Napište, co hledáte

Na jaké technologie se můžeme těšit v kuchyni v budoucnosti?

Share

01Během let se výrazně změnila role kuchyní v našich domovech. Co kdysi bývala místa používaná výhradně k přípravě jídla, se nyní stalo centrem domova. Dnes je vaření doprovázeno větší škálou aktivit zábavných, společenských, jídelních i pracovních. Jak se mění využívání kuchyně, tak se i vybavení v ní musí přizpůsobit novým potřebám.

Málokdo si dokáže představit, jak bude vypadat kuchyně v budoucnosti, ale s každým novým technologickým pokrokem se oblasti možností ještě dále rozšiřují.

Abychom zjistili, co přesně můžeme očekávat, z hlediska technologie budoucích kuchyňských spotřebičů publikujeme rozhovor se Stefanem Marzanem, nově jmenovaným ředitelem oddělení designu společnosti Electrolux, který je jedním z globálních lídrů v oblasti domácích spotřebičů i spotřebičů k profesionálnímu využití.

Stefano-Marzano-CDO-Electro

Domácí spotřebiče mají za sebou v posledních letech dlouhou cestu. Jaký vývoj můžeme očekávat, co nejvíce změní pravidla hry a proč?

SM. Pokud bych měl vybrat jeden, řekl bych, že to bude zvýšený zájem o udržitelný design. Udržitelný design se zaměřuje na vytváření produktů s nejmenším možným negativním dopadem na životní prostředí, představuje ekologicky šetrné materiály, energetickou účinnost a snadnou recyklaci. Budoucnost udržitelného designu je vyvrcholením toho, co spotřebitelé vidí na povrchu výrobku a jak jim produkt umožňuje provést změnu k lepšímu.

přenosný indukční vařič od Tommi Moilanena

Jaké jsou hlavní problémy, které přináší v současné době podpora inovace u domácích spotřebičů?

SM. Kromě udržitelnosti jsou také jedním z hlavních faktorů změny životního stylu. Více lidí žije ve městech a na menším prostoru; přibývá jednočlenných domácnosti, lidé cestují a získávají inspiraci z celého světa a také mají méně času. Kuchyně se stala srdcem domova pro společenské aktivity a zábavu. Spotřebiče musí být funkční a snadno použitelné. To je jeden z hlavních faktorů pro vývoj dnešního chytrého a připojitelného zařízení.

Dalším důležitým faktorem je zvýšený zájem o vaření. Mnozí si chtějí sami uvařit ve své domácnosti. Proto také baží po některé z technologií, kterou používají profesionální kuchaři. Electrolux je unikátní v tom, že má vedoucí pozici jak ve spotřební tak i v profesionální sekci. V našem inovačním procesu vynakládáme hodně úsilí na převádění některých technologií a znalostí mezi těmito sekcemi.

Modulární interaktivní stěna od Surbhi Singhala

Jak jste řekl, stálost a energetická účinnost mají vysokou prioritu už několik let. Do jaké míry přesáhne další generace spotřebičů toto ujednání a jaké druhy inovací můžeme očekávat v příštích několika letech?

SM. Myslím si, že se dočkáme ještě více účinných spotřebičů z hlediska spotřeby energie a vody. Také budou muset být vyrobeny takovým způsobem, který minimalizují znečištění ovzduší. V mnoha lokalitách je nutno tyto zdroje čistit a čistění bude zásadní pro další použití a spotřebu, což patrně bude mít důsledky pro budoucí vývoj. Navíc zde bude zvýšený důraz na recyklaci materiálů. Nové přístroje budou tišší, což je také otázkou ochrany životního prostředí.

Mikrovlná trouba od Matthew Schwartze

Většina výrobců spotřebičů již pracuje na nové generaci domácích spotřebičů. Jaký pokrok v této oblasti učinil Electrolux, a jsou zde nějaké zajímavé novinky, které můžeme od vás očekávat v blízké budoucnosti?

SM. Electrolux má v zásobě mnoho zajímavých a inovativních produktů. A tím to nekončí. Electrolux má nyní strukturu, kterou nazýváme “Inovační trojúhelník”. To umožňuje oddělení R & D, marketingu a designu pracovat více v součinnosti v průběhu celého procesu tvorby a ještě zřetelněji se zaměřovat na zákazníky a spotřebitele.

Klíčem ke strategii společnosti Electrolux je pokračující rozvoj inovačních a promyšleně navržených řešení založených na postřezích koncového uživatele. Nyní bude moci Electrolux využívat více relevantních a inovativních řešení pro rychlejší uvedení na trh.

Myčka od Toma Brundzaite

Connected home byl velkým tématem na nedávném veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas. Nicméně, myšlenka domova s ovládáním domácích spotřebičů prostřednictvím internetu se na okamžik stala předpovědí budoucnosti. Je reálné, aby se stala skutečností?

SM. Myslím si, že původem této myšlenky byla spíše vyspělost technologií než požadavky spotřebitelů. Tato technologie existovala, ale pro spotřebitele nebylo důležité připojení trouby nebo chladničky k síti. Od té doby se toho hodně změnilo. Nyní máme chytré telefony a jsme ve spojení s našimi přáteli on-line 24hodin sedm dní v týdnu. Když se chceme osobně setkat společně s našimi přáteli a rodinou, nejčastěji tak učiníme v kuchyni.

Modulární kuchyně od Matthew Gilbride

Jaký vliv bude mít vývoj „Smart Grid“ – chytrých sítí pro naše domácí spotřebiče?

SM. Chytré sítě snižují dopad celého systému dodávek elektřiny na životní prostředí tím, že regulují ve vrcholném období poptávku a snižují závislost na záložním napájení z uhelných a dieselových elektráren. Tímto způsobem inteligentní sítě snižují emise oxidu uhličitého a zvyšuje energetické účinnosti.

Pro zákazníka budou chytré sítě rovněž příležitostí pro sledování místních i vzdálených připojení. Mohou mít cokoliv z nových receptů, programových aktualizací a softwarového ladění s možností diagnóz na dálku a zákaznického servisu.

Electrolux se již podílí na technologii chytrých sítí v mnoha evropských zemích.

Inteligentní zařízení jsou stále častější, což můžeme sledovat na vzrůstajícím počtu produktů na trhu, které jsou reaktivní a adaptivní na lidské chování (jako jsou televizní systémy, které doporučí programy, která by vás mohly zaujmout na základě vaší sledovanosti a zvyklostí, atd.). Myslíte si, že se dočkáme stejného vývoje u domácích spotřebičů?

SM. Tento vývoj už vidíme. Například uživatel trouby Electrolux Inspiro má pouze načíst informaci do obsahu a stisknout tlačítko. Zařízení pak vypočítá přesnou kombinaci spotřeby energie a času nutnou pro správnou teplotu jídla. Dále zvolí režim pečení nebo kombinaci potřebných režimů a určuje správný stojan pro obsah.

Electrolux-Inspiro-Oven

Každoročně Electrolux provozuje globální návrhářskou soutěž pro studenty a absolventy průmyslového designu, kteří jsou vyzváni, aby předložili inovativní nápady v oblasti domácích spotřebičů budoucnosti. Našli jste návrhy, o kterých si myslíte, že by mohly nebo budou uvedeny do výroby?

SM. V Electrolux design Labu (návrhářské laboratoři Electoluxu) se každý rok setkáváme s mnoha fantastickými řešeními z celého světa. Některé z návrhů nás inspirovaly při uvádění výrobků na trh. Jakmile je řešení zajímavé pro spotřebitele, mohou být některé z produktů definitivně uvedeny na trh.

Pračka od Lichen Guo

Ročník 2010 soutěže Electrolux Design Lab byl zaměřen na kreativní řešení kompaktního bydlení. Jak jste zmínil, populace roste a domy se stále zmenšují, takže jaký následek to bude mít pro domácí spotřebiče?

SM. S urbanizací, rostoucí populací a menším prostorem v našich domovech, musí být spotřebiče ještě efektivnější ve velikosti a výkonu. Například v Japonsku, kde je omezený prostor k bydlení Electrolux nedávno uvedl vysavač, který má podobný výkon jako naše vysavače v jiných částech světa, ale zároveň je velmi malý.

Eco myčka od Ahi Andy Mohsena

Zadání pro Electrolux design Lab 2012 vyzývá studenty designu čerpat inspiraci ze zkušeností profesionálních tvůrců – jako jsou kuchaři, architekti, designéři interiérů, hoteloví návrháři – navrhnout domácí spotřebiče, které zajistí plnější smyslový zážitek. Můžete to vysvětlit?

SM. Kuchaři a tvůrci využívají našich spotřebičů, aby dosáhli plnohodnotného konečného produktu – celkového gastronomického zážitku. Konečný výsledek musí být dokonalý ve spoustě aspektů, které mají být specifikovány před zahájením. Nemají žádné konstrukční plány jak toho docílit, ale musí se zcela spolehnout pouze na své pocity a zkušenosti. Na základě toho se domnívám, že kuchaři jsou dokonalí návrháři. Proto se jim konstruktéři musí snažit porozumět. Můžeme od nich také získat spoustu inspirace a po studentech přihlášených do Electrolux design Labu vyžadujeme, aby se zabývali právě tímto – vytváření návrhů domácích spotřebičů, které zajistí plnější smyslový zážitek.

Electrolux Cube je toho vynikajícím příkladem. Elektrolux zde poskytuje „nástroje“ umožňující kuchařům vytvořit ten nejlepší zážitek pro hosty.

The-Cube-in-Milan

Jaký vývoj byste Vy osobně nejvíce chtěli vidět, pokud se jedná o domácí spotřebiče?

SM. Stejně jako se zajímám o vaření a jsem fascinován propojením Electroluxu s kuchařem, tak v současné době trávím hodně času zkoumáním rozhraní mezi designem spotřebiče a kulinářským světem. Doufám, že ještě uvidíme více profesionálních technologií používaných ve spotřebním zboží. Požaduji, aby se kuchyňské spotřebiče staly nástroji pro plnohodnotný zážitek z pokrmu – zahrnující nejen chuť, ale i vůni, zvuk a estetiku.

Níže je krátká animace s názvem „ Heart of the home“ – „srdce domu“ znázorňující koncept domácí kuchyně od Elektroluxu. Jedná se o myšlenku provokující vize kuchyně budoucnosti – integrované řešení fungující jako kuchyňský stůl, varná deska a bar vše v jednom. 

Zajímalo by nás, co byste vy chtěli vidět v kuchyni budoucnosti v oblasti domácích spotřebičů. Prosím, nechte nám komentář níže a sdílejte svou vizi s námi.  

(Zdroj: Freshome)