Napište, co hledáte

Monáda a energie Pěti prvků – základní pilíře/principy Feng Shui

Share

1033102 26774076Symbol Jinu a Jangu neboli Monáda představuje jeden ze základních principů, s nimiž Feng-shui pracuje. Kruh představuje jednotu, černá a bílá barva jsou pak vzájemnými protipóly. Malý bod opačné barvy poukazuje na to, že nic není jen černé a bílé, dobré nebo zlé atd.

Obě strany mají být v rovnováze a plynule přecházet jedna v druhou, tak jako den v noc a noc v den. Pokud neudržíme tuto rovnováhu a například přespříliš pracujeme, vychýlíme se do jangu a následkem toho většinou onemocníme. Tento stav nás pak přinutí být jinově (v klidu) v posteli. Čím větší extrém, tím více musíme počítat s rychlejšími horšími následky. Je to tedy symbol ideální jednoty, rovnováhy a harmonie.

feng shui bytJin a jang v domě

V praxi princip jin a jang využíváme například pro typizaci místností – k jangovým se řadí kuchyň a obývací pokoj, k jinovým ložnice a koupelna. V dětském pokoji mají být zastoupeny oba principy. Některé prostory jsou energeticky nevyvážené – jsou příliš jin nebo naopak příliš jang. Pobyt v takovém prostředí člověka vyčerpává a po delší době působí psychické a zdravotní problémy. Zde samozřejmě hledáme nápravu v nastolení harmonie obou protipólů. K tomu nám také dopomůže práce s pěti základními prvky a jejich energiemi v souvislosti se světovými stranami.

Co představují…

Jang: nebesa, slunce, mužský princip, otevření, aktivita, světlo, teplo, lehkost, pohyb, pozitivita, vzestup, povrch, energie, funkce Jin: země, měsíc, ženský princip, uzavření, pasivita, tma, chlad, tíha, nehybnost, negativita, klesání, nitro, hmota, tvar

Když chybí harmonie

Některá prostředí jsou energeticky vychýlená sama o sobě, například vysoce jangové prostředí je casino, burza, diskotéka, bar, vysoce jinové je například vězení, nemocnice, banka, hřbitov, klášter. Z těchto příkladů je patrné, že jangové prostředí je plné lidí, hluku, pohybu a vjemů, ale prostor může být zároveň malý až stísněný – předimenzovaný, často pod úrovní země. Jinové prostředí je klidné, strnulé, neměnné, prostor je velkorysý – převážně dominantní kamenné budovy, které si chrání své zájmy. Každopádně nic z toho není určeno pro normální běžný život.

Pět prvků

pet-prvkuDalší alfu a omegu východního učení Feng Shui představuje princip Pěti prvků a jejich energie. Západní civilizace znají pouze čtyři živly – vodu, vzduch, oheň a zemi, Feng Shui však pracuje s vodou, dřevem, ohněm, zemí a kovem.

VODA

Voda představuje přirozenost, plynulost, začátek, cestu, hloubku, emoce, nápaditost a moudrost. Patří k severu, zimě, noci a je jinová, takže ji můžeme využít pro jinové místnosti – tedy především ložnici a koupelnu, kterou samu o sobě řadíme k vodním místnostem. U osob, které trpí strachem nebo depresemi, případně pociťují jiné fyzické či psychické oslabení, však musíme s energií Vody nakládat velmi opatrně. Barvami tohoto živlu jsou všechny odstíny vody od blankytné až po tmavě modrou a černou. Dále jej můžeme vyjádřit pomocí vlny nebo jakékoliv nepravidelnosti. Kromě toho můžeme užít vodu jako takovou v podobě akvária, fontány, misky s vodou. Vodní energie mají také veškerá zrcadla, prosklené plochy, obrazy s vodním motivem, z dekorací jsou to pak mušle, křišťály, skleněné předměty (vázy nebo koule) či popínavé rostliny. Vodě odpovídá energie chladu.

DŘEVO

Dřevo představuje kreativitu, svobodu, uvolněnost, zvědavost, rozhodnost, přizpůsobivost, originalitu a soucit. Patří k východu a jihovýchodu, k jaru a k ránu, zastupuje princip jang a můžeme jej vyjádřit tvarem obdélníku a zelenou barvou. Podporuje regeneraci a léčení, proto je zelená barva využívána ve zdravotnictví a je vhodná pro koupelny. V pracovně zklidní především naše oči. Využití najde Dřevo především v obytných místnostech, kde se lidé setkávají, ale není vhodné pro jídelny, protože zelená barva snižuje chuť k jídlu (stejně jako modrá barva). Také lidé se sklony ke vzteku by měli tento prvek ve svých domovech omezit. Symbolizuje jej cokoliv ze dřeva – nábytek, doplňky, obklady, veškeré živé rostliny – stromy, keře, květiny s bohatým listovím, bambus, dále předměty z ratanu a proutí a obrazy s motivem stromů, lesa, trávy. Přírodní dekorací mohou být i šišky, bambusová zvonkohra nebo dřevěné valouny. Ke dřevu patří energie větru.

OHEŇ

Oheň je spojen s aktivitou, radostí, krásou, vzletností, srdečností, růstem a láskou. Patří k jižní straně, létu a poledni a ztělesňuje princip jang. Nejvíce jeho energii využijeme v kuchyni, která se řadí k nejvíce jangovým místnostem v bytě či domě a jíž je přikládán velký význam, neboť se tu připravuje jídlo pro celou rodinu. Energie, která je v kuchyni přítomna, ovlivňuje energii celé domácnosti a jejích členů. Častou chybou je, že ohnivá energie v kuchyni chybí, protože moderním trendem je z kuchyně udělat spíše sterilní laboratoř. Z tohoto důvodu je také vhodnější plynový sporák s hořáky než elektrický s varnými plotnami. Oheň zvyšuje aktivitu, nepřímo ovlivňuje také energii v ložnici. Je to prvek, který je nejnáročnější na zvládnutí, protože může přerůst v agresivitu a netoleranci. Velmi opatrně je s ní třeba zacházet například ve školách. Ne nadarmo se říká, že oheň je dobrý pomocník, ale zlý pán, proto by se oheň (ať již je jakkoliv vyjádřený) nikdy neměl stát dominantou prostoru. K Ohni řadíme svíčky, krby, jasná světla a tvar trojúhelníku. Mezi ohnivé barvy patří sytě červená, oranžová a žlutá, ale také růžová. Dále jsou to předměty a obrazy pestrých barev, pouště a slunce, vitráže a rostliny rostoucí ze středu do všech stran – například kapradiny. K ohni patří energie tepla a žáru.

ZEMĚ

Země představuje realitu, stabilitu, zodpovědnost, skromnost, objektivitu, starostlivost, přemýšlení, nerozhodnost, empatii. Pojí se s jihozápadem, severovýchodem, babím létem, odpolednem a tvarem čtverce. Má v sobě zastoupený jin i jang, proto se užívá i pro střed a harmonizaci prostoru. Prvek země je dobré využít ve vyšších podlažích, hodně prosklených prostorech nebo všude, kde chybí stabilita. Opatrně s ním musí zacházet lidé, kteří mají málo pohybu nebo sklony ke stagnaci. Pro svou vyváženost a schopnost inspirace je vhodná do dětského pokoje. K barvám tohoto elementu se řadí odstíny pozdního léta – tmavě žlutá, okrová, bordó a všechny tóny hnědé od světlé pískové až po černozem. Tuto energii v sobě mají veškeré kameny, předměty z keramiky, hlíny, kameniny, dále převislé rostliny a obrazy s motivy krajiny – nejlépe hor, detaily kamenů nebo písku. K zemi patří energie vlhka.

KOV

Kov spojujeme s koncentrací, pevností, řádem, pravidly, strohostí, formálností, čistotou a sterilitou. Pojí se se západem a severozápadem, podzimem, pozdním odpolednem až večerem a tvarem kruhu. Patří mezi jinové elementy, takže je vhodný pro ložnici, koupelnu, neobytné místnosti – spíže, šatny, komory. Protože podporuje koncentraci, je vhodné jej využít pro pracovny v případě, že zde nevykonáváme žádnou tvůrčí práci, ale naopak se musíme více soustředit – například na vedení účetnictví, kontrolu nebo zadávání dat. Ideální je pro meditační místa. Kov je také spojen s penězi, proto se jeho barvy hodí pro bankovní domy. Jeho barvami jsou bílá, šedivá, fialová a všechny metalické odstíny – zlatá, stříbrná, bronzová, měděná atd. Z tvarů je to kromě kruhu i ovál a vše zaoblené. Klasickým představitelem tohoto elementu je kovová zvonkohra, veškeré kovové předměty včetně osvětlení nebo rámů na obrazy, dále hodiny, obrazy s motivem detailu (portrét, orientální kresby), rostliny s kulatými listy nebo keře zastřižené do koule. Ke kovu patří energie sucha.

Princip vyváženosti

Celý svět můžeme rozdělit na těchto pět prvků – veškeré předměty a činnosti, čas, potravu, smyslové i vnitřní orgány, nálady, pocity – vše lze přiřadit k Vodě, Dřevu, Ohni, Zemi a Kovu. Pokud chceme dosáhnout harmonie prostoru, musí zde být vyváženě zastoupeno všech Pět prvků. Zároveň je však třeba vzít v úvahu individuální potřeby každého člověka a potřebné prvky posílit nebo potlačit nejen v prostoru, ale i pomocí barev pro oblečení či prostřednictvím vhodného stravování. Předpokládá to ve většině případů alespoň částečnou změnu životního stylu, což už k Feng Shui neodmyslitelně patří. 

(Zdroj: Feng Shui – stavby interiéry, Foto: Pinterest, Pixmac, Feng Shui – stavby interiéry)

—————————————————————————————–

Další články: