Napište, co hledáte

Bojujete s plevelem? Máme tipy, jak vyhrát!

Bojujete s plevelem? Máme tipy, jak vyhrát!

Share

Co je pro vás plevel? Jsou to sedmikrásky v trávníku, pýr na záhonku nebo turan mezi okrasnými květinami? Asi se shodneme, že je to cokoliv, co roste tam, kde se nám to nehodí. Jak se ale nevítaných rostlin zbavit?

Nedejte plevelu šanci vyrůst

Začátek cesty k záhonům bez plevelu je řádné porytí před každým setím a vysbírání všech nežádoucích zbytků rostlin i kořínků. Některé vytrvalé druhy plevelů jsou totiž velmi odolné a dokážou se znovu namnožit i z malého kousku kořene. Pak máte krátké období klidu, než vzejde to, co jste zaseli. Současně se totiž objeví i malé rostlinky plevelných rostlin. Nečekejte, až povyrostou, ale vytáhněte je s kořínky hned, jak je poprvé uvidíte.

Pokud už je teplo a do toho prší, využijte každou chvilku bez deště ke kontrole zahrady. Právě jarní a letní deště dokážou s plevelem zázraky a ten roste několikanásobně rychleji než plodiny, které byste na záhonech chtěli. Vždycky se snažte odstranit celou rostlinu i s kořínky a to ideálně ještě před tím, než začne kvést.

Zjednodušte si práci mulčovacími textiliemi

Koho by ale bavilo běhat každý den kolem záhonů a vytahovat i ty nejmenší rostlinky plevele? Jednak je to nikdy nekončící práce a jednak vás z toho budou pěkně bolet záda.

Boj s plevelem můžete ale vyhrát velmi snadno, pokud na záhony instalujete mulčovací textilie. Jsou lehké a propouští teplo i vlhkost, ale nic se přes ně nedostane ven. Navíc taky půdu skryjí přes slunečními paprsky a plevel pod tkaninou postupně přestane růst. Jediné, co musíte udělat, je prostřihnout otvory pro plodiny, které chcete na záhonku pěstovat. Mulčovací textilie jsou skvělý pomocník třeba na záhonech s jahodami, kde zabrání plevelu růst a navíc ochrání plody před předčasným hnitím vlivem vlhkosti ze země.

Sem tam sedmikráska nevadí

Zbavit se plevele na trávníku je trochu těžší. Některé druhy můžete pravidelně sekat, ale většinou si tím moc nepomůžete. Takže máte dvě možnosti. Buď půjdete přírodě naproti a řeknete si, že taková sedmikráska, smetánka nebo popenec jsou vlastně v trávníku na ozdobu. A budete mít dobrý pocit, že děláte něco užitečného pro včely a jiný hmyz, když jim poskytujete vhodnou potravu i úkryt.

Nebo se rozhodnete pro jednolitou plochu trávy, pro kterou ale neváháte obětovat čas. Znamená to totiž vyrýpávání všech plevelů, anebo použití speciálního prostředku proti dvouděložným rostlinám, tedy čemukoliv, co není tráva.

Máte dost trpělivosti na pletí? Nebo vás oslovilo použití agrotextilií? Pokud jste se rozhodli pro možnost číslo dvě, podívejte se do širokého sortimentu firmy Agrotex, která agrotextilie nabízí v různých délkách.