Napište, co hledáte

Lustr s názvem Svatební závoj od Victora a. Syrneva

Share

titulkaVe větru se vznášející svatební závoj je, napříč celým světem, považován za synonymum štěstí a volnosti. Už od pradávna cítil člověk obdiv a touhu napodobit všechny okřídlené tvory. Tito tvorové pak byli považováni za posly bohů. Ptáci, křídla a let vždy symbolizoval nejvyšší stav bytí. Není divu, že se objevují v nejrůznějších motivech nábytku, dekorací a šperků. Představují lehkost, svobodu a štěstí, o které se všichni tolik snažíme.

 

Velký sál ve Svatebním paláci v Biškeku (Kyrgyzstán) zdobí mohutné lustry od Victora a. Syrneva. Strop v modrém odstínu připomíná mraky nad hlavou a měděná táhla a kování lustrů zas sluneční paprsky a dynamiku větru. Základem pro světlo byl modul, tvarem připomínající čtyři listy. Každý list se skládá z pěti tenkých měděných trubek. Ve středu květu je svítilna s různým počtem světelných zdrojů, přibližně 10-25 kusů. Křišťál a bílé smaltované listy ve spojení s tenkými ohýbanými trubky, vytváří obraz letícího závoje.

Práce na projektu začala na jaře roku 1986. Skyca lustru byla připravena na 25. Července 1986 a model 3 fragmentů květu až v červenci roku 1987. 20.prosince 1989 byla dokončena montáž a 10.10.1990 slavnostní odhalení.

 

TEXT: redakce OH (překlad)
FOTO: A´Design Award & Competition