Napište, co hledáte

INDUSTRIÁLNÍ INTERIÉR

Share

industrialni interier obyvaci pokojSlovo „INDUSTRIAL“ se v moderním světě chápe hlavně pro význam v hudebním světě, kde se tak označuje hudební styl využívající industriálně znějících nástrojů a zvuků.

Trochu to souvisí. V našem případě jde především o doslovný překlad z angličtiny. INDUSTRIAL = PRŮMYSLOVÝ!

Industriální styl vznikl společně s módou stavět si byty v bývalých továrních halách – tedy s módou tzv. loftových bytů. V dnešní době takové prostory, pokud tedy nejsou v příšerném stavu – bývají poměrně drahé, zvlášť pokud jde o velká města. Přesto obyvatele všech kontinentů velmi lákají… řekněme „bohémskou atmosférou na úrovni“.

HLAVNÍ PRINCIP

Hlavními znaky tohoto stylu jsou přiznané cihlové zdi, ventilace, sloupy a nekryté trámoví. Rozhodně se nesnaží zakrýt původní prvky objektů, ať už průmyslových nebo ne. Dalo by se říct, že je právě naopak vypichuje!

industrialni interier stenaindustrialni interier pracovnaindustrialni interier kuchyne 02

Co se prostoru týká – i přesto, že tyto interiéry si často žádají a obsahují vysoké stropy, není to podmínka, takže tento styl interiéru si můžete dopřát i v paneláku. Jako vždy to bude mít trochu jiný efekt. Pokud ovšem máme k dispozici právě ty obrovské, rozlehlé prostory – co s nimi? No ano, pochopitelně je rozdělíme na menší celky… Dodáme balkon, 2. patro, vložíme samostatné průhledné skleněné stěny…

industrialni interier lozniceindustrialni interier prostorindustrialni interier kuchyne

HRA SE SVĚTLEM

Světlo je zajištěno především obrovskými prosklenými plochami, které právě staré tovární budovy poskytují… Ačkoli v interiéru se používají veliké plochy samotného skla, jako okna tu máme mnoho menších tabulek!

industrialni interier chodbaindustrialni interier prostor 02industrialni interier

industrialni interier loznice 02

NÁBYTEK

Industriální designový nábytek se nechává obvykle inspirovat architekturou průmyslových a dopravních staveb předminulého století. 19. stoletím, kdy se moderní způsob života pomalu, pomalinku rozklusával, aby poté v dostihu historických dob zvítězil…

Ve většině případů kombinuje materiály jako ocel a masivní dřevo. Ke spojení využívá staletími ověřené konstrukční prvky a spoje, jako nýty a šrouby. I přesto všechno si každá firma udržuje určité originální způsoby a styl. Většinou to závisí pochopitelně na různém pojetí jednotlivých designérů a následně na samotných výrobcích. Každopádně tito lidé se doslova inspirují heslem: „HISTORIA MAGISTRA VITAE“ – tedy Historie je učitelkou života. Obvykle, pokud objeví pro své produkty „nový“ způsob – hledají jej povětšinou v samotné historii, ve které se kdysi využívaly. Jen je použijí pro nový účel. Jednotlivé kusy nábytku vám svými prvky mohou připomínat takové stavby jako most nebo továrnu.

Tento druh nábytku vznikl ve Francii a pomalu, ale jistě, se rozšiřuje do celé Evropy. Mimo ocel a masivní dřevo se pro správný efekt využívají varianty, jako již recyklované železo a dřevo. Vzhledem k ekologickému smýšlení dnešní generace je to velmi podporovaná forma. Navíc se k tomuto účelu mohou využít jen hrubě opracované kusy starých součástí továrních a zemědělských strojů. A o to více platí: „Co kus, to originál!“ S čímž ovšem souvisí VYSOKÁ CENA.

industrialni interier jidelni stulindustrialni interier barove zidleindustrialni interier stulindustrialni interier pracovni stul

MATERIÁLY

Pochopitelně tento interiér využívá i takové moderní materiály jako plast. Nejvíce ovšem kov a dřevo, o kterýh ve své podstatě již řeč byla, proto je dále rozebírat ani nebudu.

BARVY

Odstíny jsou monochromatické, čili – tón v tónu. Celek přesto působí lehce ležérně, mírně bohémsky a profesionálně. Když se do místnosti podíváte, jako by na křesle seděl designér a zrovna našel svou múzu. Tento „nedokonalý“, v podstatě „nedokončený“ interiér zútulňují barevné plakáty, pohovky, židle, a doplňky ve všech tónech, a dále zeleň rostlin.

industrialni interier jidelna 02industrialni interier komodaindustrialni interier hydrantindustrialni interier 02

OBÝVACÍ POKOJ

Ničím nechráněné betonové zdi, ocelové nosníky stropu, skleněná podlaha… Obývací pokoj je obvykle řešen v otevřenějším konceptu. Chladnost, robustnost a přes to všechno v těchto místnostech nalézáme kouzelnou lehkost. Výhodou, nejen pro nastěhování nábytku, bývají kolečka, která ne vždy podpírací nábytek. Například u konferenčního stolku se to může hodit.

industrialni interier obyvaci pokoj 04industrialni interier knihovnaindustrialni interier nabytek

LOŽNICE

Ložnice tu zůstává místem, kam si chodíme odpočinout po celodenním shonu. Práce, přátelé, děti. Vše složité zde utichá. Snad proto jsou ložnice v tomto stylu poněkud jednodušší. Základem je postel – zapomeňte na složité vyřezávání a vznosná nebesa! Jednoduchost, minimalismus, a k tomu jako bonus rustikalita – ty jsou podstatným znakem vlastně celé té podivné atmosféry interiéru, který občas může působit, jako byste žili v nedostavěném objektu.

Než si pořídíte celou novou sadu, vezměte v potaz velikost pokoje a například možnost ušetřit. Tento interiér dokáže využít staré dřevěné krabice, dřevotřískový odpad… Jinak je to prakticky jednoduché. Jakmile máte prostor na postel, dodáte 2 noční stolky. Pak už stačí uvažovat tak, aby kolem vaší postýlky byl dostatek prázdné podlahy, zakryté tak maximálně koberečkem.

Když je řeč o umístění postele, v tomto interiéru je nutné o něm uvažovat. Berete v úvahu umístění velké prosklené plochy, což bývá celá zeď – na to doporučuji aspoň jemné závěsy. Pokud si zvolíte skutečně zatemňovací – v tom případě by se myšlenka dát postel k oknu mohla jevit sice netypicky, ale konec konců – o originalitu v tomto interiéru vlastně taky jde…

Co se týká barevného spektra, vše funguje na stejném principu, přesto je to pouze ve vaší režii. Přesto jsou relaxační a tlumené barvy přívětivější. Studie dokázaly, že lidé s modrými ložnicemi se často vyspí více, neboť jejich mysl nic nedráždí. Tmavé a tlumené, či pastelové barvy jsou pro tento účel dokonalé. Světlejší barvy naopak mohou vést k lepší náladě. Je velmi důležité libovolnou barvu, kterou si vyberete, správně skombinovat a co je hlavní – namíchat správný odstín!

Co se výzdoby týče, klasické obrazy zde ustupují. Většinou se pohybujeme mezi plakáty a fotografiemi, společně s dekoračními písmeny na zdi.

industrialni interier loznice 5industrialni interier loznice 4industrialni interier loznice 2

KUCHYNĚ

Mluvíme-li o kuchyních, většina lidí volí moderní kuchyně, které jsou snadněji k dostání a ty poté zasadí do daných prostor. Zasazeny do surového prostředí vynikají obvykle černé a bílé kuchyně, například s červenými židličkami a doplňky… doladí to pár doplňky a industriální vzhled je na světě.

Ideálním směrem, kudy se při této místnosti dát je kombinace materiálů jako kov a dřevo. Dost často se zde objevují linky a stoly uprostřed kuchyně, aby byly přístupné ze všech stran. A pak linky, které jakoby oddělují kuchyni od zbytku místnosti. Tyto linky bývají vyšší, pak stačí dát na druhou stranu „barové“ židličky a hned máte prostor pro jídlo. Nejen že jsou stěžejní, ale jejich kombinace s přiznanými cihlami vypadají stylově. Místo klasických skříněk se obvykle využívají metalové poličky například k pěstování bylinek či pouze odkládání. Celou kuchyni pak můžeme propojit stejnými kovovými úchytkami…

industrialni interier kuchyne 3industrialni interier kuchynska linkaindustrialni interier kuchynska linka 2

industrialni interier obyvaci pokoj 02

JÍDELNA

Jednou z nejčastějších variant bývá kuchyňská linka s barovými židlemi. Pokud chceme vytvořit samostatnou místnost, dodržujeme prakticky stejná pravidla jako u kuchyně a všímáme si základních znaků industriálního nábytku… Dalo by se říci, že design těchto jídelen se inspiroval nejen továrnami, ale i skromnými jídelnami, přezdívanými „soupe populaire“, které bývaly v chudších čtvrtích velkých měst. Těchto jídelen využívají nejen domácnosti – tento trend se rozmohl i do podob restaurací, jako například v Berlínské restauraci „La Soupe Populaire“, nacházející se v objektu bývalého pivovaru Bötzow, jejíž interiér můžete vidět na prvním obrázku.

Základem dobré jídelny je v tomto případě dobré osvětlení a ty malé detaily. Uprostřed většinou máme jako vždy stůl – kovový či ze dřeva. A nad ním dokonalá osvětlení – obvykle 2-3. Vynikajícím doplňkem kromě zelených rostlin mohou být i suché větve, či suché květiny a obyčejný nápis na zdi pastelkou, což pro rodinu s malými dětmi to může být veliká úleva…

industrialni interier kuchyne 4industrialni interier jidelna 03industrialni interier jidelni stul 2industrialni interier jidlena 04

PRACOVNA – MÍSTNOST ZASVĚCENÁ SMYSLU ŽIVOTA

Můžete být účetním, sochařem, malířem nebo spisovatelem. Pracovna je v dnešním světě velmi potřebnou místností, snad proto, že svět žije v neuvěřitelném shonu a neustálé práci. Je možné si v industriálním duchu zařídit pracovnu v jakékoli místnosti. Stačí vám na zeď využít cihelné pásky.

industrialni interier stul 2industrialni interier pracovna 2industrialni interier pracovni stul 2

DEKORACE A DOPLŇKY

Doplňky jsou velmi často využívány i ve skandinávském stylu. Převládají barvy jako bílá, černá, šedá, krémová nebo i tlumená modrá a zelená. Kvalita, čistý design, originalita… A také značky jako Madam Stoltz, Maileg, Ib Laursen a La Finesse a další.

HODINY
Dokonalý čas, přesnost a k tomu vynikající design. Praktická dekorace každého interiéru. Vynikajícím zdrojem jsou hodiny severských značek. Jinak mimo Industrial stylu je možné použít například i hodiny ve Steampunk stylu. Často jsou zkonstruovány pouze ze zvětšenin malinkých součástek hodinek. Ale jsou tu i takové vychytávky jako hodinky v helmě starého skafandru.

industrialni interier hodiny

industrialni interier dekoraceindustrialni interier dekorace 2industrialni interier dekorace 3

POLIČKY
Jako poličky na knihy se často používají vykukující potrubí či jeho samotné části upravené do designu poliček. Využívá gravitace a celkový podklad pro knihy nahrazuje zeď, o kterou se knihy opírají.

industrialni interier police 2industrialni interier satna

Další možné směry: RETRO 50., 60., 70. LET ; PATCHWORK – pouze v patřičné formě

LUSTRY A SVÍTIDLA
Industirální a retro kovové lampy jsou většinou replikami starých svítidel z let 1900 – 1950, většinou v poniklované úpravě. Ovšem je možné si pohrát a si vytvořit stínidla například ze starých kovových hrnků – proděravené prvky dávají úžasné a efektní světélko. A není nutné využívat jen hrnky, ale i košíky, větráky, struhadla, sklenice, plechy… Anebo vůbec nic! Nechte jen viset dráty s žárovkami na koncích. Výhodou je, že v tomto směru se distributoři snaží stále rozšířit sortiment …

industrialni interier lustrindustrialni interier osvetleniindustrialni interier osvetleni 2industrialni interier svetlo 2

TEXT: Dominika Zmítková, redakce Own Home
FOTO: Pinterest, HomeZoom, Tumbler

—————————————————————————————

DALŠÍ ČLÁNKY: