Napište, co hledáte

Wang Shu – laureát Pritzker Prize 2012

Share

1827580358 wang-shu-hangzhou-8302-528x352Wang Shu je čínský architekt a zakladatel amatérského studia architektury (Amateur Architecture Studio), který se v roce 2012 stal laureátem Pritzker Prize.

Pritzker Prize se uděluje na počest žijícím architektům, jejichž realizované práce demonstrují kombinaci talentu, vizí a závazků. Produkují konzistentní architekturu a tím

významně přispívají k lidské tváři zastavěného prostředí.

Architekt Wang Shu představuje moderní a progresivní přístup, který uznává bohaté tradice čínské architektury. Díky tomu je generace budoucích čínských architektů do jisté míry ovlivněna jeho tvorbou. Ta generace, která se bude aktivně podílet na čilém růstu Číny a nepřímo ovlivní způsob, jakým bude žít milióny lidí v příštích několika letech.

Říká o práci Amateur Architecture Studio Karen Stein, jeden z porotců Pritzker Prize.

Wang Shu, 48 letý architekt který nabyl dlouholetou praxi v Chang-čou, v Číně.

V oznámení poroty zaznělo: “Skutečnost, že architekt z Číny byl vybrán porotou, představuje významný krok v uznání, že Čína bude hrát ve vývoji architektonických ideálů významnou roly. Kromě toho, bude v následujících desetiletích, úspěch čínské urbanizace důležitý na celém světě. Tato urbanizace, stejně jako urbanizace po celém světě, musí být v souladu s místními potřebami a kulturou. Nebývalé příležitosti pro městské plánování a design v Číně, bude potřeba udržet v souladu s dlouhými a jedinečnými tradicemi minulosti i s jejími budoucími potřebami pro udržitelný rozvoj. “1330358646-page1-cover-photo-by-zhu-chenzhou-333x500

Účelem Pritzker Architecture Prize, která byla založena v roce 1979 Jay Pritzkerem a jeho ženou Cindy, je ocenit každoročně architekta, jehož realizované práce demonstrují talent, vize a odhodlání. Laureáti obdrží grant ve výši 100.000 dolarů a bronzovou medaili.

Předseda poroty, Lord Palumbo, promluvil ze svého domova ve Spojeném království a citoval důvody letošní volby: “Otázka správného vztahu přítomnosti směrem k minulosti, je zvláště vhodná pro poslední proces urbanizace v Číně. Vede k diskusi o tom, jak by architektura měla být zachována a jak by měla pokračovat do budoucnosti. Dílo od Wang Shu je schopno překonat tuto debatu, vytvořit architekturu, která je nadčasová, ve svém kontextu hluboce zakořeněná a přesto univerzální. “

Wang získal svůj první titul v oboru architektury na Nanjing Institute of Technology, Department of Architecture v roce 1985. O tři roky později, získal magisterský titul. Po ukončení studií začal pracovat pro Akademii Zhejiang výtvarných umění v Hangzhou, kde se věnoval výzkumu na životního prostředí a architektury ve vztahu k renovaci starých budov. Téměř o rok později, když pracoval na svém prvním architektonickém projektu, navrhl 3600 čtverečních metrů pro Youth Center v městečku Haining (u Hangzhou), které bylo dokončeno v roce 1990.

Téměř všech deset let pracoval s řemeslníky, aby získal potřebné zkušenosti. V roce 1997 si Wang Shu s manželkou Lu Wenyu, založili svou vlastní kancelář v Chang-čou a pojmenovali ji “amatérský Architecture Studio.”

V roce 2000 dokončil svůj první velký projekt, knihovnu Wenzheng vysoké školy v Suzhou University. V souladu s jeho filozofií, svědomité pozornosti k životnímu prostředí, a pečlivého zvážení tradic, které napovídají, že budovy nacházející se mezi vodou a horami by neměly být výrazné. Wang navrhl knihovnu která skrývá téměř polovina budovy v podzemí. Také, čtyři další stavby jsou mnohem menší, než je hlavní budova. V roce 2004, knihovna obdržela cenu Architektura Art Award v Číně.

Mezi jeho další velké projekty patří Ningbo Contemporary Art Museum a pět dalších rozptýlených domů v Ningbo, které obdržely osvědčení od Awards Holcim pro trvale udržitelné stavebnictví v Asii a Tichomoří. V tomtéž městě dokončil Historické muzeum. Ve svém rodném městě Chang-čou, postavil první fázi kampusu Xingshan v Čínské Akademie výtvarných umění a poté realizval druhou fázi.

Klade velký důraz na ekonomiku materiálů. Zachránil více než dva miliony dlaždic ze zbořených tradičních domů a použil je na pokrytí střechy kampusu. Ten stejný rok v Chang-čou, postavil svislé Courtyard Apartments, a byl nominován na High-Rise Award.

Další mezinárodní uznání na sebe nenechalo dlouho čekat . Francie ho vyznamenala zlatou medailí od Akademie architektury. O rok dříve, on a jeho manželka, Lu Wenyu, získali německý Schelling Architecture Prize.

Od roku 2000, Wang Shu byl vedoucím katedry architektury Čínské akademie umění v Hangzhou. V loňském roce se stal prvním hostujícím, čínským profesorem “Kenzo Tange ” v Harvard Graduate School of Design v Cambridge, Massachusetts a na mnoha univerzitách po celém světě, včetně Spojených států: UCLA, Harvard, University of Texas, University of Pennsylvania, se podílel na řadě významných mezinárodních výstav v Benátkách, Hong Kongu, Bruselu, Berlíně a Paříži.   

(Zdroj: pritzkerprize.com; obrázky: Iwan Baan)

Předchozí článek
Další článek