Napište, co hledáte

Domy pod zemí

Share

Podzemní domy Projektování podzemních domů je bezpochyby ošidná a složitá část stavebního procesu. Nicméně, existuje několik staveb pod úrovní terénu, které vzrostly proti této přesile a překvapují nás jejich tvůrčím nápadem. Tyto podzemní domy nejenže vypadají dobře, ale jsou citlivé k životnímu prostředí a dokonalou alternativou tradičních domů.

Gary NevilleGary Neville House

Dům ve tvaru květu Krásná, funkční, fascinující a přitažlivá. Nemusíme ani přehánět, pokud řekneme, že tato slova popisují tentto projekt. Ateliér Make Architects na 8000 metrech čtverečních navrhl tuto podzemní stavbu, která z výšky připomíná tvar květu a je postavena takovým způsobem, který udržuje spotřebu energie na minimu.

(Zdroj: obrázků, BBC) 

 

  

 

house cave 2House Cave

Než lidé přišli na to, jak si podrobit stavební materiály a základy statiky, obývali po tisíce let jeskyně. My všichni potřebujeme přístřešek a útočiště před rozmary počasí. Toho si byli vědomi i majitelé tohoto netradičního obydlí. Zamilovali si místo a nápad jak by ml jejich dům vypadat.

(Zdroj: obrázků; thecavehouse.com)

  

 

 

swiss house 2Swiss Mountain

Ve švýcarské vesnici Vals, stojí tento zvláštní dům, který se ani trochu nepodobá těm v okolí. Navržený dům zcela eliminuje potřebu klimatizovat prostor v horkých letních dnech a naopak utrácet vysoké finanční prostředky za topení v zimě.

(Zdroj: obrázků; Freshhome)

 

 

 

 

hidden swissHidden Swiss od Vetsch Architektur

Kdo někdy viděl vesničku hobitů z filmu Pán prstenů, určitě si ji hned zamiloval. Designer Vetsch Architektur navrhl podobné švýcarské domky způsobem, který poskytuje izolační deku a chrání je proti přirozenému opotřebení, dešti, větru a nízkým teplotám.

(Zdroj: obrázků; mymodernmet)

  

   

Malator-House-in-Wales-3Malator Eko Dům

Malator je jeden z moderních podzemních domů ve velšském Druidstone, který je právem nazýván jako “vzor pro budoucího velšského bydlení”. Díky jeho vzhledu a konstrukci si získal u místních obyvatel přezdívku „Teletubby domek“

(více: článek)

 

 

 

greekŘecké ostrovy

Tento dům byl speciálně navržen aby odolával větrnému počasí panujícímu v Egejském moři. Jeho vystupující části konstrukce jdou jen stěží zaznamenat z okolí. Dům plně respektuje zelený certifikát, protože je zcela postaven z přírodních materiálů.

(Zdroj: www.trendir.com)

 

 

 

stone desert homeKamenný dům v poušti

Tento dům se sotva zdvihne nad úroveň okolní pouště, která ho obklopuje. Polovina je skryta v zemi a efektivně reaguje na potřeby kontrolovaných osvětlení, vytápění a chlazení pomocí okolních větrů.

(Zdroj: allhousedesign.com)