Napište, co hledáte

Rodinný dům RD 3 – BY architects

Share

02Pozemek o malé rozloze se nachází na mírném západním svahu, v příměstské části hlavního města. Dopravní dostupnost přímo do centra je velmi dobrá.

Dům Vzhledem k velikosti parcely je dům navržen jako dvoupodlažní. Horní patro, ve kterém se nacházejí ložnice, je vysunuto nad terén a opírá se o dvě ocelové nožky. Štít sedlové střechy se svým archetypálním tvarem se tak vznáší směrem ke komunikaci. Zastřešuje vstup a parkovací stání, a především přirozeně doplňuje uliční frontu. Zbytek horního patra je podepřen nižší ustupující hmotou obsahující obytný prostor a pracovnu, která vyhlíží do ulice.

Na jižní hranici pozemku, u vstupu na pozemek, nový dům komunikuje se starou švestkou, která mu podává ruku a vítá ho mezi starousedlými domy různorodého vzezření. V hlavní průhledové ose stojí stávající třešeň, která zdobí hlavní obytný prostor a schodiště. Díky hrám denního i umělého osvětlení se z domu stává živý organismus měnící svou podobu během dne i v průběhu ročních období. Domu dávají výraz detaily provedené v prostých materiálech až po jemnou fazetu na dřevěných stupních schodiště. Důraz byl kladen na výběr každé mřížky, kličky, vypínače, zvonku či baterie, a to co do typu i konkrétního odstínu.

Kromě zeleného kaučuku, který domem prochází jako spojující prvek, nese dům od hlavy až k patě bílé tóny s drobnými akcenty v černé a šedé. Schéma palety tak tvoří podklad pro život, jehož barevnost vtiskne domu konečnou podobu. Těším se z výsledku a ráda bych poděkovala investorům, bez kterých by dům nemohl vzniknout. Pozemek 300 m2, užitná plocha 130 m2. Spolupráce Jan Dobeš, Jana Hajasová, Molo architekti.

TEXT: BY architects
FOTO: BY architects
ZDROJ: BY architects