Napište, co hledáte

Fotoreport – byt 227 Porto

Share

titulkaV portugalském městě Porto, jen pár kroků od moře, dostali architekti z ateliéru OODA možnost navrhnout proměnu dvoupodlažního bytu. Hned v počátku architekti vyjádřili svůj odmítavý postoj k tradičním půdorysům a prostorovým podmínkám, které vedou k rozčlenění prostoru. Jejich návrh směřoval k realizaci otevřeného prostoru, který kopíruje tvar písmene H.

Ložnice a dětský koutek na jedné straně, chodba vedoucí k obývacímu pokoji, kuchyni a jídelnímu koutu na straně druhé. Stěna s vestavěnými skříněmi slouží jako funkční úložný prostor pro nádobí a zároveň půlí a skrývá zázemí kuchyňského koutu od obývacího pokoje. Za pozornost stojí netradiční trojúhelníkové schodiště nad jehož konstrukcí v prostoru je zavěšena síť, která slouží pro chvilky odpočinku. V prostoru u schodiště se sítí se nachází pracovna a zázemí pro „home office“. Vedle je pak ložnice s koupelnou a vstup na terasu. 

Protože hodně z konceptu bytu se opírá o celkový objem prostoru, bylo snahou architektů sjednotit barvy a textury jednotlivých materiálů mezi všemi prostory. Stěnám dominuje bílá barva, která brání pocitu uzavřenosti a stísněnosti. Původní podlaha byla nahrazena dřevěnou, tónovanou do světlého odstínu, odrážející přirozené světlo zpět do prostoru.  

(autor: Redakce Own Home, zdroj: OODA, foto: OODA)