Napište, co hledáte

Prostorové řešení malé pracovny – Ranaan Stern

Share

01Návrh stísněných prostorů, si žádá kreativního ducha, velmi šikovné ruce a kvalitní materiál. Když se tyto tři faktory podaří splnit, výsledkem bývá spokojená duše, inspirativní příklad pro ostatní a fungující koncept po dlouhá léta. Izraelská architektka Ranaan Stern si na pouhých 15 metrech čtverečních vytvořila studio, které plní všechny funkce náročného uživatele.

Hlavním prvkem, umožňující prakticky veškeré činnosti, je na míru navržená a seskládaná dřevěná stěna s 36 šuplaty, modulárními (stavebnicovými) úložnými prostory a sklopnou postelí. „ Umělec vytváří a shromažďuje bezpočet uměleckých děl, plastik, knih a dalších věcí“ vysvětluje architektka. „K tomu potřebuje mnoho různých skladovacích útvarů o rozdílných velikostech a způsobech ukládání.“

Tým, při návrhu stěny, strávil 4 týdny měřením a organizováním každého uloženého předmětu do 4 kategorií. Kategorie pak rozčlenili do skupin v návaznosti na frekvenci používání předmětu. Nejčastěji užívané věci byly umístěny hned k ruce, namísto archivovaných, méně často používaných předmětů, které byly umístěny do šuplat ke stropu.

Skladování musí mít svůj řád, proto jsou zásuvky ve stěně, podle druhu kategorie, různě barevné. Výsledkem je, že pro neseznámeného člověka, se jeví ukládání věcí nahodilé, ale architektka přesně bez zaváhání pozná, kde má co hledat. Zavěšený panel plní funkci zakrytí knihovny nebo sklopného lůžka. Panel však slouží i jako místo pro prezentaci, která se díky navrtaným otvorům, dá k panelu lehce přichytit. Plní funkci modulárního stojanu.

Veškeré zásuvky, stoly, police i podlaha jsou zhotoveny z dřeva břízy. Na okna byly přichyceny žaluzie pomocí kterých si architektka upravuje atmosféru a sílu přirozeného světla v místnosti.

TEXT: redakce OH
FOTO: Gidon Levin 
ZDROJ: Ranaan Stern

Předchozí článek
Další článek

Čtěte dále