj účel. Typickým prvkem interiéru byly police a volně stojící skřínky pro skladování nejrozmanitějších věcí, přestože se ve všech místnostech nalézaly vestavěné skříně a komody. Skladování věcí a sdílení s ostatními je pro tuto komunitu příznačné. Další výhoda tkví v tom, že je vše uklizeno do skříněk a komod, není těžké udržet pořádek.

shaker 08shaker 07shaker 10

 

 

 

 

 

 

 

Látky

Osadníci si, jako vše, i textilie vyráběli svépomocí. Zdrojem jim samozřejmě byly pouze přírodní materiály, jako je vlna, bavlna a hedvábí. Osvětlení: Svícny a nástěnná svítidla z cínu, které doplňují rustikální atmosféru. Nicméně dříve se většina prací odehrávala venku před domem, a osvětlení se používalo jen v nutných případech, protože počestný osadník v nočních hodinách nikdy neponocoval.  

shaker 14shaker 16

 (Zdroj fotografií: Pinterest)

——————————————————————————————————————-

Další články:

Předchozí článek
Další článek