V Japonsku to s místem pro výstavbu nových domů není jednoduché, a proto je ubytování značně drahé. Ze statistik vyplívá, že v Tokiu je druhý nejvyšší nájem na celé planetě, hned po Moskvě. Méně majetní a studenti ve velkoměstech dokonce žijí v domech s nízkým stropem, kde je možné být pouze v sedu a pokud vám jde o pouhé přespání, můžete využít „kapslové“ hotely, kde máte prostor odpovídající jedné posteli.
Japonci jsou opravdoví mistři v šetření místem i jeho praktického využití. Běžně tak nemívají obývací pokoj v klasickém slova smyslu, jak jej známe my. Jde spíše o místnost, která se neustále přizpůsobuje potřebám a tak může přes den sloužit jako společenská místnost pro celou rodinu a v noci stačí odtáhnout stůl a v mžiku se z něj stane ložnice. Právě díky nedostatku místa se v Japonsku tráví volný čas s přáteli především v restauracích nebo parcích.
Japonci domy zpravidla nevlastní, statistiky ukazují, že jich 70 procent žije v podnájmu. Jedním z důvodů je, že běžný japonský dům je stavěn tak, aby vydržel 15-20 let a jeho koupě proto tedy není příliš šťastnou investicí. Obydlí jsou přizpůsobena velkému množství zemětřesení a tak zde postavit pevný cihlový dům jako u nás, je téměř nemožné.
Sehnat si nájem na japonských ostrovech není také příliš jednoduché. Japonci budou pronajímat své pokoje přednostně svým krajanům a navíc je potřeba mnoho peněz. Před nastěhováním se musí zaplatit ekvivalent nájmu na 6 měsíců a také mít nějakého ručitele, který slíbí splácení nájmu v případě vašeho neplacení.
Při vstupu do takového domu si budete muset zout boty a nechat je patami směrem k prahu, abyste si je mohli při odchodu ihned obout. Speciální přezůvky objevíte také před toaletou, které slouží pouze pro chůzi v ní. I přes moderní vybavení se v Japonských domech udržuje tradiční jednoduchost a prostota. V každé místnosti je pouze několik kusů nábytku, žádné velké dekorace ani ozdoby. I v moderních domech bývá většinou jedna místnost plně zařízena v klasickém stylu. Japonci jsou na svou kulturu velice hrdí a tak si jí tímto způsobem udržují.
Můžete se setkat s domácnostmi vybavenými tradičními nízkými stoly pro sezení na polštářích zabuton, spaním na zemi na futonech, ale také obývacími pokoji zařízených v západním stylu, které by se od našich lišily jen drobnostmi. Tradiční dekorace a možná květiny naaranžované ve stylu ikebany.
Velkou zajímavostí jsou japonské koupelny. Záchod je vždy zvlášť v samostatné místnosti, někdy je i umyvadlo v další místnosti, kde se často nachází i pračka. V samotné koupelně je k dispozici sprcha a vana. Správný postup je se osprchovat a poté vejít čistý do koupele. Vana totiž slouží k odpočinku i k relaxaci a všichni členové rodiny se koupou ve stejné vodě. Pokud se tedy někdy stanete součástí japonské domácnosti, nevypouštějte vodu poté, co odcházíte z koupelny, na ostatní členy domácnosti by se pak nedostalo a možná by na vás byli trochu rozhněvaní.
Zvláštním tématem jsou japonské technické vymoženosti. Tak například vana se sama napustí, udržuje na nastavené teplotě. Ve chvíli kdy je teplota akorát, vás sama zavolá, že je koupel hotová. Není zde žádný kohoutek a v jedné části vany je většinou tlačítko pro zavolání si pomoci. Záchody jsou často „samoumývací“ a vyhřívané. Je zde také populární ekologický systém, kdy splachujete vodou, která už byla předtím použita například pro mytí rukou.
Kuchyně je většinou vybavená plynovým sporákem, i když poté co se zde objevila informace o šetrnosti indukčních sporáků, si jej Japonci začínají houfně kupovat. V kuchyni také bývá mikrovlnka a jednoduchý gril, především pro úpravu ryb. Velké trouby zde nejsou běžné a stejně tak zde nebývají vestavěné myčky. Všechno je to otázka místa a toho v Japonsku není mnoho.
(autor: Roman Frajt; foto: japaneseminimalism)