Napište, co hledáte

Unikátní plot, který v designu porazil i iPhone: Vyřešte prostor malé zahrady chytře a s elegancí

Unikátní plot, který v designu porazil i iPhone: Vyřešte prostor malé zahrady chytře a s elegancí

Share

Čím víc lidí na planetě, tím menší životní prostor pro každého z nás. Už dneska jsou předměstí a satelitní zástavby plné domků s malými zahradami. Jak ale můžeme na takovém prostoru žít plnohodnotně? Odpověď přinášejí multifunkční plotové moduly AITAA, ze kterých si hravě vytvoříte elegantní posezení, zákoutí s truhlíky, sušák, dětskou tabuli nebo třeba venkovní sprchu.

Společnost AITAA o sobě dala poprvé vědět na loňském veletrhu FOR ARCH, kde vzbudila obrovský ohlas a vyhrála hlavní cenu Grand Prix za řadu plotových modulů TILAA. Ta byla také oceněna v prestižní designerské soutěži The Red Dot Design Award a získala cenu Best of the Best za nejinovativnější produkt roku 2020. Zajímavostí je, že v hodnocení inovativního designu předčila dokonce i legendární telefon iPhone.

Inovace pro soukromé zahrady i veřejné prostory

Na řadu TILAA nyní navazuje zbrusu nová produktová řada chytrých plotů SIJA, kterou si zamilujete už na první pohled. Tento designový architektonický prvek pomáhá maximálně využívat prostor soukromých zahrad, ale i veřejných venkovních prostor škol a školek, sportovišť, firem či obcí a měst. Funguje na principu základního nosného modulu a závěsných nebo výklopných prvků, které si navolíte podle vašich představ a toho, co aktuálně potřebujete.

„Chceme lidem nabídnout více možností, jak využívat venkovní prostor. Zároveň s produktem, který bude schopný přizpůsobit se svému uživateli po celou generaci. Který poroste s vámi. Navrhli jsme produkt, který propojuje několik tradičních kategorií – designové venkovní solitéry, zahradní nábytek, plot, úložné a odkládací prostory a výrobky pro sport a relax. Záleží na vás, co zrovna potřebujete. Plotový modul můžete kdykoliv upravit nebo rozšířit o další prvky. V řadě SIJA najdete spoustu možností,“ říká Alexandr Gaži, jednatel společnosti AITAA.

Právě ušlechtilý nadčasový design je předním lákadlem a také důvodem, proč ploty SIJA zdobí stále více zahrad v Česku a proč ji firma AITAA začíná nabízet i v Německu. „Design a umění nás kultivují a přímo ovlivňují to, jak se cítíme. Je důležité dostat do svého života co nejvíce dobrého designu. Proto nám dělá radost, že náš designový produkt může mít teď každý u sebe doma,“ dodává Alexandr Gaži.

Snadné vyklopení za pár minut

Ploty SIJA ovšem nejsou jen o estetice. Výjimečné jsou právě kombinací s propracovanou funkčností. Modul můžete využít jako dělící prvek, tedy jako součást vašeho stávajícího plotu. Stejně tak ale může stát jako solitér v rozlehlé zahradě, u bazénu, u terasy, jako součást altánu, dřevníku nebo pergoly.

Největší užitek však přináší v malých zahradách, kde majitelé řeší doslova každý centimetr. Sklápěcí a závěsné prvky prostor snadno přizpůsobí vašim aktuálním potřebám. Chcete se posadit s přáteli u oroseného piva? Stačí vyklopit dřevěné lavice a stůl. Potřebujete posekat trávník nebo zvětšit místo, aby si děti mohly hrát s míčem? Během pár minut a bez námahy zaklopíte prvky zpět do plotu.

Plot, který spojuje

K vytvoření multifunkčních plotů v současné podobě vede Alexandra Gažiho ještě další důvod.

„Osobně nemám rád vysoké a neprůhledné zdi. Jsme součástí krajiny, ve které žijeme, i s tím vším, co lidská ruka vytvoří. Tak jako dávám přednost otevřené komunikaci mezi lidmi, stejně bych rád změnil i definici plotu tak, jak ho obecně známe a vnímáme. Tedy že rozděluje nebo odděluje. Naše zahradní architektonické prvky, ze kterých si samozřejmě plot můžete vybudovat, mají lidi spojovat,“ vysvětluje.

Současný plotový modul SIJA je průhledný, ale přesně natolik, aby byl vizuálně vzdušný a přitom stále zajišťoval dostatek soukromí. Test ukázal, že ze vzdálenosti dvou až tří metrů nerozpoznáte detaily na druhé straně plotu. Přesto vnímáte prostor a vzdušnost krajiny, ve které žijete. V budoucnu se ovšem s jedním zcela neprůhledným prvkem počítá. Tuto možnost již nyní nabízí robustnější řada TILAA.

Kvalitní materiály, které vydrží celou generaci

Klíčové jsou také materiály, ze kterých jsou moduly SIJA vyrobeny. Místo běžných hliníkových sloupků používá AITAA pevnou ocelovou konstrukci a namísto dřevěných latěk nebo prken masivní hranoly ze sibiřského modřínu. Jednak proto, že sibiřský modřín časem získává hezkou patinu a i neupravovaný vydrží estetický po celou generaci. A jednak proto, že silné dřevěné hranoly unesou i čtyři dospělé osoby včetně všech závěsných a výklopných prvků.

„V budoucnu chceme na nosné moduly zavěsit i venkovní fitness. Na hrazdě už pracujeme,“ doplňuje pro zajímavost Alexandr Gaži.

Dřevo lze samozřejmě ošetřovat nátěry. Záleží na vkusu majitele. K dispozici je také akát, který má podobné vlastnosti a je lokálně bližší dřevinou. Veškeré moduly a prvky se vyrábí na Zlínsku a řada TILAA drží už dnes celosvětově chráněný patent.

Více informací včetně nabídky produktů najdete na www.aitaa.cz.