Stránka se načítá...

Napište, co hledáte

Nordické kouzlo

Share

12Rafinovaná jednoduchost dánského moderního designu prezentuje všechny aspekty rostoucí obliby ateliéru Norm.

„Mnozí mají Dánsko spojené se stále zataženou oblohou, deštěm a vlezlou zimou“ říká designér Jonas Bjerre-Poulsen. To však není, samozřejmě, úplná pravda. Kodaňské zimy jsou překvapivě mírné, i když letní měsíce jsou převážně vlhké a chmurné. „To je však hlavním faktorem rozvoje původního designu“ tvrdí Jonas Bjerre-Poulsen. „Lidé přijímají návštěvy převážně u sebe doma. Nesetkávají se jako Italové nebo Španělé venku po kavárnách. Jihoevropští obyvatelé dají hlavně na oblečení, auta, hodinky… V Dánsku jsou lidé posedlí svým nábytkem a vzhledem svého domova.“

To je podle Kaspera Rønna v pořádku. Spolu se svým partnerem Bjerre-Poulsenem aktivně upozorňují na úroveň Norm Architect. Během pěti let se jejich práce rychle probíjí do popředí a plní titulní stránky odborných časopisů. Dánský národní kult k poměru se značně populárním skandinávským stylem, se však pracně probíjí. Otázkou je, zda svět potřebuje dalšího reprezentanta severské elegance.

Jejich práce v sobě nese, na rozdíl od současných usedlých stylů aktivních na regionální scéně, jemně kalibrované ambice, přizpůsobivý a vynalézavý přístup k zadání.

Stejně jako mnoho jejich kolegů, i oni byli vychováni v duchu tradic své rodné země. „Všichni v Dánsku znají několik nejslavnějších místních architektů a deset nebo dvacet návrhářů klasického moderního nábytku.“ říká Rønn.

Rønna a Bjereho poutá už dvacetileté přátelství. Potkali se na střední škole na projektu domova pro osoby se zdravotním postižením. Následně spolu vystudovali Dánskou královskou akademii výtvarných umění, obor dánského moderního nábytku.

Na počátku nebyla v Dánsku jejich práce nijak zvlášť dobře přijata, ale začali se chytat v zahraničí. Zejména popularita na americkém kontinentě pomohla přesvědčit Dány, aby přijali doma zrozený styl.

„Lidé se domnívají, že hlavní hodnotou designu je vznešenost a velkolepost, ale když se budeme pořádně soustředit, zjistíme, že se oblibě a velké pozornosti těší právě design méně nápadný, čerpající z tradic a zaběhlých postupů. Takže se snažíme jít stejnou cestou a navrhovat věci s duší a charakterem. 

[widgetkit id=583]

TEXT: redakce OH
FOTO: NORM 
ZDROJ: NORM 

 

Čtěte dále