Napište, co hledáte

Kotrčův vodní mlýn modernizace na víkendové bydlení – Ing. arch. LUCIE KAVÁNOVÁ

Share

kavanova 05Z vybavení a zařízení mlýna se nedochovalo téměř nic. Voda z náhonu byla dávno odvedena. Pouze ztrouchnivělá hřídel, která trčela z masivních zdí mlýna dávala tušit, že zde bývalo mlýnské kolo. V minulých desetiletích byl zvelebován dle vkusu bývalého majitele a mně připomínal spíše chatu z Posázaví. Interiér byl temným labyrintem malých místností.

Dům musí být prostorný, tak jako nekonečná příroda kolem a tak jsme ho očistili od všech zbytečností a nechali vyniknout jeho podstatě – bytelnosti a důstojnosti kamene, nejkrásnějšího odstínu žuly co znám. Přidali jsme kamenné štíty – jeho tvář. Byl mírně zvýšen, aby alespoň trochu mohl „soupeřit “s nekonečně vysokými lesy kolem. Dům je určen pro víkendový odpočinek s výhledem stálejšího bydlení. Vnější rozměr má cca 9 x 8m. V přízemí je kuchyně s jídelnou, o patro výše obývací pokoj s krbem, V podkroví je ložnice s koupelnou. V domě je minimum dveří a příček. V suterénu se nachází technická místnost a sklad vín.

Všechna okna mají okenice. Jejich otevření nejen signalizuje příjezd majitelů, ale také otevírají život v domě do něhož může vstoupit okolní příroda se svými barvami. Především scenérie za velkým oknem obývacího pokoje je obrovskou televizní obrazovkou, je příběhem, který lze sledovat hodiny. V hladině nově zbudovaného jezera se zrcadlí celé údolí a genius loci tohoto místa.

Dům před rekonstrukcí vykazoval značné trhliny na několika místech. Stropy jsou proto navrženy jako železobetonové a zpevňují celou stavbu. Deska v posledním podlaží je v bočních stěnách vytažena a nese krov, ten nemá žádné kleštiny a ponechává otevřený prostor v podkroví. Původní kamenné zdivo šířky až 1 m je doplněno o předstěnu ze sádrokartonu s parozábranou a tepelnou izolací.

TEXT: Ing. arch. LUCIE KAVÁNOVÁ
FOTO: Ing. arch. LUCIE KAVÁNOVÁ