Napište, co hledáte

Shaker Styl

Share

shaker 15Před třemi sty lety byla ve spojených státech založena největší komunální skupina nesoucí název The Shakers. Skupina těchto lidí žila převážně v izolovaných vesnicích a osadách, s největší pokorou se věnovala práci a uctívání náboženských tradic. Tyto utopické duchovní centra byla řízena podle evangelických pravidel v souladu s Boží vůlí.

Toto smýšlení a chování dalo vzniknout environmentálnímu designu, které bylo postaveno jako harmonický celek, řídící se heslem “Ruce k práci, srdce k Bohu.”

V elementech Shaker stylu, jak u architektury, tak i u umění, je patrná váha a důležitost řemesla, smysl pro proporce, jednoduchost a praktičnost. Vybavení, dekorace i nábytek v domě bylo většinou bez ozdob, proto interiéry působily surově.

Barva

Jak je výše uvedeno, tradiční obyvatelé komunity si zakládali na okázalosti, z tohoto důvodu jsou interiéry laděné převážně do světlých odstínů mimo čistě bílé. Měkká šedá a lehce písčitá béžová dodává prostoru skutečnou autenticitu. V tomto slohu syté a pestré barvy nefungují. Zvýraznit jinak mdlý dojem lze pomocí textilií či drobných dekorací.

shaker 01shaker 014shaker 13

 

 

 

 

 

 

Podlahy

Pokud budete chtít opravdu autentickou podlahu, položte k sobě hrubě opracované masivní, dřevěné prkna, ničím jiným se jejich tradiční podlaha nevyznačovala. Nicméně současní architekti a designéři dokáží navrhnout podlahu odpovídající dnešním požadavkům, přestože bude vypadat jako by byla z 18tého století.

shaker 11

 

 

 

 

 

 

Stěny

Pokud budete chtít na stěnách vzory nebo barevné obrazce pak volba Shaker není to, co hledáte. Aplikace Shaker estetiky je nejlépe vidět v organizaci designu interiérů hlavních budov, zejména tzv. „Meetinghouse“. Každý, kdo poprvé vstoupil, na počátku devatenáctého století, do budovy poznal, že to byl jiný svět. Nejčastěji se jednalo o hliněné omítky natřené vápenným nátěrem v různých světlých odstínech.

shaker 04shaker 05shaker 06

 

 

 

 

 

 

Nábytek

Hlavní dřevinou pro výrobu nábytku je třešeň a javor. Shakers řemeslníci byli mistři a všechny jejich výrobky vypadaly velmi dobře a plnily do posledního puntíku svůj účel. Typickým prvkem interiéru byly police a volně stojící skřínky pro skladování nejrozmanitějších věcí, přestože se ve všech místnostech nalézaly vestavěné skříně a komody. Skladování věcí a sdílení s ostatními je pro tuto komunitu příznačné. Další výhoda tkví v tom, že je vše uklizeno do skříněk a komod, není těžké udržet pořádek.

shaker 08shaker 07shaker 10

 

 

 

 

 

 

 

Látky

Osadníci si, jako vše, i textilie vyráběli svépomocí. Zdrojem jim samozřejmě byly pouze přírodní materiály, jako je vlna, bavlna a hedvábí. Osvětlení: Svícny a nástěnná svítidla z cínu, které doplňují rustikální atmosféru. Nicméně dříve se většina prací odehrávala venku před domem, a osvětlení se používalo jen v nutných případech, protože počestný osadník v nočních hodinách nikdy neponocoval.  

shaker 14shaker 16

 (Zdroj fotografií: Pinterest)

——————————————————————————————————————-

Další články:

Předchozí článek
Další článek